reklama

Kraj chce predať 60 hektárov pozemkov na letisku pri Bolerázi. Aeroklub by prišiel o pristávaciu dráhu

Trnavský samosprávny kraj plánuje vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž na predaj pozemkov s rozlohou 589-tisíc metrov štvorcových medzi obcami Bohdanovce nad Trnavou a Boleráz – Klčovany.

Pozemky v súčasnosti slúžia ako zatrávnená vzletová a pristávacia dráha Letiska Štefana Baniča pri Bolerázi – Klčovanoch. Nenachádzajú sa na nich žiadne objekty ani spevnené plochy.

„Trnavský samosprávny kraj plochu nevyužíva, preto ju ponúkol do prenájmu, no žiaden zo subjektov o ňu nemal záujem. Vzhľadom na vysoké zaťaženie daňami z nehnuteľností sa Zastupiteľstvo TTSK rozhodlo ponúknuť pozemok na odpredaj formou obchodnej verejnej súťaže,“ sprostredkoval stanovisko k dôvodom predaja hovorca TTSK Patrik Velšic.

Doterajšie rokovania o prenájme či predaji pozemkov podľa Velšica neviedli k dohode, kraj sa preto pokúša pozemky predať. V súčasnosti z nich nemá žiadne príjmy, ale na druhej strane platí obciam vysoké dane.

V prípade, ak by sa našiel záujemca a pozemky by od kraja získal, zostane budúcnosť lietania v okolí Trnavy neistá.

Predseda Aeroklubu Trnava Elígius Mikula potvrdil rokovania so zástupcami úradu aj predsedom TTSK Tiborom Mikušom v snahe situáciu riešiť. Aeroklub má záujem o prenájom pozemkov, prípadne aj ich odkúpenie. Problémom sú financie a najmä skutočnosť, že pozemky sú v katastri kvalifikované ako zastavané plochy a nádvoria. A to zvyšuje ich hodnotu.

„Z toho dôvodu sa za pozemky platí obciam niekoľkonásobne vyššia daň ako v prípade, že by bola kvalifikácia pozemkov vedená ako napríklad lúky a pasienky. Naše občianske združenie Aeroklub Trnava nemá dostatok peňazí na to, aby platilo ročne 15 až 17-tisíc eur len na daň z nehnuteľnosti. Náš ročný rozpočet na údržbu a chod letiska je asi 22-tisíc eur,“ vysvetlil Mikula.

letisko-bol-marrek
Letisko v Bolerázi

Foto: Aeroklub Trnava / ms

Aeroklub má záujem na dohode, žiadal preto už aj v minulosti samosprávny kraj o prekvalifikovanie pozemkov. K tomu však dodnes neprišlo.

Trnavský aeroklub má vo svojom vlastníctve len budovy letiska.

„O pozemky samosprávneho kraja, ktoré slúžia ako dráha, sa riadne staráme a udržiavame letisko na vlastné náklady aj v spolupráci a Aeroklubom Bratislava v prevádzkyschopnom stave. Platiť tak vysokú daň za pozemky by bolo pre naše združenie likvidačné,“ skonštatoval.

Elígius Mikula verí, že existujú alternatívy, ktoré by fungovanie Letiska Štefana Baniča zachovali v súčasnej podobe.

Aeroklub sa zrejme nezúčastní ani verejnej obchodnej súťaže. Hoci nie je stanovená minimálna východisková cena, podmienkou účasti v súťaži je finančná zábezpeka vo výške 83-tisíc eur. A tie OZ Aeroklub Trnava nemá.

Letisko v Bolerázi funguje od roku 1975. Bolo vybudované ako vojenský záložný pás pre lietadlá československej armády. Letisko prevádzkuje Aeroklub Trnava.

Má status neverejného vnútroštátneho letiska.

Medzi náplne činnosti trnavského aeroklubu patrí odborný výcvik pilotov na motorových aj bezmotorových strojoch a zabezpečovanie aerovlekov pre klzáky.

Klub každoročne organizuje aj športové súťaže. Z nich najvýznamnejšia je súťaž v leteckej navigácií Rally – Memoriál Ivana Hudeca. Okrem vlastnej činnosti aeroklub spolupracuje s ďalšími leteckými prevádzkovateľmi. Organizuje aj podujatia pre deti a mládež, statické i letové ukážky, propagačné zoskoky a dni otvorených dverí.

Na letisku je k dispozícii vzletová a pristávacia dráha s rozmermi 1200 x 150 metrov, ako aj voľná pristávacia plocha s dĺžkou 2750 metrov.

Predaj pozemkov pod letiskom je súčasťou balíka pätnástich pripravovaných verejných obchodných súťaží na predaj majetku vo vlastníctve Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

Okrem iných chce kraj predať viacero pozemkov a budov, medzi inými opäť ponúkne do súťaže aj kaštieľ s pozemkami vo Voderadoch, internát v Holíči alebo nevyužívané objekty bývalých škôl na území kraja.

Kritériom na vyhodnotenie ponúk je najvyššia ponúknutá cena za celý objekt, prípadne jednotlivú nehnuteľnosť alebo jej časť, pričom vyhlasovateľ pri posudzovaní predložených návrhov bude prihliadať aj na navrhovaný účel využitia nehnuteľností a uprednostní návrh smerujúci k odkúpeniu majetku vo väčších ucelených častiach.

Pri predaji nehnuteľného majetku TTSK na základe obchodnej verejnej súťaže nie je stanovená minimálna cena.

Uzávierka na predkladanie ponúk bude vyhlásená zrejme do 10. júla. O vyhlásení súťaží budú hlasovať poslanci 22. apríla.

letisko-bol2

Foto: Aeroklub Trnava

let-poz
Pozemky označené na mape

Ulož ako PDF
Napísal 22. apríla 2015 10:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kraj chce predať 60 hektárov pozemkov na letisku pri Bolerázi. Aeroklub by prišiel o pristávaciu dráhu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.