reklama

Trnavský VÚC má najvyššie dlhy zo všetkých krajov na Slovensku

Dlhy Trnavského vyššieho územného celku (VÚC) sú najvyššie spomedzi všetkých krajov na Slovensku.

Podľa údajov Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO predstavovalo zadĺženie Trnavského samosprávneho kraja k 31. decembru 2012 takmer 54 percent bežných ročných príjmov.

Zadĺženie neďaleko od úrovne 60 % bežných príjmov predchádzajúceho roka znamená, že je to blízko hranice, pri ktorej by podľa zákona už nemal samosprávny kraj mať možnosť prijať ďalšie úvery. Navyše, od roku 2015 bude platiť úprava, podľa ktorej budú župy v prípade prekročenia limitu platiť aj pokutu vo výške 5 % z dlhu presahujúceho povolenú 60-porcentnú hranicu. Úroveň zadĺženia je varovným signálom, že VÚC bude musieť v najbližšom období zlepšiť svoje hospodárenie,“ upozornil analytik spolupracujúci s INEKO Matej Tunega.

Vo výške zadĺženia je druhým najhorším po Trnave Trenčiansky VÚC s dlhom 49 percent bežných príjmov, nasledujú Bratislavský (38,9), Košický (30,5 %), Žilinský (29,4 %), Nitriansky (27,7 %), Prešovský (26,9 %) a Banskobystrický VÚC (25,1 %).

Najvyšší podiel na dlhoch Trnavského samosprávneho kraja má úver z komerčnej banky na rekonštrukcie ciest vo výške približne 39 miliónov eur. Kraj v ostatných rokoch opravil takmer 500 kilometrov komunikácií.

vuc-trnava
Sídlo Trnavského samosprávneho kraja
Ilustračné foto

Riaditeľ úradu Trnavského samosprávneho kraja Dušan Guťan považuje podľa vyjadrenia pre denník SME správu INEKO za „tendenčnú a zavádzajúcu“.

Ako uviedol, župa hospodári podľa zákonných pravidiel a dlh vo výške 54 percent je už aj s úvermi. „Bez úverov na rekonštrukcie ciest by bola úverová zaťaženosť vo výške 16 percent,“ povedal Guťan SME.

Je potrebné podotknúť, že nie je možné vylúčiť, že niektoré samosprávy svoje dlhy skrývajú napríklad ich prenesením na svoje organizácie, dcérske spoločnosti či iné súkromné spoločnosti (napr. cez PPP projekty), alebo tiež cez takzvané dodávateľské úvery,“ pripomína Tunega.

V záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení žúp sleduje INEKO popri zákonnom dlhovom kritériu aj iné ukazovatele, ktoré vstupujú do hodnotenia celkového finančného zdravia. Spomedzi všetkých VÚC dosiahli v tomto ukazovateli najlepšie ohodnotenie Prešovský (+1,84), Nitriansky (+1,65), Bratislavský (+1,23) a Žilinský VÚC (+1,10). Keďže dosiahli skóre vyššie ako +1, možno ich označiť ako VÚC s dobrým finančným zdravím. Ďalšie štyri VÚC (Košický, Trnavský, Trenčiansky a Banskobystrický) dosiahli síce kladné skóre, no nižšie ako +1, čo ich zaraďuje do kategórie dostatočného finančného zdravia, kde hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti.

Trnavský samosprávny kraj získal hodnotenie +0,94.

Napriek rizikovému zadĺženiu si Trnavský samosprávny kraj podľa výsledkov analýzy dokáže bez problémov plniť splatnosť záväzkov v zákonom stanovenej dobe aspoň 60 dní po lehote splatnosti.

INEKO vo svojej správe vychádza z údajov ministerstva financií.

Analýza hospodárenia samosprávnym krajov je súčasťou projektu „Monitoring hospodárenia miest, obcí a VÚC“.

Cieľom projektu je zlepšiť informovanosť občanov o finančnej stabilite obcí a VÚC, a prispieť tak k zvýšeniu tlaku občanov na zlepšovanie ich hospodárenia.

Ulož ako PDF
Napísal 20. septembra 2013 12:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavský VÚC má najvyššie dlhy zo všetkých krajov na Slovensku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.