reklama

V trnavskej Synagóge sprístupnia výstavu trojice autorov Obludárium

Ľudská fantázia je nekonečná a bezhraničná. Výstava OBLUDÁRIUM v Synagóge – Centre súčasného umenia je toho dôkazom.

Pokiaľ sa ktorýkoľvek autor „nájde“ programovo v osídlach fantázie, len ťažko sa z tejto lákavej témy vzdáva.

Je zdroj fantázie skutočne nevyčerpateľný? – to je jedna z otázok, ktoré táto výstava nastoľuje. Peter Kľúčik prináša grafické listy a exlibrisy, Vladimír Oravec keramické sochy a keramické reliéfy a Jakub Kľúčik olejové obrazy a grafické listy.

synagoga
Synagóga – Centrum súčasného umenia

Výstava OBLUDÁRIUM je ukážkou fantazijného symbolizmu u troch nezávislých autorov v troch nezávislých polohách, pričom sú vzájomne kompatibilní napriek rozdielnym autorským prevedeniam.

Otvorenie výstavy sa uskutoční v utorok 5. augusta o 18. hodine. V priestoroch Synagógy – Centre súčasného umenia na Halenárskej 2 ju môžete navštíviť až do 7. septembra 2014.

OBLUDÁRIUM alebo BESTIARIUM

je kniha obsahujúca popisy skutočných i mýtických zvierat. Najstaršia zachovaná zmienka je grécke dielo „Physiologus“ pochádzajúca z 2. storočia N.L. alebo Aristotelova „Historia animalum“.

Obludárium zbiera, triedi a zosobňuje domnienky o bytostiach, ktoré sú často symbolom kolobehu života, morálky, svetonázoru a postoja k nadpozemským dejom, pričom každá bytosť má svoje nezastupiteľné miesto v starovekom vesmíre.

Obludáriá boli obľúbené v Anglicku a Francúzsku v 12. storočí, pričom obludáriom modernej doby je Borgesova „Fantastická zoológia“.

Obludarium-pozvanka

Ulož ako PDF
Napísal 30. júla 2014 17:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.