reklama

Úverové zaťaženie Trnavského samosprávneho mierne klesá. Ku koncu minulého roka dosiahlo takmer 44 miliónov eur

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) podľa aktuálnych údajov zo štvťročnej informatívnej správy dlhoval k 31. decembru 2016 na úveroch spolu 43,9 milióna eur. Medziročne kraj znížil dlhové zaťaženie o 2,7 milióna eur.

Stav dlhu TTSK predstavoval ku koncu roka 2016 sumu 43 967 413 eur, čo predstavuje 35,4 % skutočných bežných príjmov predošlého roka.

Na konci roka 2015 bol stav dlhu 46 675 559 eur a 40,5 percenta bežných príjmov.

Výška splátok istín dosahovala k 31. decembru 2016 2 milióny 700-tisíc eur, splátky úrokov sú vo výške 811-tisíc eur. Dlhová služba tak predstavuje čiastku 3,5 milióna eur, čo je 2,8 % skutočných bežných príjmov roku 2015.

Ilustračné foto

Podľa zákona vyšší územný celok môže na plnenie svojich úloh prijať návratné úverové zdroje financovania len v prípade, ak celková suma dlhu vyššieho územného celku neprekročí 60% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Zároveň suma splátok, vrátane úhrady výnosov a suma splátok záväzkov z investičných dodávateľských úverov neprekročí v príslušnom rozpočtovom roku 25% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Samosprávny kraj tak spĺňa dve základné zákonom stanovené podmienky pre prijatie návratných zdrojov financovania.


Zdroj: TTSK

Najväčšiu časť úverových zdrojov využíva kraj predovšetkým na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy.

„Vyšší územný celok sleduje v priebehu rozpočtového roka vývoj dlhu a splátok. Ak celková suma dlhu dosiahne 50% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka, VÚC je povinný prijať opatrenia, ktorých cieľom je zníženie celkovej sumy dlhu,“ pripomína odbor finančnej správy Úradu TTSK v informatívnej správe.

Kraj spláca aktuálne tri úvery.

Dva z nich – v Slovenskej sporiteľni a VÚB Banke boli poskytnuté v roku 2011 na prefinancovanie úveru z Dexia banky vo výške 49,5 mil. eur.

V Rozvojovej banke Rady Európy má TTSK vyčlenený úverový rámec vo výške 15 miliónov eur, prvých 5 miliónov bolo čerpaných v roku 2015.

Zdroj: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 4. apríla 2017 13:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Úverové zaťaženie Trnavského samosprávneho mierne klesá. Ku koncu minulého roka dosiahlo takmer 44 miliónov eur”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.