reklama

Centrum mesta žije tradičným podujatím Dni zdravia

Trojičné námestie aj satelitné priestory ZUŠ na Štefánikovej ulici a trnavskej radnice žijú už 19. raz tradičným podujatím Dni zdravia.

Návštevníkom centra mesta podujatie sprostredkúva množstvo zaujímavých informácií, rád a inšpirácií ako sa starať o svoje zdravie.

Organizátorom akcie je mesto Trnava v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave, Kalokagatiou – CVČ, Strednou zdravotníckou školou v Trnave a Územným spolkom Slovenského červeného kríža.

Dni zdravia by nebooli tým pravým bez účasti odborníkov, ktorí poradia v oblasti zdravej výživy, k dispozícii sú bezplatné merania krvného tlaku, cholesterolu, hladiny cukru, stavu pľúc, overiť si môžete aj kvalitu vlastnej vody či zistiť obsah dusičňanov v doma vypestovanej zelenine.

dni-zdravia-2014-2

Súčasťou Dní zdravia je kultúrne podujatie podporujúce tvorivosť hendikepovaných detí a mládeže Dvor nádeje, ako aj sobotná jazda korčuliarov cyklistov v uliciach mesta PSA TT-inline.

Novinkou tohtoročných Dní zdravia je mobilné detské ihrisko umiestnené na ploche pred divadlom, kde si škôlkári aj školáci môžu za asistencie dobrovoľníkov z Bercajgla môžu zajazdiť v bezpečných vyhtradených priestoroch na bicykloch.

Program podujatia ukončia na Trojičnom námestí podvečernými tanečnými vystúpeniami.

Drevené stánky predajcov a poradcov budú otvorené vo štvrtok aj v piatok do 18. hodiny.

Kompletný program Dní zdravia nájdete v tomto článku.

Fotogaléria:
dni-zdravia-2014-9
dni-zdravia-2014-3
dni-zdravia-2014-3a
dni-zdravia-2014-4
dni-zdravia-2014-5
dni-zdravia-2014-6
dni-zdravia-2014-7
dni-zdravia-2014-8
dni-zdravia-2014-1

Ulož ako PDF
Napísal 19. júna 2014 13:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Centrum mesta žije tradičným podujatím Dni zdravia”

 1. 1
  XY says:

  Dni zdravia je pekná akcia a v meste to žije. Len som nepochopil, prečo mesto použilo na tú kvetnú výzdobu na námestí vyradené železničiarske podvaly? Tieto podvaly patria medzi nebezpečný odpad. Boli napúšťané karbolínom.
  Našiel som citáciu v nemčine:
  Holzschutzmittel Karbolineum

  Karbolineum (Teeröl) ist ein wirksames Holzschutzmittel. Aber es enthält Stoffe, die Umwelt und Gesundheit gefährden können. Mit Karbolineum getränktes Holz darf nur noch ausserhalb von Siedlungen eingesetzt werden. Zum Entsorgen gehört es in die Kehrichtverbrennungs-Anlage (KVA)!
  Ein problematisches Holzschutzmittel
  Eisenbahnschwellen, Holz-Leitungsmasten, Zaunpfähle, Holzwände etc. werden gern mit Karbolineum (Teeröl) getränkt. Es macht sie jahrelang widerstandsfähig gegen Pilze, die sonst das Holz zersetzen. Im Obstbau wird Karbolineum als Insektizid eingesetzt.
  Speziell die langlebigen und robusten Holz-Bahnschwellen wurden und werden gern wiederverwertet. Als Garten-Bauelemente, Abschrankungen, auf Spielplätzen usw.

  Wo Menschen wohnen und damit in Kontakt kommen können, ist das aber problematisch. Denn Karbolineum enthält umwelt- und gesundheitsschädigende Substanzen. Darum dürfen jetzt ehemalige Holz-Bahnschwellen nur noch ausserhalb von Siedlungen genutzt werden.
  Innerhalb von Siedlungen Ersatz-Materialien verwenden!
  Das Karbolineum ist auch nach Jahrzehnten noch im Holz vorhanden und kann schädlich wirken. Kinder z.B. können auf ihrem Spielplatz damit Hautkontakt haben. Darum dürfen auf Spiel- und Pausenplätzen, in Parkanlagen, entlang von Gewässern und ganz generell in Siedlungsgebieten keine Hölzer mehr verwendet werden, die mit Karbolineum getränkt wurden.

 2. 2
  XY says:

  http://www.svet-komunikacie.sk/index.php?ID=10028
  Kreozot: Prísnejšie pravidlá
  Od 1. mája 2013 budú platiť prísne obmedzenia priemyselného využitia kreozotu, toxickej chemikálie známej pre jej použitie na drevených železničných podvaloch, stĺpoch elektrického vedenia a oplotenia. Kreozot, karcinogénna látka, sa už nemôže uvádzať na trh v rámci EÚ, pokiaľ na to spoločnosť neobdrží oprávnenie. Spotrebiteľské použitie kreozotu bolo zakázané od roku 2003.

  Novým rozhodnutím Európskej komisie, ktoré vychádza z hodnotenia rizík účinkov kreozotu na ľudské zdravie a životné prostredie, sa mení a dopĺňa Smernica o biocídoch. Kreozot je karcinogénny na akejkoľvek úrovni a keď sa drevo ošetrené kreozotom dostane do priameho kontaktu s pôdou alebo vodou, vznikajú veľké riziká pre životné prostredie.

  Kreozot je priemyselne využiteľné preventívne ošetrenie dreva, ktoré sa používalo viac ako sto rokov, ale v poslednej dobe silneli obavy týkajúce sa jeho toxicity. Je to zložitá zmes stoviek rôznych zlúčenín, vrátane bi- a polycyklických aromatických uhľovodíkov (PAU), ktoré sú veľmi škodlivé pre životné prostredie a predstavujú neprijateľné riziko pre budúce generácie.

  Drevené podvaly ošetrené kreozotom sú však ešte dosť rozšírené – používajú ich železničné podniky najmä vo vidieckych oblastiach alebo na ťažko dostupných miestach. Takisto sú dobre známe drevené tyče používané na rozvod elektriny a telekomunikačných káblov. Poľnohospodárske a priemyselné oplotenie predstavuje tiež veľký trh pre drevo ošetrené kreozotom.

  Z analýz životného cyklu vyplýva, že v niektorých prípadoch neexistujú vhodné alternatívy. Preto v prípadoch, kde šetrnejšie alternatívy k životnému prostrediu neexistujú, môžu členské štáty povoliť uvedenie kreozotu na trh s jasne definovaným použitím. V takýchto prípadoch sa uplatňujú prísne podmienky vrátane opatrení na ochranu pracovníkov pred vystavením sa vplyvu kreozotu počas ošetrenia dreva a manipulácie s ním. Počas konzultácií zúčastnených strán, ktoré boli súčasťou rozhodovacieho procesu, sa ukázalo, že v niektorých prípadoch existujú veľké sociálno-ekonomické výhody používania kreozotu.

  Členské štáty EÚ sú povinné najneskôr do 30. apríla 2012 prijať a uverejniť vnútroštátne zákony, ktoré budú v súlade s týmito právnymi predpismi. Tieto právne predpisy sa budú uplatňovať od 1. mája 2013.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.