reklama

Historicky prvý TEDx Trnava priniesol mnoho inšpiratívnych myšlienok

Prvý ročník konferencie TEDxTrnava sa uskutočnil minulú sobotu v historických priestoroch Synagógy, ktoré dotvárali jedinečnú atmosféru podujatia.

Medzinárodný formát neformálnej konferencie TEDx privítal v sobotu 23. novembra 11 výnimočných hostí a takmer stovku divákov.

Témou úvodného vydania TEDxTrnava boli práve regióny a príležitosti, ktoré majú potenciál meniť slovenské regióny k lepšiemu.

Program konferencie TEDxTrnava sa skladal zo štyroch blokov. Každý blok prednášok otváralo premietanie videa jedného mimoriadneho vystúpenia z vybraných konferencií TED vo svete.

Na začiatku podujatia vystúpili hostia, ktorých spájalo pôsobenie priamo v trnavskom regióne. Slovo za mikrofónom si vymenil občiansky aktivista a zakladateľ OZ Lepšia Trnava Peter Bročka, Jozef Lužák – riaditeľ OZ Godot Projekt, ktorý zdôraznil potrebu schopnosti sebapodpory a svojpomoci a Adam Peciar – aktivista v oblasti mestskej cyklistiky v Trnave a autor podujatia Bercajgel.

tedx-trnava2013
Premiérový TEDx v Trnave zaujal a priniesol mnoho inšpiratívnych myšlienok

V ďalších dvoch blokoch predstavili svoje myšlienky rečníci aktívni v ostatných regiónoch Slovenska. Potrebu transparentnosti a otvorenosti mestskej samosprávy podčiarkol Juraj Říha, zakladateľ občianskej iniciatívy Ľudia pre Malacky. Mediálny priestor Nástupište 1-12 a jeho prínos pre kultúru v regióne predstavil autor projektu Julo Krištof. Jedinou rečníčkou TEDxTrnava bola mladá sochárka a zakladateľka Outdoor gallery o.r. – public art galérie Nina Šošková. Tretí blok pokračoval vystúpením architekta Michala Sládeka, známeho svojím úsilím nájsť spôsob ako dostupnými prostriedkami zlepšiť bývanie sociálne vylúčených skupín. Diváci si mohli tiež vypočuť inšpiratívne postrehy a súbor skúseností trnavského novinára Patrika Pokorného, zakladateľa spravodajského portálu trnava-live.sk.

Záverečný blok bol venovaný príspevkom ľudí, ktorých projekty a nápady majú značný vplyv na rozvoj Slovenska a regiónov a môžu byť aj inšpiráciou pre ostatných. Tomáš Szalay sa vo svojej prednáške zameral na prekážky v systémoch zdravotného poisťovníctva. Slovenský architekt úspešne pôsobiaci v nemeckom Hamburgu Peter Gero zdôraznil potenciál urbanizmu a štruktúry občianskych stavieb.

V závere podujatia sa o svoje skúsenosti podelil aj Martin Horváth, marketingový a PR manažér, autor jednotnej prezentácie Slovenska v zahraničí a projektu založenia oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Veľmi nás tešia reakcie účastníkov konferencie i rečníkov. Vďaka nim vieme, že malo zmysel túto konferenciu organizovať. Určite sa pokúsime TEDxTrnava pripraviť aj v budúcom roku,“ hodnotil organizátor TEDxTrnava a podpredseda OZ Publikum.sk Michal Klembara.

Konferenciu počas prestávok oživil aj kultúrny program, v rámci ktorého vystúpila aj známa trnavská speváčka Jana Andevská. Diváci si v závere vychutnali koncert trnavskej skupiny The Brotherly Jam.

Účastník podujatia v role diváka, vedúci kancelárie primátora mesta Trnava Pavol Tomašovič: „Mesto Trnava ďakuje všetkým organizátorom podujatia i dobrovoľníkom pôsobiacim v Trnave, ktorí prezentovali svoje aktivity a plány. Z pohľadu samosprávy je dôležité, aby občania definovali svoje predstavy, aktívne vzájomne spolupracovali a spoločne s ostatnými dotvárali zázemie mesta tak, aby bolo pre všetkých miestom domova. Verím, že spoločná komunikácia a spolupráca sa bude čoraz viac prehlbovať.“

Fotografie a videá z prednášok TEDxTrnava budú zverejnené v archíve na stránke www.tedxtrnava.sk.

Aktuality o TEDxTrnava je možné sledovať aj na facebooku www.facebook.com/TEDxTrnava a twitteri www.twitter.com/tedxtrnava.

Produkčným partnerom podujatia je Občianske združenie Publikum.sk. Podujatie podporili mediálni partneri Mesto Trnava, Rádio FM, Etarget, Gorila.sk, ďalej partneri víno Zeliska, Kláštorná, Coffee Veronia, 4 Friends, Impiq Hotel, Swan, Your Choice – jazykový inštitút, Bright – digital printing company a Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.

Eva Kukurová
PR manažér TEDx Trnava

Čo je TEDx?
TEDx – x ako znak nezávisle organizovaného podujatia TED na ktoromkoľvek mieste na svete.
TEDx vyznáva hodnotu „myšlienok hodných šírenia“ . Miestne a samostatne organizované konferencie TEDx umožňujú ľuďom stretnúť sa a v rámci programu zdieľať bohatstvo jedinečných myšlienok a nápadov.
Podujatie TEDx ponúka návštevníkom program v podobe live vystúpení významných hostí – rečníkov a tiež premietania videí TEDTalks. Cieľom programu TEDx je podnietiť zúčastnených ku kreatívnym diskusiám a nadviazaniu vzťahov.
Čo je TED ?
TED je nezisková organizácia a globálne hnutie oddané podpore „myšlienok hodných šírenia“.
TED je tiež mimoriadna konferencia, ktorá hostí popredných svetových mysliteľov a ľudí činu. Rečníci majú k dispozícii na svoju prednášku presne 18 minút.
Na konferenciách TED už prednášali aj Roger Ebert, Sheryl Sandberg, Bill Gates, Elizabeth Gilbert, Benoit Mandelbrot, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Brian Greene, Isabel Allende a bývalý premiér Veľkej Británie Gordon Brown.
Prvá štvordňová konferencia TED sa konala v Kalifornii v roku 1984 a odvtedy globálne hnutie TED neustále rastie.

Ulož ako PDF
Napísal 27. novembra 2013 7:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.