reklama

Na festivale Ypsalon pokrstili knihu trnavského autora

Počas záverečného sobotného programu festivalu spisovateľov Ypsalon, ktorý sa konal počas minulého týždňa v Synagóge – centre súčasného umenia, bola pokrstená nová kniha známeho trnavského autora Petra Voleka, ktorý svoje knižky vydáva pod menom Pero Le Kvet.

Spisovateľ, publicista a kníhkupec Pero Le Kvet na svojej knižke s názvom Chlapec s očami ako hviezdy spolupracoval s poprednou slovenskou ilustrátorkou Martinou Matlovičovou.

Knižku symbolicky pokrstili a oficiálne uviedli do života na záver besedy priamo autori. Treba pripomenúť, že hoci chceli spoločne osloviť najmä detského diváka, na svoje si prídu aj dospelí.

pero-lekvet-krst1

pero-lekvet-krst2

Foto: Petra Adamková/Publikum.sk, vydavateľstvo Artforum

Knižka, ktorej prvú verziu napísal Pero už pred 17 rokmi, vychádza z inšpirácie slovenskými ľudovými rozprávkami. Objavujú sa v nej postavy ako Lomidrevo, Laktibrada či chrobák Truhlík.

Hlavnou postavou je chlapec bez mena, ktorý putuje modrou planétou, s modrou trávou a modrými stromami. Na jeho ceste ho sprevádza obrovský pestrofarebný motýľ, s ktorým objavujú množstvo zaujímavých ľudí a zvierat.

Na pozadí textu sa črtajú mravné ponaučenia, ktoré však „nebijú“ priamo do očí, ale sú šikovne ukryté za slovami.

Autorka ilustrácií Martina Matlovičová na knižke pracovala niekoľko posledných mesiacov.

Svoje ilustrácie tvorila najmä svojou obľúbenou kombinovanou technikou – akryl a výstrižky z novín. Po prvýkrát však pri svojich ilustráciách využila aj kresbu pentelkou.

Ak vás zaujímajú ilustrácie a tvorba pre deti, až do 10. januára si môžete v Kníhkupectve AF na Štefánikovej ulici pozrieť výstavu ilustrácií mladej Trnavčanky Simony Čechovej, ktorá ich vytvorila pre novú knižku Márie Lazarovej s názvom Tri mačiatka tety Mily.

Výstava s rovnomenným názvom je súčasťou sprievodného programu festivalu Ypsalon.

Ulož ako PDF
Napísal 1. decembra 2016 7:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.