reklama

Dlh na jedného Trnavčana predstavuje 196 eur. Mesto sa radí na Slovensku k lepším

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO dnes zverejnil analýzu hospodárenia slovenských miest, obcí a vyšších územných celkov.

Správa konštatuje, že po výrazne deficitných rokoch 2009 a 2010 mestá a obce v roku 2011 dokázali stabilizovať svoje hospodárenie a v roku 2012 obrat potvrdili ďalším zlepšením hospodárenia.

Priemerná miera zadlženia 50 najväčších miest v SR bola ku koncu roka 2012 na úrovni 31 percent bežných príjmov predchádzajúceho roka, čo v prepočte predstavuje 178 eur na obyvateľa.

Podľa údajov INEKO predstavoval v roku 2012 dlh mesta Trnava 34,9% bežných ročných príjmov, čo znamená 26. miesto v hodnotení 138 slovenských miest. Na každého Trnavčana pripadá dlh 196 eur (24. miesto). Celkové hodnotenie finančnej stability uvádza trnavskú samosprávu na 46. mieste spomedzi všetkých miest. V tabuľke 50 najväčších slovenských samospráv patrí Trnave celkovo 15. priečka finančnej stability.

trnava-centrum-veza

Ilustračné foto

V roku 2011 dosahoval celkový dlh mesta 37,8% bežných príjmov, dva roky predtým to bolo 34,6 percenta. Zákon povoľuje samosprávam maximálny dlh vo výške 60 percent bežných ročných príjmov.

Ku koncu roka 2012 dosiahla najvyšší dlh Žilina (85,6 % – 488 eur na obyvateľa), v jej dlhu je však započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov v súvislosti s investíciou automobilky KIA. Po odrátaní tejto výpomoci by miera zadlženia Žiliny bola na úrovni asi 49 percent.

Druhý najvyšší dlh má Čadca (47,4 %), na nasledujúcich priečkach sa nachádzajú Vranov nad Topľou (44,6 %), Brezno (43,3 %) a Púchov (42,5 %).

Naopak, najlepšie z pohľadu tohto ukazovateľa obstáli mestá Sereď, Topoľčany a Nové Mesto nad Váhom, ktoré nemali ku koncu roka 2012 žiadny dlh. Minimálny dlh mali aj v Kežmarku (0,8 %), Poprade (1,1 %), Hlohovci (1,8 %) či Ružomberku (2,2 %).

Mesto Trnava získalo najlepšie hodnotenie z pohľadu okamžitej likvidity záväzkov, ktorá dosahuje až 238 percent. Výborné hodnotenie získala trnavská samospráva aj vďaka nulovým záväzkom 60 a viac dní po splatnosti.

Plusové body v hodnotení získala Trnava aj za hodnotu čistého majetku, výsledok hospodárenia na obyvateľa či pohotovú likviditu. Naopak najhoršie možné hodnotenie obrdžala samospráva za bilanciu kapitálového účtu, ktorý je bol vlani odrátaní kapitálových príjmov a výdavkov na úrovni -58 percent.

Celkové hodnotenie mesta Trnava je podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO na úrovni +1,6 bodu na stupnici od mínus 3 (najhoršie) po + 3 body (najlepšie), čo znamená „dobré finančné zdravie“.

Ulož ako PDF
Napísal 15. augusta 2013 14:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dlh na jedného Trnavčana predstavuje 196 eur. Mesto sa radí na Slovensku k lepším”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.