reklama

V trnavskej Synagóge sprístupnia výstavu trojice autorov Obludárium

Ľudská fantázia je nekonečná a bezhraničná. Výstava OBLUDÁRIUM v Synagóge – Centre súčasného umenia je toho dôkazom.

Pokiaľ sa ktorýkoľvek autor „nájde“ programovo v osídlach fantázie, len ťažko sa z tejto lákavej témy vzdáva.

Je zdroj fantázie skutočne nevyčerpateľný? – to je jedna z otázok, ktoré táto výstava nastoľuje. Peter Kľúčik prináša grafické listy a exlibrisy, Vladimír Oravec keramické sochy a keramické reliéfy a Jakub Kľúčik olejové obrazy a grafické listy.

synagoga
Synagóga – Centrum súčasného umenia

Výstava OBLUDÁRIUM je ukážkou fantazijného symbolizmu u troch nezávislých autorov v troch nezávislých polohách, pričom sú vzájomne kompatibilní napriek rozdielnym autorským prevedeniam.

Otvorenie výstavy sa uskutoční v utorok 5. augusta o 18. hodine. V priestoroch Synagógy – Centre súčasného umenia na Halenárskej 2 ju môžete navštíviť až do 7. septembra 2014.

OBLUDÁRIUM alebo BESTIARIUM

je kniha obsahujúca popisy skutočných i mýtických zvierat. Najstaršia zachovaná zmienka je grécke dielo „Physiologus“ pochádzajúca z 2. storočia N.L. alebo Aristotelova „Historia animalum“.

Obludárium zbiera, triedi a zosobňuje domnienky o bytostiach, ktoré sú často symbolom kolobehu života, morálky, svetonázoru a postoja k nadpozemským dejom, pričom každá bytosť má svoje nezastupiteľné miesto v starovekom vesmíre.

Obludáriá boli obľúbené v Anglicku a Francúzsku v 12. storočí, pričom obludáriom modernej doby je Borgesova „Fantastická zoológia“.

Obludarium-pozvanka

Ulož ako PDF
Napísal 30. júla 2014 17:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.