reklama

Mesto sa bráni proti neplatičom notárskou zápisnicou, podľa prokurátora porušuje zákon

Mesto Trnava podľa vyjadrenia okresného prokurátora Jozefa Kleimana porušuje zákon pri prenajímaní bytov.

Okrem finančnej zábezpeky vo výške troch nájmov totiž musia nájomcovia podpisovať aj notársku zápisnicu s exekučným titulom. Zápisnicu si musia záujemcovia o mestské byty, často ľudia v horšej sociálno-ekonomickej situácii, platiť zo svojho.

Cena za takýto úkon sa môže vyšplhať až do výšky 150 eur,“ hovorí právnik a zakladateľ občianskej iniciatívy Lepšia Trnava Peter Bročka, ktorý na problém upozornil.

byty-sidlisko-domy

Ilustračné foto

Na základe zákona č. 138 z roku 1991 o majetku obcí je mesto povinné hospodáriť s majetkom mesta v prospech rozvoja mesta a jeho občanov, na základe čoho je povinné majetok mesta zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať. Na základe uvedeného mesto ustanovením Všeobecno-záväzného nariadenia č. 378 o nakladaní s nájomnými bytmi vo vlastníctve Mesta Trnava chráni majetok mesta tým, že zabezpečí práva mesta ako prenajímateľa pre prípad, ak by nájomca neplatil predpísané nájomné, alebo predpísanú úhrady za plnenia za užívanie bytu, alebo v prípade, ak by sa nájomca odmietol vysťahovať alebo vypratať byť po skončení nájmu,“ vysvetlil pohľad mesta Michal Dzurjanin, vedúci odboru organizačného a vnútornej správy Mestského úradu v Trnave.

Mesto má chrániť svoj majetok, ale v súlade so zákonom. Takzvaná ‚ochrana‘ nie je v tomto prípade totiž nič iné ako šikanovanie a diskriminácia tých, ktorí si aj napriek zlej životnej situácii poctivo plnia svoje povinnosti,“ reaguje Bročka.

Na otázku, či mesto nájomcom, ktorý ukončia prenájom mestského bytu bez podlžností, vráti mesto náklady vynaložené na spísanie notárskej zápisnice, odpovedal Dzurjanin: „Náklady sa ani po riadnom skončení nájmu nevracajú, nakoľko predloženie notárskej zápisnice bolo podmienkou mesta, aby sa žiadateľ o prenájom bytu mohol stať nájomcom bytu.“

Okresný prokurátor Jozef Kleiman podal proti Všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) mesta Trnava protest adresovaný mestskému zastupiteľstvu.

Vo svojom stanovisku pripomína, že nájomná zmluva môže podľa zákona obsahovať aj dohodu o finančnej zábezpeke maximálne do výšky 6 mesačných platieb nájomného.

Mesto v súvislosti s uzavretím nájomnej zmluvy nesmie požadovať od nájomcu iné finančné plnenia, ktoré priamo nesúvisia s užívaním nájomného bytu,“ poukazuje prokurátor na skutočnosť, že nájomcovia sú povinní podpisovať aj notársku zápisnicu, za ktorú musia zaplatiť.

V napadnutom VZN ukladá mesto podľa Kleimana nájomníkom bytov povinnosť nad rámec zákona.

Poslanci mestského zastupiteľstva sa budú protestom prokurátora zaoberať na decembrovej schôdzi.

Podľa vyjadrenia vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča ustanovenie o notárskej zápisnici figuruje vo VZN v dobre viere a na ochranu majetku mesta.

Vďaka tomu, že nájomca podpíše u notára zápisnicu, má mesto pred súdom väčšie šance v boji s neplatičmi,“ pripomenul.

Ulož ako PDF
Napísal 8. novembra 2013 9:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto sa bráni proti neplatičom notárskou zápisnicou, podľa prokurátora porušuje zákon”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.