reklama

Trnavská nemocnica plánuje megaprojekt – výstavbu nového pavilónu

Rok 2014 je vo Fakultnej nemocnici (FN) Trnava v znamení výraznej modernizácie. Jej súčasťou bude obnova pavilónov, dostavba nového bloku, rekonštrukcia kuchyne a nákup modernej zdravotníckej techniky, informuje vedenie FN v tlačovej správe.

Na modernizáciu chce nemocnica využiť prostriedky z predaja nehnuteľného majetku – pozemkov v areáli nemocnice (cca 2,1 mil. eur). Získané financie okrem iného pokryjú nákup extrakorporálneho litotriptora, digitálneho skiagrafu, digitalizáciu RTG pracoviska prostredníctvom systému PACS a rekonštrukciu pavilónov nachádzajúcich sa v starom areáli nemocnice.

Táto investícia je podľa riaditeľa M. Tabačeka iba jedným zo systémových krokov, ktoré vedenie nemocnice realizuje v snahe skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a služieb pre pacientov v trnavskej nemocnici.

nemocnica-projekt-2
Celkový pohľad – nový pavilón chcú stavať pozdĺž Žarnovej ulice
nemocnica-projekt-1
Nový pavilón nemocnice s premostením do Pavilónu chirurgických disciplín

Vizualizácie: FN Trnava

Dotazníky spokojnosti dlhodobo poukazujú na skutočnosť, že naši pacienti sú vo väčšine prípadov nespokojní s kvalitou stravy v nemocnici a s ubytovaním. Na tento fakt sme reagovali realizovaním projektu, na základe ktorého bude stravovanie v našej nemocnici od 1. mája 2014 zabezpečovať externý subjekt. Ten sa zmluvne zaviazal investovať do stravovacej prevádzky nemocnice 2,5 mil. eur. Výsledkom tejto zmeny bude najmä výrazné skvalitnenie stravy pre našich pacientov a zamestnancov, zavedenie tabletového systému v nemocnici, komplexná rekonštrukcia kuchyne a prestavba jedálne pre zamestnancov,“ uviedol ďalšiu novinku riaditeľ trnavskej nemocnice Martin Tabaček.

V súčasnosti vedenie FN Trnava pracuje na jednom z najväčších projektov – štúdii výstavby nového pavilónu nemocnice.

Po jeho ukončení budú do nových priestorov presťahované neurologické oddelenie, gynekologicko-pôrodnícka klinika, novorodenecké oddelenie, kožné oddelenie a urgentný príjem. Vzniknúť by tu malo aj nové neurochirurgické oddelenie a jednotky intenzívnej starostlivosti v odboroch neurológia a neurochirurgia.

Výstavbu tohto pavilónu chce nemocnica financovať zo štrukturálnych fondov v programovom období 2014 až 2020. FN v súčasnosti hospodári s vyrovnaným rozpočtom a plní si všetky záväzky v takom rozsahu, že spĺňa podmienky oprávneného žiadateľa o príspevok zo štrukturálnych fondov.

Veľká plocha, na ktorej sa rozprestiera nemocnica v súčasnosti, sa má výrazným spôsobom zmenšiť. Nový projekt vytvorí podstatne menší a dostupnejší kompaktný celok, vysvetlil riaditeľ nemocnice. FN preto plánuje v budúcnosti kvôli pripravovanému projektu predávať aj ďalšie nepotrebné pozemky.

nemocnica-projekt-3
Plánuje sa aj prepojenie nového pavilónu s Pavilónom chirurgických disciplín na Žarnovej ulici
nemocnica-projekt-4

Vizualizácie: FN Trnava

Plánovanú výstavbu vítajú aj vedúci predstavitelia pracovísk, ktoré majú byť do nového pavilónu presťahované.

Výstavbou nového neurologického a neurochirurgického oddelenia vznikne na Slovensku jedinečný projekt, ktorý bude poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť pacientom vyžadujúcim neurologickú, neurochirurgickú a endovaskulárnu invazívnu diagnostiku a liečbu,“ uviedol primár neurologického oddelenia Georgi Krastev.

Primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ondrej Lachký považuje za najväčší prínos projektu predovšetkým vytvorenie moderného klinického pracoviska: „Presťahovaním kliniky do nových priestorov zvýšime komfort našich pacientiek, výrazne sa zlepší logistika v poskytovaní diagnostického a liečebného procesu. Najväčším pozitívom zmodernizovanej kliniky však bude rozšírenie spektra zdravotníckych služieb. Po novom by sme poskytovali komplexnú starostlivosť aj onkologickým pacientkám.“

Plánovaná realizácia nového pavilónu predstavuje podľa vedenia nemocnice revolučnú zmenu, ktorá prispeje k zvýšeniu kvality ako i rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v trnavskej nemocnici.

Súčasťou štúdie je aj prepojenie nového pavilónu s existujúcimi budovami, ako napríklad budovou onkológie, internej kliniky, psychiatrie, ale aj s pavilónom chirurgických disciplín.

Štúdia okrem iného obsahuje aj možnosti vybudovania parkovísk s dobrou dostupnosťou k jednotlivým pracoviskám, výsadbu zelene a vytvorenie parkov s možnosťou vstupu z jednotlivých nemocničných traktov.

Verím, že tento výnimočný projekt sa nám podarí zrealizovať. Jeho financovanie chceme pokryť kombináciou viacerých zdrojov – finančných prostriedkov z bežnej prevádzkovej činnosti, z predaja majetku a zo štrukturálnych fondov. Uskutočnenie tohto projektu by výrazne zvýšilo kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici. Zaujímavosťou napríklad je, že v prípade výstavby nového pavilónu by sa pacient v rámci našej nemocnice dostal na ktorékoľvek oddelenie suchou nohou. Bez toho, aby musel vyjsť von,“ doplnil Tabaček.

Ulož ako PDF
Napísal 14. apríla 2014 8:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská nemocnica plánuje megaprojekt – výstavbu nového pavilónu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.