reklama

Výstavu Jozefa Piláta Umenie z Varšavy sprístupnia v Kníhkupectve AF

V utorok 23. januára 2018 sa v obľúbenom Kníhkupectve AF na Štefánikovej ulici 5 otvorí výstava mladého výtvarníka Jozefa Piláta pod názvom Zlatá ratolesť.

Výstava je pomenovaná podľa významnej štúdie antropológa J. G. Frazera, ktorý pôsobil v 19. storočí. Inšpiráciou pri tvorbe inštalácie sa umelcovi stal antický príbeh o zlatej ratolesti. Tá rástla na posvätnom strome v tajomnom lese a chránil ju Kráľ lesa.

Ten, kto sa do tohto lesa vydal pokúšať svoje šťastie, musel túto ratolesť odtrhnúť, zabiť kráľa, aby prevzal jeho miesto a až potom sa mu otvorila cesta do podsvetia. Zlatá ratolesť, no najmä snaha o jej získanie na úkor iného, sa prenáša do dnešných čias a stáva sa metaforou našich skutkov a životov.

Výstava vôbec po prvýkrát prináša do kníhkupectva umeleckú priestorovú inštaláciu zavesenú nad hlavami návštevníkov. Pozostávajúca z kovovej konštrukcie a zlatých nití má divákom pripomínať konáre posvätného stromu, na ktorých je zlatá ratolesť zachytená.

Jozef Pilát (1992, Šuňava) momentálne žije a študuje vo Varšave. Od roku 2013 navštevuje varšavskú Akadémiu výtvarných umení a aktuálne sa nachádza v poslednom ročníku na katedre maľby.
V roku 2017 participoval na festivale súčasného umenia Biela noc v Košiciach. Aktuálne pripravuje samostatnú výstavu v Kyjeve a budúci rok sa predstaví veľkou výstavou v trnavskej Synagóge – centre súčasného umenia.

Vernisáž sa koná v utorok o 19:00 a výstava bude návštevníkom voľne prístupná celé dva mesiace do 23. marca 2018.

Organizátori ďakujú za spoluprácu mediálnym partnerom, ktorými sú Trnava-live.sk, Trnavský hlas, MY Trnavské noviny a Trnavské rádio.

Výstavu prinášajú občianske združenia Publikum.sk a Malý Berlín vďaka finančnej podpore Mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 20. januára 2018 11:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.