reklama

Budova múzea aj Synagóga sa možno dočkajú komplexnej rekonštrukcie

Objekt Synagógy na Halenárskej ulici a budova Západoslovenského múzea v Trnave sa možno dočkajú rekonštrukcie.

Väčšinu finančných prostriedkov na opravy chce získať Trnavský samosprávny kraj ako prevádzkovateľ objektov z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Európske peniaze majú pokryť až 85 percent všetkých nákladov. Príspevok zo štátneho rozpočtu má dosiahnuť 10 percent, zostávajúce prostriedky vloží kraj z vlastných zdrojov.

V prípade schválenia projektov sa realizácia uskutoční v roku 2015.

synagoga
Synagóga – Centrum súčasného umenia GJK

Rekonštrukcia Synagógy

Zámer rekonštrukcie objektu Synagógy z konca 19. storočia počíta s revitalizáciou fasády, opravou strechy, schodiska, inštaláciou efektívneho vykurovacieho systému, osadením výťahu pre imobilných a kompletným zreštaurovaním interiérov.

Plánuje sa tiež vybudovanie prístupovej cesty, revitalzácia okolia či renovácia pamätníka obetiam holokaustu.

Doterajšie rekonštrukcie riešili len vzniknuté havarijné stavy.

Galéria v súčinnosti s Trnavským samosprávnym krajom udržuje objekt v relatívne dobrej kondícii  avšak z dnešného pohľadu a dlhodobého výhľadu je stav už neúnosný a bude potrebná celková, hlavne koncepčná rekonštrukcia.Objekt Synagógy je sledovaný občianskou verejnosťou, Galéria Jána Koniarka je často atakovaná listami občanov, ktorí sa oprávnene pýtajú, kedy dôjde k náprave, hlavne vzhľadom k tomu, že okolité objekty sú v súčasnosti v štádiu opráv, prípadne sú už dokončené (viď malá synagóga) a nevzhľadne pôsobiaca budova, neestetické oplotenie a divoko rastúca zeleň je nedobrou vizitkou vzťahu Trnavského samosprávneho kraja ku zvereným pamiatkam,“ zdôvodňuje kraj nutnosť rekonštrukcie.

Celkové náklady na modernizáciu Synagógy sa odhadujú na 1,2 milióna eur.

Rekonštrukcia múzea

Budova Západoslovenského múzea by mala dostať nové okná, plánuje sa rekonštrukcia vstupnej časti múzea, realizácia externého výťahu na všetky poschodia, interiérové úpravy sa dotknú pivnice susediacej s výťahom a priestoru prvého kontaktu s návštevníkmi múzea.

Budova múzea je národnou kultúrnou pamiatkou. Stavebné úpravy založené na súčasných technológiách a s použitím adekvátnych materiálov dosiahnu úsporu energií a životného prostredia pri prevádzkovaní budovy.

Súčasný stav okien budovy neumožňuje zabezpečiť jednu zo základných podmienok uchovania zbierkových predmetov. Okná na celom objekte múzea nevyhnutne potrebujú výmenu, aby bolo možné vytvoriť dobré klimatické podmienky v depozitároch múzea spôsobom, ktorý by dosiahol úsporu energie a mal priaznivý dopad na životné prostredie,“ zdôvodňuje samosprávny kraj.

Náklady na rekonštrukciu sú odhadované na 2 milióny eur.

Ulož ako PDF
Napísal 3. februára 2014 10:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Budova múzea aj Synagóga sa možno dočkajú komplexnej rekonštrukcie”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.