reklama

Modernizácia sladovní vyvoláva emócie. Nijakú spaľovňu stavať nejdeme, odmieta šéf Lycosu

Spoločnosť Lycos – Trnavské sladovne, s.r.o., plánuje inštalovať vo svojom výrobnom areáli vysokoúčinnú technológiu kogeneračnej výroby tepla a elektrickej energie.

Nové technológie prinesú producentovi pivárenského sladu so 120 – ročnou tradíciou skvalitnenie procesu výroby, modernizáciu výrobných postupov, zvýšenie spoľahlivosti prevádzky sladovne a úsporu energií.

Výmenou technológie v porovnaní so súčasnými postupmi sušenia sladu dosiahnu Trnavské sladovne 35 – percentné zníženie emisií tuhých znečisťujúcich látok. Zámer počíta s úsporami emisií NOx v celoslovenskom meradle približne o 40%. Kombinovaná výroba tepla a elektrickej energie je v súčasnosti najefektívnejším spôsobom výroby, pripomína spoločnosť Lycos v predloženom zámere, o ktorom sme prvý raz informovali už na konci júla 2013 (link TU).

ly
Slad z Trnavy putuje do celého sveta

Dve kogeneračné jednotky plánujú umiestniť na voľných plochách v rámci jestvujúceho areálu sladovní. V územnom pláne sú všetky voľné pozemky vedené ako nezastavateľné plochy, investor preto žiada mesto Trnava o zmenu územného plánu, ktorá by realizáciu zámeru umožnila.
Z celkovej plochy areálu s rozlohou 26-tisíc metrov štvorcových má tvoriť priestor pre umiestnenie nových technológií 532 m2, čo sú dve percentá výmery areálu.

Investícia do nového projektu Lycosu má dosiahnuť 3 milióny eur a prinesie prácu desiatim ľuďom.

Navrhované zariadenie plánuje investor umiestniť na ploche vo vzdialenosti približne 50 m od najbližšej budovy krízového centra, asi 70 m od najbližšieho bytového domu (sídlisko Podjavorinská) a cca 110 m od areálu nemocnice. Bude potrebné venovať zvýšenú pozornosť eliminácii možného hluku a zabezpečeniu adekvátnej plochy pre výsadbu zelene v rámci areálu firmy Lycos. Stavebná komisia hlasovaním odporučila mestskému zastupiteľstvu povolenie na spracovanie predmetnej zmeny schváliť,“ píše sa v stanovisku Odboru územního rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.

O žiadosti spoločnosti Lycos budú hlasovať mestskí poslanci 29. apríla. Predmetom hlasovania bude povolenie spracovania zmeny územného plánu. Prevádzkovateľ sladovní v prípade súhlasu zastupiteľstva predloží vyjadrenia a stanoviská všetkých zainteresovaných úradov a inštitúcií.

Pripravovaný projekt Trnavských sladovní v minulých dňoch mylne interpretovali niektoré médiá, ktoré informovali o zámere výstavby spaľovne odpadov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Lycos Martin Mäsiar tieto dezinformácie razantne popiera.

V tejto firme spaľovna odpadov nikdy nebola, nie je a ani nebude. Lycos vyrába už viac ako sto rokov slad, ktorý má svoju technológiu výroby. Na jej konci sa musí slad usušiť. V dávnej minulosti slúžilo na proces sušenia uhlie, pribižne 60 rokov sa používa plyn. Pokúsim sa to vysvetliť čo najjednoduchšie: my zoberieme plyn, zapálíme oheň, zohrejeme vzduch a tým horúcim vzduchom slad vysušíme.
Keďže doba postúpila a technológie sa zlepšujú, rozhodli sme investovať do modernizácie výroby.
Prvým dôvodom je zlepšenie ekonomiky našej firmy, druhý súvisí so zlepšením vplyvov našej prevádzky na okolité životné prostredie.
Nová technológia funguje tak, že namiesto toho, aby sme plyn zapálili a spaliny prehnali komínom, plyn sa vženie do kogeneračnej jednotky, čo sú akési plynové motory, ktoré sa roztočia, cez generátor vyrobia elektrickú energiu. Vzniknuté zohriate spaliny vojdú do výmenníku a zohrejú vzduch, ktorý cez vzniknuté teplo a vysuší slad.
Čiže v porovnaní so súčasným spôsobom, kedy ide plyn pod slad, pôjde po novom najskôr do motorov, kde vyrobí elektrickú energiu, a potom sa poženie naspäť do výmenníku. To je jediné, čo tu chceme urobiť,
“ vysvetľuje M. Mäsiar.

Spoločnosť Lycos disponuje kladnými stanoviskami zainteresovaných orgánov, vrátane stanovísk vydaných v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Prebehli všetky možné merania, štúdie, do procesu bolo zapojené aj mesto Trnava. Hodnotenia z pohľadu zaťaženia emisiami znečisťujúcich látok, hluku či vibrácií sú ďaleko pod platnými normami, pretože ide o najmodernejšiu technológiu, ktorá bezpečne spĺňa všetky stanovené limity,“ pokračuje.

Na prezentované dezinformácie o výstavbe spaľovne zareagovalo viacero obyvateľov mesta a vytvorili internetovú petíciu proti spaľovni odpadov. Neskôr, keď autori petície po preštudovaní zámeru pochopili, že žiadna spaľovňa odpadov sa v areáli sladovní stavať nebude, zmenili názov petície na Stop kogeneračným jednotkám.

Autorom petície je Miroslav Kvasnička, obyvateľ bytového domu na ulici Ľ. Podjavorinskej, ktorý tesne susedí s objektom sladovní.

Po preštudovaní materiálov o projekte je zrejmé, že tu nejde o projekt spaľovania odpadov. Moje obavy o zhoršenie životného prostredia v susedstve areálu však pretrvávajú. Myslím si, že fungovanie kogeneračních jednotiek negatívnym spôsobom ovplyvní pohodu bývania kvôli zvýšenej hladine hluku a vibrácií. Za posledních päť rokov sme zaznamenali viacero úradmi potvrdených prípadov rušenia hlukom zo strany firmy Lycos. Budem bojovať za pôvodne plánované vysadenie izolačnej zelene na danom pozemku namiesto plánovanej výstavbe elektrárne v centre mesta,“ povedal Kvasnička s dovetkom, že vyzýva poslancov mestského zastupitelstva, aby zvíťazil zdravý rozum a aby hlasovali proti zámeru.

Lycos tvrdí, že kogeneračné jednotky inštaluje vo vnútri zvukotesných kontajnerov, ktoré budú umiestnené za zástenou z akustických betónových tvárnic. Na hranici areálu bude doplnená nová izolačná zeleň, tvoriaca prirodzenú tlmiacu prekážku pre hluk vytvorený prevádzkou.

Sme presvedčení, že projekt je pripravený vysoko nad rámec zákonmi stanovených požiadaviek a noriem, vygenerovaný v spolupráci so všetkými dotknutými inštitúciami a odborníkmi. Nebudeme predsa tvrdošijne stavať niečo za veľa peňazí, ak by sme neboli presvedčení, že technológia je kvalitná a v súlade s predpismi,“ dodal šéf Lycosu Martin Mäsiar.

Ulož ako PDF
Napísal 27. apríla 2014 11:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Modernizácia sladovní vyvoláva emócie. Nijakú spaľovňu stavať nejdeme, odmieta šéf Lycosu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.