reklama

Čiastočné zatmenie aj prvý jarný západ Slnka môžete sledovať z mestskej veže

Príchod jari obohatí v piatok 20. marca 2015 aj nebeské divadlo v podobe čiastočného zatmenia Slnka.

Nezvyčajné spojenie jarnej rovnodennosti a pozorovania zatmenia sa rozhodla využiť Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism.

„V čase od 10. do do 12. hodiny môžu návštevníci sledovať jedinečné zatmenie Slnka priamo z vonkajšej ochodze Mestskej veže. V rámci privítania jari sprístupní Turistické informačné centrum – Región Tirnavia vyhliadku aj po druhýkrát, špeciálne v čase o 17:30, kedy začne druhé predstavenie našej najväčšej hviezdy na nebi. Každodenný západ Slnka si tak diváci budú môcť užiť netradične z výšky 29 metrov,“ informuje Trnava Tourism na svojej stránke regiontirnavia.sk.

veza
Mestská veža v Trnave

Čiastočné zatmenie Slnka bude v našej zemepisnej polohe pozorovateľné približne v čase od 9.38 do 11.58 hodiny. Maximum dosiahne asi o 10.47 hodine.

„Jarná rovnodennosť v tomto roku pripadá na piatok 20. marca, keď krátko pred polnocou Slnko vystúpi nad nebeský rovník a začne kalendárna a astronomická jar. Zhodou okolností, práve v tento deň v dopoludňajších hodinách nastane zatmenie Slnka, ktoré bude na Slovensku viditeľné ako čiastočné. Naposledy sme mali možnosť vidieť čiastočné zatmenie pred štyrmi rokmi 4. januára 2011 a na ďalšiu dobrú šancu budeme čakať dlhých sedem a pol roka,“ vysvetľuje Július Koza z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici na stránke sav.sk.

Zatmenie potrvá na Slovensku približne 2 hodiny 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60% jeho plochy.

Trnava Tourism spúšťa pri príležitosti pozorovania prírodných úkazov aj súťaž o najlepšiu selfie z veže, ktorá bude trvať do konca apríla.

INFO:
Dátum a čas konania:
Piatok 20. marca 2015
Čas: od 10:00 do 12:00 hod. a o 17:30 hod.
Vstupné:
3 € / dospelý
1,50 € / študent, senior
0,50 € / dieťa do 6 rokov

zatmenie
Čiastočné zatmenie Slnka 23. októbra 2014. Na disku je veľká skupina slnečných škvŕn

Autor: Dr Michael Bolte, University of California, Santa Cruz

tt-veza

Ulož ako PDF
Napísal 16. marca 2015 14:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.