reklama

Viac ako stovka Trnavčanov vzdala poctu Andrejovi Hlinkovi

Pri pamätnej tabuli národovca, kňaza a politika na Radlinského ulici v Trnave sa vo štvrtok 25. septembra – v hustom daždi – zišlo viac ako sto ľudí. Spomienkové podujatie pod názvom Pocta Andrejovi Hlinkovi pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia pripravilo Okresné centrum KDH a Miestny odbor Matice slovenskej v Trnave.

Podujatiu predchádzala ďakovná sv. omša, ktorú v kaplnke Spolku Sv. Vojtecha slúžil kňaz Daniel Dian. V oficiálnej časti vystúpili poslanec Národnej rady SR Alojz Přidal a politológ Ján Žitňanský. Život Hlinku priblížil hlavný organizátor podujatia Bohumil Chmelík. Podujatie doplnil vystúpením spevácky zbor Jesienka a zaznela na ňom aj časť nahrávky pôvodného rozhlasového príhovoru Andreja Hlinku. V závere podujatia položili zástupcovia organizátorov k pamätnej tabuli spomienkové vence.

pocta-hlinka
Zhromaždenie pri pamätnej tabuli A. Hlinku na Radlinského ulici

Politológ Ján Žitňanský podotkol, že nie je samozrejmosť mať v meste ulicu pomenovanú po Andrejovi Hlinkovi, rovnako ako nie je samozrejmosť mať v meste bustu alebo pamätnú tabuľu venovanú Hlinkovi: „Zásluhou Andreja Hlinku nemusíme dnes na Slovensku riešiť základné problémy našej národnej existencie. Slováci sa ešte nikdy nemali tak dobre ako dnes. Ale to by Andrejovi Hlinkovi nestačilo. Pre neho nebolo cieľom mať iba plný tanier. Za svoje presvedčenie, za svoju vec vedel znášať útrapy i stratu slobody. Pripomínaním si týchto jeho vlastností najlepšie oslávime spomienku na jeho výročie,“ doplnil Ján Žitňanský.

Andrej Hlinka bol vedúcou osobnosťou slovenského národného hnutia. Patrí k signatárom Deklarácie slovenského národa a zakladateľom Slovenskej národnej rady v roku 1918 v Turčianskom sv. Martine. Taktiež patrí k spoluautorom Memoranda slovenského národa. Bol dlhoročným predsedom Spolku Sv. Vojtecha. Jeho životným krédom bolo „Za Boha život, za národ slobodu“.

(bj)

Ulož ako PDF
Napísal 29. septembra 2014 9:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Viac ako stovka Trnavčanov vzdala poctu Andrejovi Hlinkovi”

 1. 1
  ssTT says:

  politológ kandidát? :D

 2. 2
  duch svaty says:

  KDH ma k Hlinkovym idealom asi tak daleko ako ja k Stalonemu. Keby Hlinka a ini dejatelia videli ake tlchuby ich budu chodit ospevovat tak by to zabalili hned pri napadoch. Zitnansky a Kdh na spomienke na Hlinku vyznieva rovnako komicky ako ked sa Zmajokovicova foti s veteranmi povstania…

 3. 3
  pavol j. says:

  tento stat je pomyleny v mnohych smeroch a uctievanie andreja hlinku je tiez jednym z omylov.

  ano, je super, ze hlinka prispel k formovaniu moderneho slovenskeho naroda v 20. storoci a znasal za to prikoria, no vo svojom snazeni bol natolko svojhlavy az zaslepeny, ze v boji proti cechom paktoval aj s henleinom a eszterhazym.

  ano, hlinka nenavidel cerveny komunizmus z vychodu, a to az tak, ze chcel proti nemu bojovat hoci aj po boku s hitlerom.

  ano, hlinka nemal nic spolocne s fasistickym rezimom pocas 2. svetovej vojny a tiso a spol. jeho meno surovo zneuzili, no hlinkovym vernym ziakom a pokracovatelom bol karol sidor – hlavny ideolog a potentat slovakstatu.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.