reklama

Budova knižnice má 100 rokov. Najprv ukrývala bohatstvo v podobe peňazí, dnes vedomostí

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave a Slovenskou poštou a. s., usporiadali oslavy pri príležitosti 100 rokov postavenia budovy knižnice.

V programe odzneli dve prednášky. Historik Peter Horváth hovoril o histórii knižníc na území mesta až do 1. polovice 20. storočia a riaditeľka knižnice J. Fándlyho Lívia Koleková na tému Knižnica v súčasnosti. Pozvanie na oslavy prijal aj predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker.

Vrcholom podujatia bola inaugurácia poštového lístka pri príležitosti 145. výročia narodenia architekta budovy a staviteľa Milana Michala Harminca. Autorom návrhu, ktorý vzišiel zo súťaže detí, je 10 – ročný Šimon Jakubčík, ktorý si z rúk Tomáša Druckera prevzal spomienkové predmety.

kniznica
Budova Knižnice J. Fándlyho v Trnave

Budova, v ktorej dnes sídli knižnica, bola postavená pred sto rokmi na návrh Michala Milana Harminca. Vo svojej dobe patril k popredným architektom. Od svojho vzniku bola táto budova truhlicou plnou bohatstva – najprv ako Hospodárska banka poskytovala a uchovávala financie potrebné pre rozvoj mesta, od roku 1952, už ako knižnica, sa stala stánkom bohatstva duše a vedomostí.

Trnavčania prvú verejnú čitáreň zriadili už v roku 1838 Martinom Branislavom Tamaškovičom). Svoju prvú knižnicu mesto otvorilo v budove Adalbertina (vtedajšej meštianskej školy), kde jej patrili od roku 1927 dve miestnosti a 700 kníh.

Dnes obsahuje knižničný fond už 240 000 kusov a trnavská knižnica sa stala najväčšou v kraji. Budova sa stala v roku 2013 národnou kultúrnou pamiatkou.

V Trnave naprojektoval M. M. Harminc ešte budovu Roľníckeho domu, kde sídlila aj Roľnícka vzájomná pokladnica a otvorili ju v júni 1929.

Ivan Krajčovič
Kancelária predsedu TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 15. októbra 2014 13:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.