reklama

V sladovniach budú inštalovať novú technológiu, mesto zmení územný plán

Spoločnosť Lycos – Trnavské sladovne, s.r.o., môže vo svojom areáli zrealizovať projekt vysokoúčinnej technológie kogeneračnej výroby tepla a elektrickej energie.

Poslanci mestského zastupiteľstva na utorkovom zasadnutí súhlasili s návrhom na zmenu územného plánu na pozemkoch v priestoroch fabriky.

Dve kogeneračné jednotky plánujú umiestniť na voľných plochách v rámci jestvujúceho areálu sladovní. V územnom pláne sú všetky voľné pozemky vedené ako nezastavateľné plochy, investor preto žiadal mesto Trnava o zmenu územného plánu, ktorá by realizáciu zámeru umožnila.

Z celkovej plochy areálu s rozlohou 26-tisíc metrov štvorcových má tvoriť priestor pre umiestnenie nových technológií 532 m².

ly
Slad z Trnavy putuje do celého sveta

Z obavy pred zvýšených hlukom a zhoršením životného prostredia v bezprostrednom okolí sladovní namietali proti umiestneniu kogeneračných jednotiek obyvatelia susediacej Podjavorinskej ulice. Pod petíciu sa podpísalo niekoľko desiatok ľudí.

“Daná zmena ovplyvní obyvateľov a centrum mesta na niekoľko desiatok rokov bez možnosti návratu. Máme obavy, ktoré nám do dnešného dňa neboli vyvrátené, že sa výrazným spôsobom zníži kvalita a komfort bývania nielen v blízkom okolí firmy Lycos. Žiadame o korektné prerokovanie s nezávislými odborníkmi všetkých námietok, ktoré petíciou podporilo 125 obyvateľov sídliska Ľ. Podjavorinskej,” napísal v liste predstaviteľom mesta a poslancom obyvateľ Miroslav Kvasnička.

Kogeneračné jednotky majú byť inštalované vo vnútri zvukotesných kontajnerov, ktoré budú umiestnené za zástenou z akustických betónových tvárnic.

Investor aj na základe výsledkov meraní a predložených stanovísk kompetentných orgánov tvrdí, že pohodlie bývania sa obyvateľom lokality nezhorší. Na proces posudzovania projektu dozerali okrem zákonom stanovených inštitúcií aj členovia stavebnej komisie mestského zastupiteľstva.

Podľa údajov firmy Lycos výmenou technológie v porovnaní so súčasnými postupmi sušenia sladu dosiahnu Trnavské sladovne 35 – percentné zníženie emisií tuhých znečisťujúcich látok. Zámer počíta s úsporami emisií NOx v celoslovenskom meradle približne o 40%.

Prevádzkovateľ sladovní sľúbil nad rámec zákona aj výstavbu protihlikovej steny a výsadbu novej izolačnej zelene.

Kombinovaná výroba tepla a elektrickej energie je v súčasnosti najefektívnejším spôsobom výroby, pripomína spoločnosť Lycos.

Investícia do nového projektu má dosiahnuť 3 milióny eur a prinesie prácu desiatim ľuďom.

lycos-zmena

Lokalita, ktorej sa týka zmena územného plánu, vyznačená na mape

Ulož ako PDF
Napísal 11. septembra 2014 8:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “V sladovniach budú inštalovať novú technológiu, mesto zmení územný plán”

 1. 1
  ssTT says:

  nerozumiem, tak prinesie to skôr výhody, nie?
  Podľa údajov firmy Lycos výmenou technológie v porovnaní so súčasnými postupmi sušenia sladu dosiahnu Trnavské sladovne 35 – percentné zníženie emisií tuhých znečisťujúcich látok. Zámer počíta s úsporami emisií NOx v celoslovenskom meradle približne o 40%.

 2. 2
  D. z Podjavorinskej says:

  Ten údaj o znížení emisii o 35% je asi pravdivý, no problém je, že ide o jednotkové zníženie emisií. V absolútnych číslach príde k zvýšeniu emisií, keďže dve kogeneračné jednotky budú mať podstatne vyšší výkon ako doterajšia jednotka.

  Omnoho väčší problém však bude hluk. Podľa podkladov k hlukovej štúdii, ktorá je napr. tu:
  http://www.trnava.sk/userfiles/download/attachment/ourak_Hlukova_studia_Lycos_07-2014.pdf
  príde k prekročeniu zákonom povolených hladín hluku.

  Navyše táto štúdia vychádza z nekorektných údajov. Na str. 4 nájdete, že hlučnosť kogeneračnej jednotky bude 90dB. Mapky s hladinami hluku na str. 6-8 však vychádzajú iba z hlučnosti 75 dB. To je tak, keď podklady nechal vypracovať investor a nie nejaký nezávislý orgán. Papier všetko znesie.

  Mesto drzo a bez argumentácie vyslovene ignorovalo názor minimálne 125 ľudí ľudí, ktorí bývajú v tesnom dotyku s touto fabrikou a vyhovelo súkromnému záujmu jedného podnikateľa.

 3. 3
  jajko says:

  A co na to stavebny urad a odbor vesmirnych konecpcii ?
  na co su tam tio ludia ? ved to mozu zamietnut .
  nechapem

 4. 4
  kvasnicka says:

  Ziadali sme kvalitne vypracovane podklady k danej zmene, poslanci to vsak schvalili aj na zaklade nedostatocnych podkladov, dovolim si tvrdit, nedostatocnej vedomosti plusov a hlavne minusov, kedze investor prezentuje plusy a minusy zataji alebo upravi…
  najde sa tu odbornik na “akustiku”, ktory by nam s tym pomohol?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.