reklama

Na Deň detí príde do Trnavy vychýrený verklikár

Na známosť sa všetkým dáva mimoriadne dobrá správa! Trnavčania, počuli ste už, že do Malého Ríma, priamo na pešiu zónu, pricestuje v nedeľu 1. júna vychýrený verklikár, komediant a kočovný bábkar?

Nielen deti, ale aj dospelákov prenesie Ivan Gontko o 15. a 17. hodine so svojim divadlom Tyjátr a originálnym zvukom starodávneho flašinetu do osemnásteho storočia a priblíži im atmosféru rakúsko-uhorských miest, keď flašinety a verklíky dotvárali veľkomestský charakter rovnako ako vôňa čerstvej kávy z kaviarní či promenádne koncerty.

Nenechajte si preto na Deň detí ujsť jedinečnú rozprávku Herkules alebo Dobytie pekla podľa hry ľudového bábkara Antona Anderleho, ktorú zapísal a upravil Juraj Hamar.

verklikar
Verklikár zahrá Trnavčanom na Hlavnej ulici

tyjatr
Kočovné bábkové divadlo

Hra je inšpirovaná gréckou mytológiou a hrdinskými činmi siláka Herkula. Knieža pekiel Pluto zošle na kráľa Atmeda chorobu. Jeho blízki sa mu snažia pomôcť, a tak sa odoberú do chrámu boha Apolóna, aby vyprosili pre kráľa vyzdravenie.

Pluto však navedie kráľovnú Alcesku, aby sa sama zabila, a tak vrátila manželovi zdravie. Alceska sa obetuje a Pluto ju vezme do pekla. Keď sa to vyzdravený Atmedus dozvie, rozhodne sa odísť do hôr a žiť ako pustovník.

Vtedy prichádza na scénu Herkules, ktorý sa vyberie do pekla, aby Alcesku vyslobodil z moci pekelnej a vrátil ju späť na zem. V príbehu nechýba Gašparko, ktorý spôsobom sebe vlastným pomáha kráľovi, ale, ako vždy, nezabúda sám na seba a zo všetkých si robí žarty.

Výprava: Miro Duša
Kulisy: Ďuro Balogh
Bábky: Beata Westrych-Zazrivec, Jaro Štuler
Text piesne a réžia: Juraj Hamar
Tešiť sa môžete na kráľa ATMEDUSA, kráľovnú ALCESKU, ministrov LUCIUSA a SEVASTIANUSA,
GAŠPARKA, HERKULESA, knieža pekiel PLUTA, čerta ŠTRIKA a čerta PIKA.
Bábky oživujú Ivan Gontko, Rebeka Gontková, Ivana Gontková a Juraj Hamar.

Plagát:
divadelnepopoludnie-a2

Ulož ako PDF
Napísal 27. mája 2014 14:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.