reklama

Trnavčania si pripomenuli atentát na Andreja Hlinku

Na kňaza, politika, predsedu Spolku Svätého Vojtecha Andreja Hlinku bolo počas jeho života spáchaných viacero (neúspešných) atentátov.

Jeden z nich si vo štvrtok 27. septembra v Spolku Sv. Vojtecha pripomenulo asi šesťdesiat Trnavčanov.

Neúspešný atentát v Trnave sa odohral 21. septembra 1921 na nádvorí budovy Adalbertinum, kde sa konalo celoslovenské valné zhromaždenie Kresťanského združenia roľníkov. Na zhromaždení mal s príhovorom vystúpiť aj Andrej Hlinka. Zhromaždenie napadli a rozohnali prívrženci sociálnodemokratickej strany, ktorí zranili viacerých účastníkov.

Jeden z nich, Štefan Mikuš z Ratkoviec, ktorý chránil Andreja Hlinku, o niekoľko dní svojim zraneniam podľahol. Tieto udalosti pripomenul synovec zavraždeného Štefana Mikuša Ľudovít.Na hornej snímke zľava B. Chmelík, Ľ. Mikuš a R. Mráz, dolu účastníci spomienky na nádvorí Spolku sv. Vojtecha

Druhý ročník spomienkového stretnutia pod názvom Pocta Andrejovi Hlinkovi pripravil a vlastným vystúpením obohatil Prof. Bohumil Chmelík. V deň výročia narodenia Andreja Hlinku ho zorganizovalo Kresťanskodemokratické hnutie a Spolok Svätého Vojtecha.

Organizátori položili k pamätnej tabuli Andreja Hlinku spomienkový veniec.

Branislav Jáger

Ulož ako PDF
Napísal 2. októbra 2012 8:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.