reklama

Bývalý riaditeľ Bytového družstva v Trnave sa vyjadril k nedávnej policajnej akcii

Pred niekoľkými dňami prenikli prostredníctvom médií na verejnosť informácie o zásahu trenčianskych policajných vyšetrovateľov v priestoroch Bytového družstva v Trnave. Podľa oficiálneho vyjadrenia hovorkyne KR PZ v Trenčíne Eleny Antalovej polícia zbierala a zadržala listy pre podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti.

Súčasný riaditeľ BD Trnava Andrej Lamoš tvrdí, že všetky účtovné doklady sú v poriadku a družstvo nemalo žiadne problémy v minulosti, a nemá ich ani dnes. Podľa jeho slov ide zrejme o nedorozumenie.

K vzniknutej situácii sa vo forme listu vyjadril pre týždenník Trnava Dnes aj bývalý dlhoročný riaditeľ Bytového družstva v Trnave Ing. František Odkladal. Jeho stanovisko vám prinášame v plnom znení.

bytove-druzstvoTT
Sídlo BD v Trnave

Komu poslúžila policajná razia na Bytovom družstve v Trnave?

Nedávna policajná razia na Bytovom družstve v Trnave vyvoláva viacero otázok. V prvom rade zostáva nejasné, komu mala poslúžiť celá akcia, pretože postup polície nebol absolútne štandardný. Vyšetrovanie údajného nelegálneho narábania s financiami zrejme nebolo primárnym dôvodom.

Bývalá zamestnankyňa

Celá kauza odštartovala podaním trestného oznámenia bývalou zamestnankyňou, ktorá bola prepustená. Podľa nej vedenie narábalo s financiami družstva nelegálne, kvôli čomu malo prísť k sprenevere peňazí. Toto trestné oznámenie však nepodala sama, ale prostredníctvom tretej osoby. Prečo tak konala, je otázne. Rovnako tak záhadné zostáva, prečo bývalá zamestnankyňa podala trestné oznámenie až po tom, keď s ňou Bytové družstvo v Trnave rozviazalo pracovnú zmluvu. Dovtedy za celú dobu jej pôsobenia, pritom vôbec nič nenamietala voči hospodáreniu tejto organizácie.

Presun vyšetrovania do Trenčína

Čo je však na tejto kauze hlavne divné, je postup samotnej polície. Prvotné vyšetrovanie viedol v minulom roku odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva v Trnave. V tejto veci vypovedalo vedenie Bytového družstva v Trnave a takisto poskytlo všetky potrebné dokumenty, ktoré si vyžiadali policajti. Kvôli reorganizácii policajného zboru v tomto roku prešiel prípad na Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva v Trnave. Keďže v tej dobe bol môj syn vedúci oddelenia krajskej kriminálky, táto v rámci zachovania objektivity namietla svoju zaujatosť a predložila celý prípad na rozhodnutie Prezídiu Policajného zboru SR. To rozhodlo o delegovaní na Kriminálny odbor Krajského riaditeľstva v Trenčíne.

Kriminalisti už mali dôkazy

Otázne tak zostáva, prečo kriminalisti z Trenčína museli urobiť raziu na Bytovom družstve, keď všetky potrebné dokumenty už boli predložené vyšetrovateľom v Trnave. Pokiaľ chceli predložiť ďalšie doklady, stačilo požiadať a tieto by im boli predložené. Tu vzniká otázka zákonnosti vykonania prehliadky iných priestorov, keďže jej nepredchádzala žiadna výzva, čo je zákonnou podmienkou. Ak chceli trenčianski vyšetrovatelia obísť túto podmienku v obave, že by prišlo k zničeniu dôkazov, tak chcem podotknúť, že bytové družstvo už od roku 2013 vedelo o trestnom oznámení, čiže dôkazy by boli už dávno zničené alebo zahladené. K ničomu takému však nedošlo aj napriek pre mňa nepochopiteľnému postupu polície, funkcionári družstva poskytli plnú súčinnosť. Preto si kladiem otázku, či neposlúžila táto akcia k mediálnemu zviditeľneniu (po vzore razie v Slovenských elektrárňach) niektorých funkcionárov Krajského riaditeľstva v Trenčíne!!! Kvôli uvedeným faktom zvažujem podanie trestného oznámenia na Inšpekciu Ministerstva vnútra SR pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Niekoľkonásobná kontrola financií

V neposlednom rade chcem podotknúť, že Bytové družstvo patrí k najkontrolovanejším podnikateľským subjektom, nakoľko hospodárenie si môže overiť každý jeho klient. To znamená viac ako 10,5 tisíc kontrolórov. Každý totiž dostáva pravidelne ročné vyúčtovanie, z ktorého je možné zistiť, koľko peňazí družstvo dostalo a na čo konkrétne ich použilo. Navyše, ročnú závierku, v ktorej sú uvedené podrobné výdavky a príjmy družstva, schvaľuje predstavenstvo, najvyšší orgán družstva, teda zhromaždenie delegátov, a po účtovnej stránke je posúdená nezávislým auditorom. O dosiahnutom zisku zo správy Bytového družstva rozhodujú delegáti, ktorí presne určia spôsob použitia týchto peňazí.

Ing. František Odkladal

Ulož ako PDF
Napísal 5. septembra 2014 7:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Bývalý riaditeľ Bytového družstva v Trnave sa vyjadril k nedávnej policajnej akcii”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.