reklama

Trnavská župa znížila medziročne celkový dlh o tri milióny eur

Hodnota celkovej výšky dlhu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) predstavovala k 31. decembru 2018 čiastku 52 239 717 eur. V porovnaní so stavom na konci roka 2017 župa znížila dlh o tri milióny eur. Informáciu o celkovej sume dlhu TTSK predložil poslancom krajského zastupiteľstva župan Jozef Viskupič.

Ako zdôrazňuje dôvodová správa materiálu, výška celkového dlhu trnavskej župy predstavuje 38,9 % skutočných bežných príjmov. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách suma dlhu nesmie prekročniť úroveň 60 percent bežných príjmov.

Suma splátok návratných zdrojov financovania, vrátane úrokov predstavovala k 31. decembru minulého roka je 3,9 milióna eur, čo je 4,2 % skutočných bežných príjmov. Horná hranica zákona je stanovená na úroveň 25 percent.

TTSK tak v minulom roku spĺňa základné podmienky stanovené zákonom o rozpočtových pravidlách a môže v budúcnosti prijať v prípade potreby ďalšie úverové zdroje financovania.

Ilustračné foto

TTSK spláca aktuálne päť úverov od bankových inštitúcií, ako aj od Rozvojovej banky Rady Európy v aktuálnej výške od štyroch do dvadsiatich miliónov eur. Úvery pochádzajú z rokov 2011 – 2017.

Ku koncu roka 2018 dosahovala celková výška dlhu trnavskej župy 52 239 717 eur. Rok predtým to bolo 55 259 267 eur.

Skutočné bežné príjmy TTSK dosiahli v predchádzajúcich dvoch rokoch 126,2 resp. 134,1 milióna eur.

Všeobecne sa očakáva, že dlh trnavskej župy v nasledujúcom období narastie.

Poslanci krajského zastupiteľstva v apríli 2019 schválili prijatie bezúročnej pôžičky vo výške 15 miliónov eur na opravy ciest a mostov od slovenskej vlády na obdobie 10 rokov.

Župa sa netají ani tým, že uvažuje nad radikálnou obnovou zastaralého automobilového parku vozidiel Správy a údržby ciest TTSK, ktorú chce riešiť nákupom nových moderných strojov prostredníctvom komerčného úveru.

Zdroj: Trnavský samosprávny kraj

Ulož ako PDF
Napísal 23. apríla 2019 1:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská župa znížila medziročne celkový dlh o tri milióny eur”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.