reklama

Do Zámockej záhrady v Hlohovci sa na dva dni vráti stredovek

Do Hlohovca sa vráti Stredovek. Historické kostýmy, scény zo 17. storočia, zmocnenie sa Fraštáku, vznik mesta, boje v dobových kostýmoch. Toto všetko a ešte oveľa viac uvidia a zažijú návštevníci vôbec po prvýkrát na podujatí pod názvom Stredoveké dni v Hlohovci, ktoré sa uskutočnia 28. a 29. júna 2014 v Zámockej záhrade. O pripravovanej a jedinečnej akcii tohto typu sme sa rozprávali s hlavným organizátorom Petrom Kolišťanikom.

Kedy ste sa začali pohrávať s myšlienkou zorganizovať takúto akciu?
– Zorganizovať takéto podujatie v Hlohovci sa mi zrodilo v hlave už veľmi dávno, keďže v minulosti som sa s podobnými typmi akcií stretával pravidelne. Povedal som si, že zúročím získane skúsenosti tak, aby to malo osoh aj pre obyvateľov môjho rodného mesta.

Za miesto konania ste zvolili Zámockú záhradu. Prečo?
– Momentálne je Panská záhrada využívaná len na príležitostný relax a oddych pre rodiny s deťmi na detskom ihrisku a takýto typ podujatia mi tam jednoducho veľmi chýbal.
Čo sa týka vhodnosti priestorov, tu by sme sa vedeli rozprávať hodiny o tom, čo všetko by sa tu dalo robiť. Približne pred mesiacom som tam zaznamenal zaujímavú relaxačno-športovú akciu, ktorá mala aj celkom dobrý ohlas zo strany verejnosti. Využitie Zámockej záhrady má veľký potenciál a už teraz môžem povedať, že toto nebude moja posledná aktivita v tomto priestranstve.

stredoveke-dni

Ilustračné foto: Agentúra Hector

Dobové kostýmy a kus histórie zažilo mesto Hlohovec pri nedávnych oslavách 900. výročia prvej zmienky o Hlohovci. Ide o rovnaký zámer akcie?
– Rozmer podujatia Stredoveké dni bude diametrálne odlišný od dobového pochodu počas osláv mesta. Naše podujatie bude trvať dva dni a ponúkne priebeh najzaujímavejších udalostí z histórie mesta a okolia, ktoré budú predvedené profesionálnymi účastníkmi z agentúry, ktorá sa tejto činnosti venuje niekoľko rokov doma i v zahraničí.

Prezradíte niečo aj zo zákulisia?
– Môžem prezradiť, že diváci uvidia, ako vlastne vznikol „Frašták“, môžu sa tešiť na súboj resp. spor vinohradníkov a takisto budú môcť zažiť scénku, ako sa Turci v 17. storočí zmocnili mesta.

Zorganizovať takéto podujatie je zrejme finančne veľmi náročné. Zaujíma nás, kto ho financuje?
– Bez generálneho partnera a ochoty konateľa spoločnosti Jána Vanča by sa podujatie zrejeme neuskutočnilo. Patrí mu veľké poďakovanie, rovnako ako aj všetkým partnerom, ktorí akoukoľvek formou participujú na tejto akcii. Aj vďaka ochote a veľkorysosti týchto ľudí bude vstup na podujatie voľný.

Pomohlo aj mesto Hlohovec?
– Samozrejme, bez pomoci mesta organizovať takýto typ podujatia by nebolo šťastné riešenie. S jeho pomocou súvisia rôzne povolenia a organizačné veci. Požiadal som aj o istú formu podpory a v rámci možností mi mesto, resp. Mestské kultúrne centrum aj vyhovelo, začo im patrí moje veľké poďakovanie.

Čo všetko bude pre návštevníkov pripravené? Na aké sprievodné akcie sa návštevníci môžu tešiť?
– Je ich viacero. Riešim spoluprácu s Vlastivedným múzeom v Hlohovci, návštevníkom bude k dispozícii náučný chodník „Zámocký poznávací okruh“, ktorý obohatí vedomosti z oblasti histórie, fauny a flóry tohto miesta. Riešime možnosť využívania lodiek na jazierku. Nebudú chýbať dobové atrakcie ako hádzanie sekerkou, strieľanie z luku, kuše a iné. Podujatie poskytne priestor aj pre milovníkov koní, záujemcovia sa budú môcť odviezť vo vyhradenom areáli. Chystajú sa rôzne súťaže pre deti aj dospelých o veľmi zaujímavé ceny, takže určite sa bude na čo tešiť.

Bude k dispozícii možnosť využitia občerstvenia?
– Neoddeliteľnou súčasťou takéhoto podujatia je samozrejme dobré jedlo a pitie. Ani pri Stredovekých dňoch to nebude inak. Návštevníci nájdu v areáli Zámockej záhrady pestrú ponuku tradičných jedál a nápojov, môžu sa tešiť na dobový catering, ktorý sa „odohrá“ v stredovekom stane. Kofola či pivko sa budú čapovať do historických nádob. A nebude chýbať ani milý personál, ktorý bude obsluhovať v dobovom oblečení z obdobia stredoveku.

Čo je cieľom či hlavnou myšlienkou podujatia?
– Cieľom projektu je priniesť do mesta niečo, čo tu ľudia ešte nevideli a nezažili. Zároveň pozdvihnúť kultúrne dianie a históriu Hlohovca, ktorá do tohto krásneho miesta patrí. Poukázať na atmosféru stredoveku, ktorá sa spájala s mestom Hlohovec. Rôznymi tematickými scénkami poukázať, ako naši predkovia, žili, bojovali a hodovali. Cieľom podujatia je snaha ukázať ľudom, že sa dajú robiť pekné akcie s dobrý nápadom a že čas strávený na akcii takéhoto typu, v prírode s deťmi, rodinou, známymi a priateľmi bol v tomto modernom svete obohatením a spestrením života. V neposlednom rade budú Stredoveké dni podujatie veľmi peknou príležitosťou niečo sa naučiť z histórie Hlohovca a okolia.

Viac informácii o samotnom podujatí nájdete na stránke www.stredovekedni.sk

Plagát:
Stredovekedni-dni-plagat

Ulož ako PDF
Napísal 20. mája 2014 10:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Do Zámockej záhrady v Hlohovci sa na dva dni vráti stredovek”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.