reklama

Čiastočné zatmenie aj prvý jarný západ Slnka môžete sledovať z mestskej veže

Príchod jari obohatí v piatok 20. marca 2015 aj nebeské divadlo v podobe čiastočného zatmenia Slnka.

Nezvyčajné spojenie jarnej rovnodennosti a pozorovania zatmenia sa rozhodla využiť Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism.

„V čase od 10. do do 12. hodiny môžu návštevníci sledovať jedinečné zatmenie Slnka priamo z vonkajšej ochodze Mestskej veže. V rámci privítania jari sprístupní Turistické informačné centrum – Región Tirnavia vyhliadku aj po druhýkrát, špeciálne v čase o 17:30, kedy začne druhé predstavenie našej najväčšej hviezdy na nebi. Každodenný západ Slnka si tak diváci budú môcť užiť netradične z výšky 29 metrov,“ informuje Trnava Tourism na svojej stránke regiontirnavia.sk.

veza
Mestská veža v Trnave

Čiastočné zatmenie Slnka bude v našej zemepisnej polohe pozorovateľné približne v čase od 9.38 do 11.58 hodiny. Maximum dosiahne asi o 10.47 hodine.

„Jarná rovnodennosť v tomto roku pripadá na piatok 20. marca, keď krátko pred polnocou Slnko vystúpi nad nebeský rovník a začne kalendárna a astronomická jar. Zhodou okolností, práve v tento deň v dopoludňajších hodinách nastane zatmenie Slnka, ktoré bude na Slovensku viditeľné ako čiastočné. Naposledy sme mali možnosť vidieť čiastočné zatmenie pred štyrmi rokmi 4. januára 2011 a na ďalšiu dobrú šancu budeme čakať dlhých sedem a pol roka,“ vysvetľuje Július Koza z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici na stránke sav.sk.

Zatmenie potrvá na Slovensku približne 2 hodiny 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60% jeho plochy.

Trnava Tourism spúšťa pri príležitosti pozorovania prírodných úkazov aj súťaž o najlepšiu selfie z veže, ktorá bude trvať do konca apríla.

INFO:
Dátum a čas konania:
Piatok 20. marca 2015
Čas: od 10:00 do 12:00 hod. a o 17:30 hod.
Vstupné:
3 € / dospelý
1,50 € / študent, senior
0,50 € / dieťa do 6 rokov

zatmenie
Čiastočné zatmenie Slnka 23. októbra 2014. Na disku je veľká skupina slnečných škvŕn

Autor: Dr Michael Bolte, University of California, Santa Cruz

tt-veza

Ulož ako PDF
Napísal 16. marca 2015 14:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.