reklama

Mesto má požičaných 20 miliónov eur, dlhy dokáže splácať s bezpečnou rezervou

Celkové úverové zaťaženie mesta Trnava predstavovalo ku koncu roka 2011 čiastku 19,9 milióna eur.

Mesto v súčasnosti spláca úvery finančným inštitúciám vo výške 13,6 milióna eur, ďalších 6,3 milióna eur zostáva zaplatiť Štátnemu fondu rozvoja bývania za úvery prijaté na výstavbu bytových domov na Veternej, Františkánskej, Clementisovej, Tajovského a Coburgovej ulici.

Komerčné úverové zdroje získala samospráva v rokoch 2002 až 2011 a použila ich na viaceré investičné akcie.

ILUSTRAČNÉ FOTO

Zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy určuje mestám a obciam povinnosť dodržiavať zásady, podľa ktorých „celková suma dlhu nesmie prekročiť 60% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka a suma ročných splátok návratných zdrojov financovania vrátane úhrady výnosov neprekročí 25% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka„.

Podľa informatívnej správy, ktorá je súčasťou Záverečného účtu mesta Trnava za rok 2011, celková suma dlhu mesta Trnava predstavuje 38% z bežných príjmov.

Výška ročných splátok úverov dosiahla 5% bežných príjmov, čo predstavuje len dvadsaťpercetné zaťaženie mestského rozpočtu úverovými splátkami z maxima, ktoré povoľuje zákon o rozpočtových pravidlách.

Približne tretinu z peňazí, ktoré si mesto požičalo od bánk, máme fyzicky v rezervnom fonde. Ide o čiastku 4,9 milióna eur. Ak by sme tieto prostriedky z dlhu odrátali, tak zaťaženosť mesta dosahuje len asi štvrtinu ročných príjmov,“ poukázal na bezpečnú rezervu v otázke úverového zaťaženia mesta primátor Vladimír Butko.

Ulož ako PDF
Napísal 23. apríla 2012 0:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.