reklama

Bibliu Spartaka dokončili po vyše 15 rokoch, knihu pokrstili klubové legendy

Biblia Spartaka vznikala viac ako 15 rokov. Pôvodne mala vyjsť v druhej polovici 90. rokov minulého storočia. Vydanie knihy odložili po nezabudnuteľnej blamáži klubu v Rimavskej Sobote.

Spoluatori knihy a vedenie FC Spartak Trnava sa napokon rozhodli vydať publikáciu pri príležitosti 90. výročia vzniku klubu. Vytlačili ju v decembri 2013 a v stredu 15. januára 2014 ju dvaja spoluautori – bývalý športový novinár Jozef Kšiňan, Mikuláš Rožňák a krstní otcovia – legendy Spartaka Valér Švec a Stanislav Jarábek slávnostne pokrstili šampanským v priestoroch spartakovského fanshopu.

Vydania publikácie, ktorá mapuje kompletnú klubovú históriu v rokoch 1923 – 2013, sa nedožil dlhoročný redaktor denníka Šport a tretí spoluautor Stanislav Hlaváček. Rodák z Trnavy zomrel v októbri 2006.

biblia-spartaka-krst-1
Zľava bývalý športový novinár Jozef Kšiňan, spartakovské legendy Valér Švec, Stanislav Jarábek a spoluautor Mikuláš Rožňák

Kniha bola prakticky pripravená, keď prišiel neúspech v Rimavskej Sobote. Vtedy padlo úplne všetko, vrátane nadšenia. Niektoré naše články sa neskôr objavovali vďaka Mikulášovi Rožňákovi v zápasových buletinoch. Napokon však došlo k vydaniu komplexnej publikácie s dobrým názvom Biblia Spartaka – a som tomu veľmi rád,“ zaspomínal si Jozef Kšiňan.

Traja autori si pracovne rozdelili obdobia života klubu. Najstarší pán Kšiňan sa zameral na najstaršie obdobie do roku 1944, Stano Hlaváček pokračoval so spracovaním údajov do polovice 70. rokov a zachytil najmä majstrovskú éru. Najmladšiu etapu zmapoval Miki Rožňák.

Posledných 15 rokov sme dopisovali postupne. Nevedeli sme, či kniha vyjde k 80. výročiu klubu, či o päť rokov neskôr. Podarilo sa to až dnes, ale som za to veľmi veľmi vďačný,“ doplnil Mikuláš Rožňák.

Dúfam, že každý si v knihe nájde to svoje. Vrcholom je prehľad všetkých ligových výsledkov klubu až do leta 2013, fanúšikovia a priaznivci štatistík tak majú na jednom mieste k dispozícii všetky historické údaje,“ uzavrel.

biblia-spartaka-krst-2
Publikáciu vydal FC Spartak v náklade 1000 kusov

Kniha na 208 stranách mapuje každý jeden ligový ročník ako aj obdobie pred rokom 1923, ktorý sa považuje za oficiálny vznik Spartaka.

V publikácii nechýba okrem podrobného bilancovania jednotlivých súťažných ročníkov aj bohatá štatistická časť.

Čitateľ získa prehľad o všetkých zápasoch Spartaka a strelcoch gólov od roku 1939. Ku každej sezóne je priložená súpiska hráčov, ktorí v danom ročníku nastúpili a počet ich odohraných zápasov.

Nechýba menný zoznam všetkých futbalistov Spartaka. Autori zaradili aj prehľad zápasov, v ktorých dosiahli hráči Spartaka hetrik ako i súpis všetkých trénerov zoradený podľa sezón.

Text je samozrejme doplnený o fotografie zachytávajúce okrem významných klubových futbalistov aj fanúšikovskú scénu – neoddeliteľnú súčasť identity klubu.

Biblia Spartaka sa dá zakúpiť vo fanshope Spartaka na Dolnopotočnej ulici za cenu 15 eur. Vydavateľom knihy je FC Spartak, a. s.

Ulož ako PDF
Napísal 16. januára 2014 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spartak Trnava, Šport, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.