reklama

Modré hory, Pavol Seriš aj program pre deti na festivale YPSALON

Už od piatku 24. novembra 2017 nás v Trnave čakajú štyri dni plné kníh. Avšak, okrem hlavného literárneho programu prinesie festival spisovateľov Ypsalon, ktorý sa koná od štvrtka, aj viacero ďalších podujatí – koncert formácie Modré hory, divadelné predstavenie Samko Tále, či po prvýkrát aj detský program.

Poézia a rap majú k sebe blízko

Bene a Lyrik, ktorí spolu tvoria skupinu Modré hory, sa na festivale predstavia hneď dvakrát a to v piatok 24. novembra. O 21:00 porozprávajú o svojich najnovších knihách v literárnom programe festivalu v kaviarni Thalmeiner. Pavol Remiaš – Lyrik predstaví zbierku básní s názvom Naničhodný poet (2016) a Marián Benkovič – Bene bude hovoriť o svojej práve vydanej novele Korporácio, ktorá je vizuálne doplnená ilustráciami Erika Šilleho.

O 22:00 už budú stáť na pódiu Zeleného kríčka (Štefániková 24). Modré hory sú na slovenskej hip-hopovej scéne už 10 rokov a toto bude len ich druhý koncert v Trnave, a to po deviatich rokoch. V tomto roku vydali svoj nový album Luxus clan plný kvalitného rapu, ktorým potvrdzujú, že dobrý hip-hop je bratom poézie. O warm-up i afterku sa postarajú DJi VKTRD & REMB. Základné vstupné na koncert je 5 €, pre držiteľov festivalovej permanentky 2 €.


Modré hory

Sprievodný program úzko spätý s literatúrou

Samko Tále je komediálna monodráma o tom, čo všetko nenávidíme. Ide o dramatizáciu úspešnej slovenskej novely spisovateľky Daniely Kapitáňovej Kniha o cintoríne. Hru pripravil v spolupráci s režisérkou Monikou Pulišovou herec Pavol Seriš, ktorý sa trnavských divákom už viackrát predstavil.

„Za mňa sa nik nemusí hanbiť, lebo ja veľmi viem, že čo a ako a čo. Lebo ja mám veľmi inteligenciu. Lebo ja nie som žiadny debil, lebo mňa si ľudia vážia.” Samko Tále je prostý človek. Odhaľuje naše potlačované obavy a predsudky voči všetkému „inému“, ktoré v nás stále driemu. Aké sú hlboké? Naozaj sa snažíme porozumieť svetu, alebo pohodlne skĺzneme do všeobjímajúcej nenávisti?

Divadelné predstavenie sa rovnako odohrá na Zelenom kríčku a to v nedeľu 26. novembra o 19:00. Kapacita sály je obmedzená, odporúčame si preto rezervovať miesta vopred. Stačí napísať e-mail na adresu rezervacie(zavináč)malyberlin.sk. Základné vstupné je 5 €, pre držiteľov festivalovej permanentky 2 €.

Nedeľný program pre deti a ich rodičov

Rodinná nedeľa festivalu Ypsalon sa uskutoční 26. novembra od 15:00 v kaviarni Thalmeiner. Ako prvá pred deti predstúpi Alexandra Salmela, ktorá okrem literatúry pre dospelých v roku 2013 vo vydavateľstve Artforum vydala knihu pre deti Žirafia mama a iné príšery, ktorú ilustrovala Martina Matlovičová. Taktiež je spoluautorkou dvoch kníh pre deti Mimi a Líza (2013), Mimi a Líza 2 (2015), ktoré vyšli vo vydavateľstve Slovart.

Následne divadlo SpozaVoza uvedie svoje dramatizované čítanie Ivan a mačky v podaní mladého herca Mira Miháleka. Ivan býva so zlostnou babkou v hore. Jedného dňa mu prikáže utopiť mačky. Ivan sa vyberá na dlhú cestu plnú dobrodružstva a dobrých skutkov. Zachráni mačky, ktoré zlostná babka napchala do vreca?

Predpredaj permanentiek aj jednodňové vstupenky

Predpredaj permanentiek na literárny program v hodnote 6 € prebieha v Kníhkupectve AF na Štefánikovej 5 a kúpiť sa budú dať aj vo štvrtok pred začiatkom programu v kaviarni Thalmeiner Okrem nich si návštevníci môžu každý deň festivalu zakúpiť aj jednodňové vstupy, a to od štvrtka do soboty v hodnote 3 € a v nedeľu na rodinný program v hodnote 2 €.

Podujatie z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Festival podporila aj Nadácia ZSE. Organizátori za podporu ďakujú aj partnerom: Kníhkupectvo AF, Kaviareň Thalmeiner a Zelený kríček. Mediálnymi partnermi podujatia: Trnava-live.sk, Trnavský hlas, My Trnavské noviny, Trnavské rádio, Knižná revue a Medzi knihami.

Ulož ako PDF
Napísal 23. novembra 2017 9:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.