reklama

O primátorskú stoličku chce zabojovať aj skúsený regionálny politik Jozef Klokner

Bývalý prednosta Obvodného úradu v Trnave, v minulosti mestský aj krajský poslanec za KDH Jozef Klokner sa chce uchádzať v komunálnych voľbách 15. novembra 2014 o primátorskú stoličku ako nezávislý kandidát.

Svoje rozhodnutie oznámil v pondelok najprv prostredníctvom statusu na svojom facebookovskom profile, neskôr predstavil svoju kandidatúru aj oficiálnym listom. Klokner sa tak zrejme stane štvrtým ašpirantom na pozíciu primátora Trnavy.

Do tejto chvíle zverejnili zámer uchádzať sa o primátorskú stoličku v jesenných voľbách nominant koalície KDH, SDKÚ-DS, OĽaNO, NOVA Ján Žitňanský, nezávislý kandidát Peter Bročka a trnavský viceprimátor Bystrík Stanko (Smer).

Klokner-Jozef
Jozef Klokner

„Po zrelej úvahe a povzbudení od viacerých priateľov, známych i mne úplne neznámych ľudí – rozhodol kandidovať na post primátora mesta Trnava, a to ako nezávislý kandidát. Súčasne budem tiež kandidovať aj na nezávislého poslanca mestského zastupiteľstva,“ oznámil Jozef Klokner.

Trnavčanom chce ponúknuť svoje dlhoročné skúsenosti z verejného života aj súkromného sektora.

„Chcem vystupovať ako ľudový primátor, ktorý ľudí spája, a nie rozdeľuje podľa straníckych, majetkových či iných kritérií,“ priblížil svoje predstavy.

Ten, ktorý takmer porazil Mikuša

Verejné funkcie opustil Klokner v júni 2012, kedy vláda vymenovala nových prednostov obvodných úradov.

Do povedomia sa zapísal najmä ako silný protivník Tibora Mikuša v boji o stoličku župana v druhých krajských voľbách v roku 2005.

V prvom kole voľby predsedu Trnavského samosprávneho kraja získal ako nominant koalície KDH, SDKÚ a DS najviac hlasov zo všetkých kandidátov, o štyritisíc viac ako Mikuš. Výrazne predstihol aj Renátu Zmajkovičovú (o 9000 hlasov) aj vtedajšieho župana Petra Tomečka (o 10 000 hlasov).

V druhom rozhodujúcom kole zvíťazil Mikuš pomerom hlasov 22 698 – 18 762 a stal sa po prvý raz trnavským županom. Ním je bez prestávky až dodnes.

Pred rokom a pol sa Jozef Klokner rozhodol „vydať vlastnou cestou“ a po dlhých rokoch opustil materské KDH. Ako vysvetľuje v oficiálnom zdôvodnení svoej kandidatúry, „o získaní zamestnania alebo verejnej zákazky, o realizovaní verejných projektov, veľakrát nerozhoduje kvalifikácia, odbornosť, verejná potreba, ale stranícky záujem, príp. záujem na politické strany napojených finančných štruktúr. Preto mnohí ľudia – ‚partajnící‘ – v záujme zachovania si vlastného ‚teplého miestečka‘ budú radšej stále pritakávať svojmu ‚predsedovi‘ bez toho, aby povedali vlastný názor, prejavili vlastnú aktivitu, ukázali osobnú odvahu pri riešení problémov. Sám som to zažil, keď som bol aktívny v Mestskom zastupiteľstve, ale cenení boli častokrát viacej tí, ktorí poslušne hlasovali podľa toho, čo povedal ‚predseda‘; keď však v posledných rokoch toto ‚partajníctvo‘ nadobudlo absurdných rozmerov, rozhodol som sa vydať sa vlastnou cestou„.

Cieľom Kloknera je spájanie, nie konfrontácia

Ako nezávislý, ľudový kandidát nechce hľadieť na to, či je niečo „smerácke“ alebo „pravicové“.

„Trnava nesmie byť – a verím, že nebude – takto rozdelená. Je to nesprávne a škodí to nám všetkým. Rozhodujúcim kritériom musí byť odbornosť – nie straníckosť, aktivita – nie pasívnosť, a skúsenosť – nie nekontrolovaná živelnosť , amaterizmus a populizmus,“ vyhlasuje.

Jozef Klokner podľa vlastných slov nebude hľadieť na lobistov politických strán a rôzne na ne napojené korporátne skupiny.

„Mojím cieľom je spraviť Trnavu investične zaujímavým mestom, aby sa tu vytvorilo čo najviac kvalitných pracovných miest, oživiť dianie a spoločenský život v centre mesta v ďalších priľahlých a projektom Zelené ulíce Trnavy poskytnúť občanom, čo najviac verejných miest a parkov, kde budú radi tráviť voľný čas. V tejto súvislosti je však treba oceniť i to, čo sa už v meste podarilo – či už za posledné štyri roky alebo predtým,“ konštatuje a prezentuje svoje predstavy.

V prípade zvolenia do čela mesta plánuje J. Klokner komunikovať so všetkými, ktorí sú ochotní diskutovať za účelom rozvoja mesta.

„Ako primátor by som sa rád v budúcnosti opieral aj o názory kandidáta pravice, pána Žitňanského, kandidáta ľavice pána Stanka či ďalších kandidátov reprezentujúcich napríklad študentov a mladých.“

Aj preto plánuje vytvoriť pracovné konzílium za účelom spojenia sa pre ďalší rozvoj mesta. „Nehodlám prehlbovať konfrontáciu medzi jednotlivými tábormi, ale chcem spájať,“ tvrdí.

Podrobný volebný program zverejní po tom, keď sa mu podarí splniť zákonom stanovené podmienky a jeho kandidatúra bude riadne zaregistrovaná. V súčasnosti zbiera podpisy pod petičné hárky, aby ako nezávislý kandidát naplnil literu zákona.

Ako dodal, prijme volebnú podporu, ktorú mu vyjadrí ktorýkoľvek slušný občan, verejne známa osobnosť alebo záujmová skupina občanov, ktorej bude záležať na dobrej verejnej službe v Trnave.

VIZITKA JOZEFA KLOKNERA

Narodil sa 31. marca 1955. Je ženatý, manželka Iveta je lekárka, majú tri deti.

Politickú kariéry odštartoval ako poslanec Federálneho zhromaždenia v Prahe za KDH. Zastupoval vtedajší Západoslovenský kraj.

V období 1993 – 1997 pracoval ako manažér v súkromných spoločnostiach, v rokoch 1997 – 2003 bol námestníkom na Správe mestského majetku Trnava (dnes TT-Komfort).

Tri roky (2004 – 2006) pracoval vo funkcii prednosta Krajského úradu pre dopravu a komunikácie v Trnave.

V roku 2005 kandidoval na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja za koalíciu KDH, SDKÚ, DS. V prvom kole zvíťazil so ziskom 33% pred Tiborom Mikušom (26%). V druhom kole zvíťazil Mikuš s rozdielom necelých 4000 hlasov (55% – 45%).

V ďalších rokoch 2006 – 2010 pôsobil v súkromnom sektore.

V období 2010 – 2012 zastával post prednostu Obvodného úradu v Trnave.

Pôsobil aj ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Trnave a Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja na pravicovej kandidátke koalície KDH – SDKÚ.

V súčasnosti sa venuje práci pre Občianske združenie Pro Vita.

Ulož ako PDF
Napísal 8. septembra 2014 14:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Komunálne voľby 2014, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “O primátorskú stoličku chce zabojovať aj skúsený regionálny politik Jozef Klokner”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.