reklama

Galéria prináša výstavu sochárskych prác Miroslava Trubača – J.R.D. (Je robené doma)

Výstava je druhou samostatnou, avšak prvou rozsiahlou prezentáciou tvorby autora od absolvovania Vysokej školy výtvarných umení v roku 2011.

Miro Trubač (*1986, Trnava) je na jednej strane domácim – regionálnym výtvarníkom, na strane druhej charakter jeho sochárskych prác región významne prekračuje.

Vidíme v nich paradoxy, iróniu, miestami do nich vnáša sarkastický humor. Námety čerpá z domáceho prostredia, blízkeho okolia, ale aj z kolektívnej minulosti alebo súčasnosti. Tá sa dotýka nás všetkých. V kontexte tvorby sa rád hrá s významami a interpretáciami.

trubac-jrd
Miroslav Trubač

Aj názov Je robené doma hovorí o postavení mladého umelca v slovenskej spoločnosti: urob si sám, doma, za svoje… V rámci irónie však využil aj ponúknutú skratku JRD (Jednotné roľnícke družstvo), teda dnes už takmer zabudnutý názov štátnych organizácií, ktoré ešte v čase narodenia autora pôsobili ako regionálne poľnohospodárske centrá fungujúce (okrem iného) aj na báze vzájomnej kooperácie členov, resp. ich vzájomnej pracovnej previazanosti.

Pre Synagógu – centrum súčasného umenia GJK v Trnave autor pripravil úplne novú, doposiaľ neprezentovanú kolekciu figurálnych kompozícií, na ktorých pracoval posledné dva roky.

Prevažne komorná tvorba je založená na spoločenských paradoxoch, dynamika figurálnych kompozícií je „zamrznutá“ v čase. Dej je podporený výrazným kolorovaním námetov, v ktorých je samonosné ich stvárnenie: gestá, grimasy, rozloženie kompozície, celkový výraz. Samostatný figurálny cyklus bude vystavený v dolnej časti priestoru.

Na podlaží synagógy odprezentuje výber zo sochárskych konceptov v podobe fotodokumentácie, krátkeho videofilmu či počítačovej animácie, ktoré dotvárajú obraz o premýšľaní autora, o jeho prístupe k tvorbe.

Projekt J.R.D. (Je robené doma) tak súborne vypovedá o jednom z trnavských výtvarníkov najmladšej generácie. Jeho výstavou sa symbolicky uzatvára ďalšia kapitola novodobých dejín synagógy ako centra súčasného umenia. Po jej skončení ide priestor do komplexnej rekonštrukcie a dlhší čas bude uzavretý.

Roman Popelár

Autor, titul výstavy: Miroslav Trubač: J.R.D. (Je robené doma)
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Roman Popelár
Vernisáž: 09.04.(Št) 2015 o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 09.04.(Št) – 10.05.(Ne) 2015

Ulož ako PDF
Napísal 5. apríla 2015 10:03. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Kultúra, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.