reklama

V Trnavskom kraji eviduje polícia viac ako dvojnásobný nárast počtu podvodov na senioroch

V Trnavskom kraji eviduje polícia viac ako dvojnásobný nárast počtu podvodov na senioroch v porovnaní s minulým rokom.

Policajný zbor upozorňuje občanov, najmä seniorov na páchanie podvodov a krádeží pod vymyslenými legendami s rôznymi emotívnymi príbehmi, ktorými sa podvodníci snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli od nich podvodne vylákať alebo ich okradnúť o celoživotné úspory.

„V roku 2020 sme zaznamenali celkovo osem prípadov, pri ktorých sa podvodníci snažili vylákať peniaze od starších osôb, pod rôznymi zámienkami. V jednom prípade, žiaľ, došlo aj k samotnej transakcii, keď údajný synovec vylákal od obete 8 000 eur. Zvyšných sedem pokusov podvodníkom nevyšlo a dôchodcovia o svoje úspory nakoniec neprišli. V tomto roku policajti riešili doteraz 20 prípadov, z ktorých deväť bolo pre podvodníkov úspešných. Od poškodených získali celkovo 53 000 eur. Pokiaľ by som im podarilo oklamať všetkých 20 dôchodcov, celková škoda by sa vyšplhala na viac ako 100 000 eur,“ upozornila hovorkyňa KR PZ v Trnave Zlatica Antalová.

Ilustračné foto: KR PZ Trnava

Hyenizmus podvodníkov nepozná hraníc. Ich najstaršou obeťou bol totiž v tomto roku 92 – ročný pán. Priemerný vek potenciálnych, ale aj skutočných obetí bol približne 76 rokov.

Podvodníci najčastejšie vystupujú ako syn, synovec, vnuk a chcú si požičať peniaze. Časté je aj vystupovanie „policajta z krminálky“, ktorý žiada kauciu, ináč pôjde rodinný príslušník do väzenia. Objavujú sa aj prípady falošných lekárov, ktorí svojim obetiam tvrdia, že pri dopravnej nehode, ktorú zavinil ich syn alebo vnuk, došlo k zraneniu osôb a potrebuje peniaze na odškodné. Nemôže vraj volať, lebo ma odhryznutý jazyk a podobne.

„Apelujeme na rodinných príslušníkov, aby upozornili svojich najbližších, starších členov rodiny, nech sú obozretní a najskôr si vždy u niekoho z rodiny overia, či im skutočne mohol volať ich príbuzný. Starším občanom ďalej odporúčame, aby si domov nevpúšťali cudzie osoby. Ak má niekto podozrenie, že môže ísť o akýkoľvek podvod, neváhajte a ihneď kontaktuje políciu na čísle 158,“ pripomenula Antalová.

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2021 8:19. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.