reklama

Na vyjadrenia exriaditeľa Bytového družstva v Trnave reaguje predkladateľ trestného oznámenia

V prvej polovici augusta sa uskutočnil v priestoroch Bytového družstva so sídlom v Trnave niekoľko dní trvajúci policajný zásah.

Podľa oficiálneho vyjadrenia hovorkyne KR PZ v Trenčíne Eleny Antalovej polícia zbierala a zadržala listy pre podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti. Vyšetrovanie prípadu stále prebieha.

Začiatkom septembra sa k vzniknutej situácii vyjadril bývalý dlhoročný riaditeľ Bytového družstva (BD) v Trnave Ing. František Odkladal.

Jeho stanovisko sme priniesli v plnom znení v tomto článku.

O zverejnenie vyjadrenia nás požiadal aj jeden z dvoch predkladateľov trestného oznámenia, bývalý člen kontrolného orgánu BD v Trnave Ing. Stanislav Horváth.

V záujme zachovania objektivity prinášame aj stanovisko druhej zainteresovanej strany v plnom znení.

bytove-druzstvo-t

Ilustračné foto

K vyjadreniu býv. riaditeľa BD so sídlom v Trnave Ing. Odkladala (z 8.9.2014) k policajnému zákroku KR PZ Trenčín v budove BD v auguste 2014, uvádza Ing. Stanislav Horváth ako predkladateľ trestného oznámenia nasledovné:

1. Nie je pravda, že trestné oznámenie podala bývalá ekonómka ako následok prepustenia z práce z organizačných dôvodov. Trestné oznámenie podali 2 osoby (jednou z nich som ja, ako bývalý člen kontrolného orgánu BD), ktoré sa zo svedectva bývalej ekonómky BD dozvedeli skutočnosti nasvedčujúce podozreniu z dlhodobého páchania trestnej činnosti (3-4 skutkov). Bez informácií z prostredia BD sa tieto skutky javili iba ako nedostatky v riadení. Rešpektujem prebiehajúce vyšetrovanie, preto neuvádzam detaily.

2. Rovnako nie je pravda, že bývalá ekonómka prejavila svoj postoj k spôsobu riadenia BD až po výpovedi. Naopak, písomne (ona aj iné nezávislé osoby) na mnohé vážne skutočnosti v hospodárení BD upozornila predstavenstvo, riaditeľa i kontrolnú komisiu BD. Po tomto zásadovom postoji nasledovala spomínaná výpoveď, čitateľ si urobí úsudok iste aj sám… Tieto písomnosti majú vyšetrovatelia i znalci k dispozícii.

3. Vedenie BD (aj mnohí nedostatočne informovaní delegáti Zhromaždenia delegátov BD) následne pokračovalo v šírení nepravdivých (a nekompetentných) informácií o bývalej ekonómke a predkladateľoch trestného oznámenia, čo je možné označiť za poškodzovanie dobrej povesti šírením nepravdivých informácií. Aj touto cestou im odporúčam, aby upustili v ďalšom priebehu vyšetrovania od takéhoto konania, hraničiaceho s nemajetkovou ujmou dotknutých osôb, hlavne bývalej ekonómky.

4. O odňatí veci PZ v Trnave do kompetencie KR PZ Trenčín rozhodli orgány prokuratúry a polície okrem uvedeného dôvodu personálneho prepojenia dotknutých osôb aj pre prieťahy v trestnom konaní.

5. Určitá ľahostajnosť a pasivita zástupcov vlastníkov bytov k problému vyplýva (okrem slabšej informovanosti) z pocitu, že základné funkcie BD naďalej zabezpečuje. Až na pár výnimiek neprejavujú záujem o priebeh vyšetrovania. Jeho podstatou je problém, koľko ďalších finančných prostriedkov malo byť na fondoch viacerých bytových domov v období 8 rokov 2005-2012, okrem tých, ktoré tam teraz majú. Väčšina domov totiž nemala otvorené vlastné bankové účty v rozpore so zákonom aj 4-8 rokov. Problémom teda vôbec nie je nejaká „jednoduchá krádež“ chýbajúcich zdrojov, ale spôsob hospodárenia s prostriedkami majiteľov bytov v tom období. Ako som naznačil, vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie neuvádzam podrobnosti problému. Ale môžem odporučiť vlastníkom bytov, aby dobre zvážili, komu dávajú dôveru zastupovať svoje záujmy v rámci BD (aj z hľadiska odbornej kompetencie). Niektorí ich zástupcovia zastupujú možno seba, alebo sú nejako zaviazaní bývalému vedeniu BD, ich konanie a vystupovanie to výrazne naznačuje.

6. Podľa bývalého riaditeľa BD výkon ročného vyúčtovania nákladov spojených s užívaním jednotlivých bytov a jeho kontrola „tisíckami kontrolórov“ – majiteľov bytov, vylučuje problémy s hospodárením BD ako celku (vrátane podozrenia z trestnej činnosti). Tento argument vyvoláva skôr zhovievavý úsmev na tvári aj menej odborne zdatného občana v problémoch správy bytov a hospodárenia BD…

7. 1. BD majú svoje dlhodobé problémy aj vplyvom absentujúcej transformácie bytových družstiev po roku 1989. V minulosti sa stalo, že BD riešili problémy efektívnosti svojej prevádzky prenesením na vlastníkov bytov, v rámci SR sa vyskytli aj niektoré prípady porušenia zákonov pri správe domov. Mám dostatok podobných poznatkov zo štúdia znalcov v odbore ekonómia na manažment. Majitelia bytov by si mali uvedomiť, že efektívny výkon správy bytových domov má tiež svoje limity z hľadiska počtu domov v správe. Ak nemá každý dom svojho konkrétneho správcu, ktorý pozná problémy domu, a ktorému by zástupca vlastníkov popri svojej práci mohol len asistovať (a nie naopak), nie je možné hovoriť o efektívnom výkone správy. To je však dedičstvo minulosti (stovky domov a tisícky bytov u 1 správcu), ktoré ani neumožňuje kvalitný výkon správy domov. Týmto konštatovaním nie je dotknutá poctivá práca a snaha mnohých zamestnancov BD v SR.

Ing. Stanislav Horváth
konzultant-poradca, konateľ MSP-CONSULT, s.r.o.

Ulož ako PDF
Napísal 13. októbra 2014 9:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na vyjadrenia exriaditeľa Bytového družstva v Trnave reaguje predkladateľ trestného oznámenia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.