reklama

Aeroklub Trnava si bude prenajímať pristávaciu dráhu letiska v Bolerázi, kraj ušetrí na daniach

Snahy Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) o predaj pozemkov s rozlohou 589-tisíc metrov štvorcových medzi obcami Bohdanovce nad Trnavou a Boleráz – Klčovany, ktoré slúžia ako vzletová a pristávacia dráha Letiska Štefana Baniča pri Bolerázi – Klčovanoch, skončili neúspešne. Kraj neskôr vyhlásil obchodnú súťaž na prenájom pozemkov. Zúčastnil sa jej jediný záujemca – občianske združenie Aeroklub Trnava – ktorý na letisku pôsobí. Aeroklub navrhol v súťaži ročné nájomné 1 euro.

Aeroklub zároveň ponúkol, že bude znášať náklady na daň z nehnuteľností a poistenie nehnuteľností v celkovej výške približne 18-tisíc eur.

Daň z nehnuteľností doteraz znášal TTSK. „Trnavský samosprávny kraj plochu nevyužíva, preto ju ponúkol do prenájmu, no žiaden zo subjektov o ňu nemal záujem. Vzhľadom na vysoké zaťaženie daňami z nehnuteľností sa Zastupiteľstvo TTSK rozhodlo ponúknuť pozemok na odpredaj formou obchodnej verejnej súťaže,“ poznamenal pre náš portál v apríli 2015 hovorca TTSK Patrik Velšic.

Napriek snahe kraj pre 60 hektárov pozemkov kupcu nenašiel a po čase vyhlásil ďalšiu súťaž na prenájom.

„Nájomná zmluva bude uzatvorená na dobu určitú, a to v trvaní 10 rokov, počnúc dňom nadobudnutia účinnosti nájomnej zmluvy a za účelom zachovania vzletovej a pristávacej dráhy a užívania nehnuteľností na organizovanie aktivít súvisiacich s leteckým športom,“ uvádza sa v materiáli, o ktorom majú hlasovať krajskí poslanci v stredu 5. apríla 2017.

Finančná komisia, Komisia hospodárenia a nakladania s majetkom a Rada Trnavského samosprávneho kraja odporúčajú návrh nájomnej zmluvy schváliť.


Letisko v Bolerázi

Foto: Aeroklub Trnava

Pomerne vysokú zaťaženosť daňami z nehnuteľností spôsobuje najmä skutočnosť, že pozemky sú v katastri kvalifikované ako zastavané plochy a nádvoria. A to zvyšuje ich hodnotu.

Zástupcovia trnavského aeroklubu sa už v minulosti vyjadrili, že ideálne by bolo prekvalifikovanie pozemkov, ktoré slúžia ako prírodná vzletová a pristávacia dráha, napríklad na lúky a pasienky.

Trnavský aeroklub má vo svojom vlastníctve len budovy letiska, takmer 60 hektárov pôdy si bude prenajímať.

Letisko v Bolerázi-Klčovanoch funguje od roku 1975. Bolo vybudované ako vojenský záložný pás pre lietadlá československej armády. Letisko prevádzkuje Aeroklub Trnava.

Má status neverejného vnútroštátneho letiska.

Medzi náplne činnosti trnavského aeroklubu patrí odborný výcvik pilotov na motorových aj bezmotorových strojoch a zabezpečovanie aerovlekov pre klzáky.

Klub každoročne organizuje aj športové súťaže. Z nich najvýznamnejšia je súťaž v leteckej navigácií Rally – Memoriál Ivana Hudeca. Okrem vlastnej činnosti aeroklub spolupracuje s ďalšími leteckými prevádzkovateľmi. Organizuje aj podujatia pre deti a mládež, statické i letové ukážky, propagačné zoskoky a dni otvorených dverí.

Na letisku je k dispozícii vzletová a pristávacia dráha s rozmermi 1200 x 150 metrov, ako aj voľná pristávacia plocha s dĺžkou 2750 metrov.

Ulož ako PDF
Napísal 3. apríla 2017 12:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.