reklama

Hlavnú cenu Genius loci 2014 získali fotografie opustených priestorov a zabudnutých príbehov

Nositeľom Hlavnej ceny súťažnej výstavy fotografií Genius loci 2014 za výtvarnú fotografiu sa stal Ondrej Medveď z Bratislavy za kolekciu fotografií z prostredia zdevastovaného zdravotníckeho zariadenia.

Hlavnú cenu Genius loci 2014 za umelecký dokument si odniesol Marián Závacký zo Žiliny za cyklus fotografií U mechanika.

Udelené boli aj ďalšie dve Ceny Genius loci 2014 bez určenia poradia. Ich nositeľmi sa stali Tibor Rendek z Bieleho Kostola za cyklus Karpatské hmly a Juraj Marec z Trnavy za cyklus Škandinávske leto.

PoslednaPomoc-web
Ondrej Medveď, Bratislava – Posledná pomoc

Vzhľadom na vysokú úroveň súťažných prác porota rozhodla aj o udelení štyroch čestných uznaní. Získali ich Daniela Bartošová z Bratislavy za cyklus …bol raz jeden palác (Esterházyho), Jana Sedláková z Bratislavy za cyklus Tajomné zákutia Bratislavy, Martin Tomáška zo Žiliny za cyklus Pocta Jozefovi Jankovičovi a Cyril Grebečí z Dechtíc za cyklus SOS, zachráňme dušu mesta!

Siedmy ročník súťaže je prelomový. V jej hľadáčiku už nie je len naše mesto, ale aj atmosféra, duša akéhokoľvek miesta či mesta. Do súťaže sa prihlásilo štyridsaťdva autorov nielen z Trnavy a blízkeho okolia, ale aj z Piešťan, Bratislavy, Žiliny, Nových Zámkov s vyše dvesto päťdesiatimi fotografiami.

Členmi odbornej poroty boli Blažej Vittek, Pavel Pecha, Roman Pavlovič a Elena Ursinyová.

Aj podľa slov predsedu poroty Mgr. art. Pavla Pechu súťaž veľa získala rozšírením svojho záberu na celé Slovensko a ambíciou prerásť do medzinárodného rozmeru. V nasledujúcich riadkoch prinášame časť jeho príhovoru na vernisáži výstavy.

„Na tohtoročnej výstave môžeme vidieť široké spektrum tvorivých prístupov. Na mnohých fotografiách sú opustené budovy, obrazy plné nostalgie, v ktorých skutočne cítime prachom zapadnutú históriu, dušu miesta a zároveň nemú výčitku našej súčasnosti. Sú tu smutné fotografie, ktoré poukazujú na ľudskú činnosť a deštruktívne zásahy do krajiny, ale aj upokojujúce fotografie s náznakom tajomna a ľudských príbehov v symbióze s krajinou.
Príbehy dominujú aj na fotografiách, za ktoré sme udelili autorom hlavné ceny. Séria inscenovaných fotografií Ondreja Medveďa (naľavo fotografia z jeho kolekcie pod názvom Mene tekel) nás uvádza do opustených priestorov plných zabudnutých príbehov a ľudských osudov. Cítiť z nich priam hmatateľnú atmosféru, a napriek tomu, že každá fotografia vznikla v inej miestnosti, kolekcia pôsobí veľmi ucelene. Je to tak najmä preto, lebo tieto fotografie sú obohatené o ďalší rozmer – vnímanie autora. Vlastne je to i jeho zrkadlo, v ktorom nám odhaľuje genius loci svojho podvedomého sveta.
Už v prechádzajúcich ročníkoch súťaže som sa snažil poukázať na to, že téma genius loci nemusí zobrazovať celé mesto. Stačí spraviť portrét jedného konkrétneho miesta. Tak sa nám automaticky objaví veľa nových námetov. Dôkaz, že miesto s dušou nemusí byť opustené a bez ľudí, nám prinášajú výborné fotografie Mariána Závackého v cykle U automechanika (foto vpravo. Tento dokument zobrazuje mikrosvet jedného miesta, jedného človeka. Vidíme jeho prácu, veci, ktoré ho charakterizujú, vnímame atmosféru miesta, kde človek vytvára svoje prostredie, a to prostredie dotvára človeka. Skvelý genius loci…“

Výstava bude otvorená do 27. novembra vždy v utorok a štvrtok od 10.00 do 12.00 h a od 14.00 do 17.00 h.

(Tlačová správa)

Ďalšie z ocenených fotografií (ukážky z cyklov):

medved-DejaVu-web
Hlavná cena Genius loci 2014 za výtvarnú fotografiu: Ondrej Medveď, Bratislava – kolekcia fotografií

U_automechanika_1-web
Hlavná cena Genius loci 2014 za umelecký dokument: Marián Závacký, Žilina: U automechanika – cyklus fotografií

rendek-web1
Cena Genius loci 2014: Tibor Rendek, Biely Kostol: Karpatské hmly

marec-web2
Cena Genius loci 2014: Juraj Marec, Trnava: Škandinávske leto

bartosova-web
Čestné uznanie Genius loci 2014: Daniela Bartošová, Bratislava: …bol raz jeden palác (Esterházyho)

sedlakova-web
Čestné uznanie Genius loci 2014: Jana Sedláková, Bratislava: Tajomné zákutia Bratislavy

Tomaska_Martin_Hommage_a_Jozef_Jankovic_web
Čestné uznanie Genius loci 2014: Martin Tomáška, Žilina: Pocta Jozefovi Jankovičovi

grebeci-web
Čestné uznanie Genius loci 2014: Cyril Grebečí, Dechtice: SOS, zachráňme dušu mesta!

Ulož ako PDF
Napísal 18. októbra 2014 22:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.