reklama

Trnavská nemocnica plánuje megaprojekt – výstavbu nového pavilónu

Rok 2014 je vo Fakultnej nemocnici (FN) Trnava v znamení výraznej modernizácie. Jej súčasťou bude obnova pavilónov, dostavba nového bloku, rekonštrukcia kuchyne a nákup modernej zdravotníckej techniky, informuje vedenie FN v tlačovej správe.

Na modernizáciu chce nemocnica využiť prostriedky z predaja nehnuteľného majetku – pozemkov v areáli nemocnice (cca 2,1 mil. eur). Získané financie okrem iného pokryjú nákup extrakorporálneho litotriptora, digitálneho skiagrafu, digitalizáciu RTG pracoviska prostredníctvom systému PACS a rekonštrukciu pavilónov nachádzajúcich sa v starom areáli nemocnice.

Táto investícia je podľa riaditeľa M. Tabačeka iba jedným zo systémových krokov, ktoré vedenie nemocnice realizuje v snahe skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a služieb pre pacientov v trnavskej nemocnici.

nemocnica-projekt-2
Celkový pohľad – nový pavilón chcú stavať pozdĺž Žarnovej ulice
nemocnica-projekt-1
Nový pavilón nemocnice s premostením do Pavilónu chirurgických disciplín

Vizualizácie: FN Trnava

Dotazníky spokojnosti dlhodobo poukazujú na skutočnosť, že naši pacienti sú vo väčšine prípadov nespokojní s kvalitou stravy v nemocnici a s ubytovaním. Na tento fakt sme reagovali realizovaním projektu, na základe ktorého bude stravovanie v našej nemocnici od 1. mája 2014 zabezpečovať externý subjekt. Ten sa zmluvne zaviazal investovať do stravovacej prevádzky nemocnice 2,5 mil. eur. Výsledkom tejto zmeny bude najmä výrazné skvalitnenie stravy pre našich pacientov a zamestnancov, zavedenie tabletového systému v nemocnici, komplexná rekonštrukcia kuchyne a prestavba jedálne pre zamestnancov,“ uviedol ďalšiu novinku riaditeľ trnavskej nemocnice Martin Tabaček.

V súčasnosti vedenie FN Trnava pracuje na jednom z najväčších projektov – štúdii výstavby nového pavilónu nemocnice.

Po jeho ukončení budú do nových priestorov presťahované neurologické oddelenie, gynekologicko-pôrodnícka klinika, novorodenecké oddelenie, kožné oddelenie a urgentný príjem. Vzniknúť by tu malo aj nové neurochirurgické oddelenie a jednotky intenzívnej starostlivosti v odboroch neurológia a neurochirurgia.

Výstavbu tohto pavilónu chce nemocnica financovať zo štrukturálnych fondov v programovom období 2014 až 2020. FN v súčasnosti hospodári s vyrovnaným rozpočtom a plní si všetky záväzky v takom rozsahu, že spĺňa podmienky oprávneného žiadateľa o príspevok zo štrukturálnych fondov.

Veľká plocha, na ktorej sa rozprestiera nemocnica v súčasnosti, sa má výrazným spôsobom zmenšiť. Nový projekt vytvorí podstatne menší a dostupnejší kompaktný celok, vysvetlil riaditeľ nemocnice. FN preto plánuje v budúcnosti kvôli pripravovanému projektu predávať aj ďalšie nepotrebné pozemky.

nemocnica-projekt-3
Plánuje sa aj prepojenie nového pavilónu s Pavilónom chirurgických disciplín na Žarnovej ulici
nemocnica-projekt-4

Vizualizácie: FN Trnava

Plánovanú výstavbu vítajú aj vedúci predstavitelia pracovísk, ktoré majú byť do nového pavilónu presťahované.

Výstavbou nového neurologického a neurochirurgického oddelenia vznikne na Slovensku jedinečný projekt, ktorý bude poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť pacientom vyžadujúcim neurologickú, neurochirurgickú a endovaskulárnu invazívnu diagnostiku a liečbu,“ uviedol primár neurologického oddelenia Georgi Krastev.

Primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ondrej Lachký považuje za najväčší prínos projektu predovšetkým vytvorenie moderného klinického pracoviska: „Presťahovaním kliniky do nových priestorov zvýšime komfort našich pacientiek, výrazne sa zlepší logistika v poskytovaní diagnostického a liečebného procesu. Najväčším pozitívom zmodernizovanej kliniky však bude rozšírenie spektra zdravotníckych služieb. Po novom by sme poskytovali komplexnú starostlivosť aj onkologickým pacientkám.”

Plánovaná realizácia nového pavilónu predstavuje podľa vedenia nemocnice revolučnú zmenu, ktorá prispeje k zvýšeniu kvality ako i rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v trnavskej nemocnici.

Súčasťou štúdie je aj prepojenie nového pavilónu s existujúcimi budovami, ako napríklad budovou onkológie, internej kliniky, psychiatrie, ale aj s pavilónom chirurgických disciplín.

Štúdia okrem iného obsahuje aj možnosti vybudovania parkovísk s dobrou dostupnosťou k jednotlivým pracoviskám, výsadbu zelene a vytvorenie parkov s možnosťou vstupu z jednotlivých nemocničných traktov.

Verím, že tento výnimočný projekt sa nám podarí zrealizovať. Jeho financovanie chceme pokryť kombináciou viacerých zdrojov – finančných prostriedkov z bežnej prevádzkovej činnosti, z predaja majetku a zo štrukturálnych fondov. Uskutočnenie tohto projektu by výrazne zvýšilo kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici. Zaujímavosťou napríklad je, že v prípade výstavby nového pavilónu by sa pacient v rámci našej nemocnice dostal na ktorékoľvek oddelenie suchou nohou. Bez toho, aby musel vyjsť von,“ doplnil Tabaček.

Ulož ako PDF
Napísal 14. apríla 2014 8:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

32 komentárov pre “Trnavská nemocnica plánuje megaprojekt – výstavbu nového pavilónu”

 1. 1
  Ujo Palo says:

  Krízová komunikácia – nastal prúser so zmenou územného plánu, tak teraz nabehla PR agentúra, ktorá hasí, čo sa dá.

  • 1.1
   Maród says:

   Pochybujem žeby toto pripravili za týždeň po tom čo začali ludia pindať na predaj pozemkov. Skorej to bude naopak, postupne predávajú, lebo tie pozemky sú im na nič a z predaja budú financovať aj tento projekt.

   • 1.1.1
    ttss says:

    konečne to niekto pochopil. tie pozemky za pôrodníckym budú nemocnici o chvíľu na nič. ani pre pacientov ani pre nepokosenú trávu. čiže kľudne tam aj mrakodrap môžu stavať. a peniaze použijú na nové prístroje, čo je úplne super.

    • 1.1.1.1
     Palko says:

     V podstate je to jasné, celú nemocnicu zhustia na tento malý kúsok a zvyšok areálu zbúrajú a predajú na komerčné účely. To už nedávno aj začalo prvým predajom.

     Čoho sa ale obávam najviac, je to, že získané peniaze sa nepoužijú na nové prístroje, teda nie na nové zdravotnícke prístroje v TT nemocnici. Skôr by som to videl napr. na nejaké drahé štvorkolesové hračky pre niektorých chlapcov z toho projektu. ;-)

     Skrátka neverím tomu, že všetky získané financie sa aj vrátia späť do TT nemocnice v pomere 1:1.

   • 1.1.2
    kinder says:

    Nie, projekt sa pripravoval už dávnejšie, ale to načasovanie je vypočítavo účelové, len aby zamietli tu špinavosť s pozemkami. Ibaže ľudia budú teraz sledovať čo urobí s uzemným plánom primátor mesta a poslanci MZ.

  • 1.2
   Karol M. says:

   Pán Tabaček, “ešte že Vás tu v Trnave máme”. Kvalita nemocnice klesá od oddelenia k oddeleniu, hlavne že všade vidíme len politické nominácie. A aby toho nebolo málo, tak ešte zopár rozkrádačiek na záver. Verím a ste si toho vedomý aj Vy, že to voliči Vám a aj celej momentálnej Vašej vládnej a stranníckej opore pri voľbách spočítajú a bude už tohoto rozkrádania pred očami nás všetkých koniec. Nemá to vo svete obdoby, ešte akurát tak v Turecku a aj tam sa proti tomu búria. Len my čakáme …ale neviem načo. Aktivisti vysádzajú zeleň, suplujú Vašu prácu a Vy prídete s takouto nehanebnosťou a územný plán a koncepcia nemocnice, čo sa tvorila desaťročia je zrazu za pár rokov Vašej činnosti v “troskách”, tak ako aj celé oddelenia nemocnice. Kto z lekárov bol schopný odišiel, kto je schopný odíde. A obpad zostáva. Žiaľ pre pacientov i Vy.

 2. 2
  Dusko says:

  kks, nakoniec este budeme mat najkrajsiu nemocnicu :) necakane, ale prijemne prekvapenie. dufam ze sa to podari.

 3. 3
  MUDr..... says:

  A treba dúfať, že si nemocnica porieši aj problémy s parkovaním, nie len zahustí zástavbu….

 4. 4
  . says:

  mňa by ešte zaujímalo v rámci tejto modernizácie riešenie dopravy, vrátane kapacity parkovania, pri nemocnici, či umiestnenia heliportu. Pretože často sme nútení pacienta, či rodičku sami priviezť do nemocnice, je potrebný v tomto smere určitý komfort. Zatiaľ sa mi iba zdá, že nové pavilóny majú nahradiť staré, ktoré budú neskôr predané ako nadbytočný majetok vrátane pozemkov. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že napr. pavilón interného oddelenia, ktorý zostáva je vyhovujúcejší ako napr. pavilón gynekológie, ktorý sa plánuje nahradiť.

  • 4.1
   Peter says:

   V článku píšu že:
   “Štúdia okrem iného obsahuje aj možnosti vybudovania parkovísk s dobrou dostupnosťou k jednotlivým pracoviskám, výsadbu zelene a vytvorenie parkov s možnosťou vstupu z jednotlivých nemocničných traktov.”

 5. 5
  riki1 says:

  Na prvé videnie niečo strašné, des a hrôza.

  Ak chceme mať všetko pokope, tak postavme jednu-dve veľké, vysoké budovy, vzájomne ich prepojme, ale nech je tam aj trochu voľného miesta.

  Toto mi pripadá ako obdoba neslávneho zahusťovania sídlisk, ale tu dotiahnuté až do absurdity.

  V minulosti, ked stavali aj staré budovy nemocnice, asi vedeli, prečo ich netlačia hned na plot pri ceste.

  Z toho, čo je vidieť:

  -Namiesto parkoviska pred novou chirurgiou akýsi podivný špic
  – Prepchatosť, vzájomné tienenie
  – Zrušený terajší vjazd do nemocnice zo Zarnovovej, zadný vjazd predali, kade po vlastnom pozemku do areálu ?
  – V prípade požiaru dostanú sa hasiči vôbec medzi budovy ?
  – Zrušia pre verejnosť časť ulice Andreja Zarnova a stane sa súčasťou nemocnice ?
  – Navrhované nové nízke budovy zatiaľ pôsobia dojmom cca lacných bungalovov
  – Nevidieť terajšie detstké oddelenie, budova ponad terajšiu vnútornú komunikáciu k očnému bude zbúraná ?
  – Ak má byť všetko koncentrované vpredu,nevidieť, kde je tam navrhnuté naozaj postačujúce parkovisko pre zamastnancov a aj návštevníkov ?

  Nejestvujú dajaké normy na plochu zelene ? Ak je tam deficit zelene už teraz,pozri predošlý článok , vyjadrenie člena stavebnej komisie : https://www.trnava-live.sk/2014/04/08/pozemky-v-areali-nemocnice-kupil-developer-chce-stavat-obchody-a-komercnu-vybavenost/ , tak tento návrh je podivná cesta.

  Ak to má v tomto štýle pokračovať, tak sa predá minimálne polovica pôvodného pozemku nemocnice a v takomto prípade by sa nemalo postupovať naštartovanou „salámovou“ metodou postupného odkrajovania, ale najprv predstaviť komplexne celý zámer, tento podrobiť dôkladnej odbornej aj verejnej oponentúre, predrokovať s mestom možné zmeny územného plánu. Inak budú na predaných pozemkoch rásť po príslušnom lobingu rôznorodé stavby.

  • 5.1
   ttss says:

   kľud pane, dáme si pilulku, a posadíme vás do nového oddelenia psychiatrie :).
   sa pozri, ako vyzerajú nemocnice v nemecku, rakúsku. nemajú tam 100ha trávy, na ktorú aj tak nikto z pacientov nechodí a akurát sú tam náklady na kosenie… tento projekt posunie zdravotníctvo v TT na EU štandard. pre mňa za mňa nech je to aj v jedne megaobrtuti budove. komentáre jak malé dieťa.

  • 5.2
   Panenka Mária says:

   Prečo pán TTss reaguje keď sa ozve niekto ako riki, ktorý sa vyjadrí k danej problematike vecne a odborne ho hneď posiela na psychiatriu, kde patrí skôr on, táto “vízia” bola zbúchaná na kolene, šikovný vizualizátor to má zmáknuté za večer, nerieši nič ani parkovanie, len zaberá ďalšie plochy, nemocnica by mala predstaviť víziu celého areálu, ktorý sa pomaly rozpredáva absolútne nekoncepčne – pavilón pri infekčnom, terajší infekčný prichystaný na predaj, dialýza pri pľúcnom – predaný pozemok, presťahovaná mamografia do plesnivých priestorov, kruhová križovatka pri pôrodnici? komu tím prospejete soudruzi???

   • 5.2.1
    ttss says:

    prosííím? odborne?! srandičky? čo je na tom odborné?
    čo je na tom zlé, že tt nemocnica má nejakú víziu a že sa snažia posunúť naše zdravotníctvo niekam dopredu? to je choré ofrflať všetko o čo sa snažia ľudia spraviť pre tt!!!

 6. 6
  hugo says:

  Vyzerá to ako manufaktúra na pacientov. Chýba tam iba krematórium. Výsadbu zelene budú robiť tak že existujúcu zničia, toto má byť umiestnené tam kde chcú tú samoobsluhu, budovať nové pavilóny tak, že budeme búrať ( predávať ) staré je geniálna myšlienka hodná Nobelovej ceny. Stavebníctvo a EÚ má krízu – začnime búrať všetky budovy a hneď vedľa nich stavajme nové … to môže vzniknúť iba v mozgových pochodoch Smeru s.r.o.
  Financovanie z vlastnej prevádzky je čisté sci-fi a fondy – to akože z našich, čiže podľa Smerákov zadarmo asi nemá dno …
  Táto akože vízia slúži iba na oblbnutie verejnosti, po predajoch a bakšišoch sa nič realizovať samozrejme nebude SR a zdravotníctvo má totiž holú riť.

 7. 7
  pesan says:

  Ešte by mohli niečo postaviť aj na pešiu zonu v meste. Taký nevyužitý plac. Niečo podobné majú v Pezinku, zo stanice smerom do mesta, je tam vsunutá úzka budova pri ceste. Človek by neveril, že toto môže niekto vymyslieť a schváliť. Hrozne to vyzerá a toto bude niečo podobné. Ale obáločky sú už rozdané, tak treba volačo vymyslieť. A my by sme na takéto móresy nemali zabúdať pri voľbách.

 8. 8
  Karol M. says:

  Gratulujem pan Tabaček and celá Company. Popredávajte čo sa dá a ľudom zakryte oči tou plánovanou výstavbou, ktorá zakryje okrem historicky cennej achritektúry starých nemocničnych budov hlavne Vaše nečestné praktiky. Veď kde sa buduje z eurofondov tam sa dá šafáriť a to je na Vás a kde sa predaváju pozemky, tam sa vždy dá zarobiť nejaký ten groš bokom, len prosím prestaňte s tou demagogiou ze všetko robíte pre pacienta. Demagogiu nechajte Vašim šefom, pod ktorými tancujete ako oni pískajú. Ved všetci vieme, aspoň teda tí čo sa nad tým zamyslia, o čo ide. Nech sa vám dobre spáva s “čistym” svedomím…že všetko robíte pre pacienta:)

 9. 9
  Tomas says:

  Navrh sa mi ako lajkovi nepaci. Budovy su namackane na seba ako v Honkongu. Ta uzka budova v tvare trojuholnika pred novym pavilonom, na mieste existujuceho parkoviska , by mohla byt pri zapojeni fantazie rozsirena plocha parkov a zelene. Poschodovy park pre pacientov, asi svetovy unikat. Pamatam sa ako kedysi v areali nemocnice pacienti posedavali na lavickach pod stromami. Onedlho si v ramci rekonvalescencie odskocia “zasopovat” do noveho obchodu. Palec dole.

 10. 10
  Ferdinand says:

  No to je teda “koncepcia”, veľký areál nevyužívaný a teraz bude všetko vedľa cesty v priamom dotyku s jestvujúcimi budovami nemocnice. To je nerozum!
  Totálna hlúposť! Kto je za túto škodu osobne zodpovedný? To je poškodzovanie verejného záujmu.

 11. 11
  PRE UPLNOST says:

  Všetok majetok nemocnice, pozemky, budovy, zariadenie je majetok štátny.

  Občania, ktorí sú poverení správou tohto majetku, majú tento majetok rozvíjať a spravovať v prospech spoločnosti a všetkých tak, aby čo najlepšie plnil účel, na ktorý je určený.

  Je možné, že sa v nemocnici nachádza aj nepotrebný majetok.

  Ale, aby ho niekto mohol za takýto vyhlásiť, je nutné NAJPRV vykonať jeho inventarizáciu, prehodnotenie, predstaviť víziu využitia do budúcnosti. Má nasledovať oponentúra, zdôvodnovanie, hľadanie najlepšieho riešenia.

  Až po prijatí a akceptácii nového návrhu väčšinou je možné LEGITIMNE pristúpiť k rozpredávaniu majetku, ktorý sa ukáže objektívne neupotrebiteľný, a to ani v blízkej budúcnosti.

  Inak sa napáchajú ťažké škody a o 5-10 rokov budeme udivene krútiť hlavou, ako sa mohlo niečo také dopustiť.

  Určite je tu stránka striktne odborná, metody, spôsob a rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Avšak nie je rozumné podceňovať ani hľadisko architektonické, budovy sa nepremiestňujú a nevymieňajú tak ľahko ako vnútorné vybavenie.

  Ak by to niekoho zaujímalo, prebytočný majetok štátu je ponukaný tu: http://www.ropk.sk/index/?ids=553

 12. 12
  papula says:

  Obrazok s popisom budov by bolo dobre zvacsit. Takto si nikto nemoze precitat, co sa kde vlastne zamysla.
  A to nakupne centrum by tam tiez mohli dokreslit.

 13. 13
  peter_grunsky says:

  Jendoznačne vítam tento zámysel! Bude to krásne, moderné a určite lepšie ako terajší stav. Ja si od mnohým mudrlantov nado mnou naopak myslím, že terajšie vedenie nemocnice je dobré a zjavne aj úspešné, ked dokáže v dnešnej dobe hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. A vôbec nemám problém s odpredajom pozemkov, ktoré nebude nemocnica využívať. Nech si nemocnica finančne pmôže.
  Držím palce, nech sa tento odvážny projekt zrealizuje.

 14. 14
  M says:

  Dnes som išiel okolo nemocnice, kde je plánovaná výstavba tých nových pavilónov a neviem či si to z vás niekto uvedomil. Ale tej výstavbe padne niekoľko desiatok vzrastlých líp a gaštanov. Už teraz je málo zelene v okolí nemocnice. Som zvedavý, ako bude nemocnica argumentovať výrub toľkých vzrastlých stromov, ktoré sú staršie, ako väčšina z nás… Z jednej strany bude nemocnica obstavaná hypermarketom a z druhej strany novými pavilónmi. A pýtam sa, kde bude zeleň. To už si vážne medicína myslí, že človeku stačí chémia v tvare tabletky, podaná v sterilnom prostredí a čisté prírodné prostredie netreba?

 15. 15
  M says:

  A dodal by som. Odkedy je postavený nový farebný pavilón nemocnice. Vedenie nemocnice nebolo schopné vysadiť ani jeden strom na svojom pozemku. Až pár dobrovoľníkov tak urobilo. Je evidentné, že vedeniu nemocnice dlhodobo nejde o zdravé prostredie pacienta v ktorom sa lieči. Ale len o zisky a pomastiť si vačky. Predávajú pozemky, mesto im to slepo schváli,… A samo mesto sa vyjadrilo, že oblasť nemocnice obsahuje málo zelene.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.