reklama

Galéria prináša výstavu sochárskych prác Miroslava Trubača – J.R.D. (Je robené doma)

Výstava je druhou samostatnou, avšak prvou rozsiahlou prezentáciou tvorby autora od absolvovania Vysokej školy výtvarných umení v roku 2011.

Miro Trubač (*1986, Trnava) je na jednej strane domácim – regionálnym výtvarníkom, na strane druhej charakter jeho sochárskych prác región významne prekračuje.

Vidíme v nich paradoxy, iróniu, miestami do nich vnáša sarkastický humor. Námety čerpá z domáceho prostredia, blízkeho okolia, ale aj z kolektívnej minulosti alebo súčasnosti. Tá sa dotýka nás všetkých. V kontexte tvorby sa rád hrá s významami a interpretáciami.

trubac-jrd
Miroslav Trubač

Aj názov Je robené doma hovorí o postavení mladého umelca v slovenskej spoločnosti: urob si sám, doma, za svoje… V rámci irónie však využil aj ponúknutú skratku JRD (Jednotné roľnícke družstvo), teda dnes už takmer zabudnutý názov štátnych organizácií, ktoré ešte v čase narodenia autora pôsobili ako regionálne poľnohospodárske centrá fungujúce (okrem iného) aj na báze vzájomnej kooperácie členov, resp. ich vzájomnej pracovnej previazanosti.

Pre Synagógu – centrum súčasného umenia GJK v Trnave autor pripravil úplne novú, doposiaľ neprezentovanú kolekciu figurálnych kompozícií, na ktorých pracoval posledné dva roky.

Prevažne komorná tvorba je založená na spoločenských paradoxoch, dynamika figurálnych kompozícií je „zamrznutá“ v čase. Dej je podporený výrazným kolorovaním námetov, v ktorých je samonosné ich stvárnenie: gestá, grimasy, rozloženie kompozície, celkový výraz. Samostatný figurálny cyklus bude vystavený v dolnej časti priestoru.

Na podlaží synagógy odprezentuje výber zo sochárskych konceptov v podobe fotodokumentácie, krátkeho videofilmu či počítačovej animácie, ktoré dotvárajú obraz o premýšľaní autora, o jeho prístupe k tvorbe.

Projekt J.R.D. (Je robené doma) tak súborne vypovedá o jednom z trnavských výtvarníkov najmladšej generácie. Jeho výstavou sa symbolicky uzatvára ďalšia kapitola novodobých dejín synagógy ako centra súčasného umenia. Po jej skončení ide priestor do komplexnej rekonštrukcie a dlhší čas bude uzavretý.

Roman Popelár

Autor, titul výstavy: Miroslav Trubač: J.R.D. (Je robené doma)
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Roman Popelár
Vernisáž: 09.04.(Št) 2015 o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 09.04.(Št) – 10.05.(Ne) 2015

Ulož ako PDF
Napísal 5. apríla 2015 10:03. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Kultúra, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.