reklama

Autobus so študentami gymnázia vyšiel z diaľnice rýchlosťou 97 km/h

Krajské riaditeľstvo PZ v Trnave zostavilo v súvislosti s mimoriadne tragickou nehodou autobusu na diaľnici D1 medzi Piešťanmi a Hlohovcom, pri ktorej prišli o život štyri študentky Gymnázia Jozefa Herdu v Trnave, špeciálny vyšetrovací tím.

Podľa informácií riaditeľa KR PZ v Trnave Štefana Čechoviča okrem všetkých záchranárskych zložiek zasahovalo na mieste nešťastia 40 príslušníkov polície, privolaní boli aj psychológovia a pracovníci terénneho krízového tímu Modrý anjel.

V čase nehody bolo v autobuse 29 detí, ktorí sa vracali z výletu na Orave, dve učiteľky a vodič. Zomreli štyri študentky, päť cestujúcich utrpelo ťažké zranenia, 20 sa zranilo ľahko.

cechovic
Riaditeľ KR PZ v Trnave Štefan Čechovič

Súdny znalec na základe prvotných výsledkov predbežne vylúčil technickú poruchu na autobuse. Ide však zatiaľ len o predbežné výsledky, vyšetrovanie nehody stále prebieha,“ uviedol na pondelňajšej tlačovej besede.

Na druhý deň po nehode sa usktočnili pitvy zosnulých študentiek a už v sobotu bol vydaný súhlas na pohreby obetí. „Obvykle tento proces trvá dlhšie,“ poznamenal.

Podľa údajov tachografu autobus v čase nehody jazdil rýchlosťou 97 km/h, pri prevrátení mal rýchlosť 67 km/h.

Voči 57-ročnému vodičovi vzniesli vyšetrovatelia obvinenie a podali návrh na vzatie do väzby. Súd však žiadosť neakceptoval a vodiča v nedeľu prepustili.

Na základe doterajšieho vyšetrovania vieme, že vodič dodržal stanovené prestávky, neprekročil maximálnu povolenú rýchlosť a pred jazdou nepožil alkohol,“ zhrnul Čechovič.

Ako pripomenul, predbežné závery hovoria, že autobus bol v dobrom technickom stave. Sedadlá pre cestujúcich mali k dispozícii bezpečnostné pásy. Zatiaľ nie je jasné, či boli študenti a učitelia pripútaní.

Očitý svedok havárie autobusu polícii vypovedal, že autobus vyšiel z diaľnice plynule.

Vodičov čakajú na cestách prísnejšie kontroly

Počas troch dní v závere minulého týždňa zahynulo na slovenských cestách 14 ľudí. Polícia preto podľa slov prezidenta PZ SR Tibora Gašpara razantným spôsobom sprísni kontroly a dohľad nad premávkou.

Vývoj dopravnej nehodovosti nás núti prijať mimoriadne opatrenia. Vodiči musia počítať s tým, že na cestách bude zvýšený počet policajtov na všetkých cestách I., II. aj III. triedy. Hliadky budú aj tam, kde vodiči neboli zvyknutí. Tento stav potrvá dovtedy, kým sa zhoršujúca bezpečnostná situácia nezačne stabilizovať,“ vyhlásil Gašpar.

Ako pripomenul, vodiči musia počítať aj s väčšou represiou za priestupky.

Mrzí ma to, ale musím povedať, že pri vyšších sankciách sa efekt dostavil, klesol počet nehôd aj ich následkov. A naopak, keď sa priestupky začali riešiť viac preventívnym pôsobením alebo znížením maximálnych sadzieb, krivka nehôd opäť vzrástla,“ skonštatoval.

Ulož ako PDF
Napísal 9. júna 2014 15:05. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.