reklama

Budova knižnice sa možno dočká rekonštrukcie. Kraj sa bude uchádzať o príspevok

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) ako vlastník budovy Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave sa uchádza o získanie nenávratného finančného príspevku, vďaka ktorému chce zrekonštruovať a modernizovať celý objekt.

Výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci projektovej osi Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov a infraštruktúra cestovného ruchu vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v novembri minulého roka.

Termin predkladania žiadostí uplynie 18. februára 2015.

TTSK sa bude uchádzať o príspevok v snahe o zvýšenie kvality knižničných a informačných služieb, energetickej hospodárnosti budovy výmenou drevených okien a otvorov, energetickej hospodárnosti obnovou obvodového plášťa budovy.

Projekt modernizácie knižnice má priniesť aj skvalitnenie služieb čitateľskej verejnosti zavedením systému automatickej správy knižničného fondu technológiou rádiofrekvenčnej identifikácie a zlepšením sprístupnením priestorov pre imobilných návštevníkov.

„Realizáciou projektu sa okrem skvalitnenia služieb verejnosti pre celý región dosiahne aj záchrana a revitalizácia historicky i architektonicky cenného objektu,“ konštatuje dôvodová správa zámeru.

kniznica
Budova Knižnice J. Fándlyho

Budova knižnice bola postavená v rokoch 1914 -1915 a pôvodne slúžila ako banka podľa projektu arch. Milana Michala Harminca.

Objekt slúži ako knižnica od roku 1952 a v roku 2013 bol zapísaný na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Počas svojej histórie knižnica nebola kompletne zrekonštruovaná.

V roku 2011 sa uskutočnila výmena a oprava jedenástich drevených okien a výkladov na priečelí budovy umelecko – remeselným spôsobom, pred dvomi rokmi došlo k výmene strechy.

„Časti fasády aj vonkajšej omietky opadávajú. Práce majú zabrániť ďalšej degradácii fasád objektu. Vzhľadom na architektonicko-výtvarné riešenie exteriéru budovy musia byť práce na obvode fasád vykonané umelecko-remeselným, respektíve reštaurátorským spôsobom,“ konštatuje Trnavský samosprávny kraj.

Celkové predpokladané náklady na rekonštrukciu budovy sú 984-tisíc eur, 85 percent nákladov chce kraj pokryť z nenávratného príspevku (836-tis. eur), desiatimi percentami prispeje štát a päť percent (49-tis. eur) vynaloží TTSK z vlastných zdrojov.

V prípade získania príspevku počíta časový harmonogram s realizáciou stavby v období od júla do novembra 2015.

Ak kraj so žiadosťou neuspeje, vypracovanú projektovú dokumentáciu použije pri predkladaní projektov v najbližších vyhlásených výzvach.

Ulož ako PDF
Napísal 11. februára 2015 10:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.