reklama

Kraj opäť hľadá kupcov kaštieľa vo Voderadoch aj pozemkov na letisku pri Bolerázi

Do konca januára 2016 môžu Trnavskému samosprávnemu kraju predložiť prípadní záujemcovia ponuku na odkúpenie kaštieľa vo Voderadoch s trojhektárovým parkom.

Kaštieľ spolu s ďalšími 15 nehnuteľnosťami ako sú budovy a pozemky zaradil TTSK medzi prebytočný majetok. Poslanci krajského zastupiteľstva na novembrovej schôdzi súhlasili s podmienkami predaja nehnuteľností.

Kraj sa bez úspechu pokúša zbaviť kaštieľa vo Voderadoch už približne štyri roky. Znalec určil jeho hodnotu na takmer 2,5 milióna eur.

kastiel-voderady
Kraj opäť ponúka na predaj aj kaštieľ vo Voderadoch

Doterajší záujemcovia ponúkali za pôvodne neskorobarakový kaštieľ, ktorý bol v rokoch 1860-1870 grófom Františkom Zichym prestavaný na spôsob ranoempírových stavieb, ani nie polovicu hodnoty určenej znalcom.

Návrh kúpnej ceny bude predkladať záujemca, vyhlasovateľ verejnej obchodnej súťaže minimálnu cenu nestanovuje.

“Kritériom na vyhodnotenie ponúk je najvyššia ponúknutá cena za celý objekt, prípadne jednotlivú nehnuteľnosť alebo jej časť, pričom vyhlasovateľ pri posudzovaní predložených návrhov bude prihliadať aj na navrhovaný účel využitia nehnuteľností,” určuje samosprávny kraj v podmienkach súťaže.

Kaštieľ je najstaršou budovou vo Voderadoch a dodnes sa presne nevie, kedy bol postavený.

Maďarská župná monografia z roku 1903 píše, že kaštieľ vo Voderadoch patril podľa dávnych tradícií templárom. Podľa historika Ovídia Fausta sa kedysi vo Voderadoch nachádzal templársky hrad, uvádzajú historické pramene.

Od druhej polovice 50. rokov 20. storočia sídlilo v kaštieli Riaditeľstvo štátnych majetkov, ďalšie desaťročia až do roku 2006 slúžil ako sídlo učilišťa.
V súčasnosti je objekt nevyužívaný a chátra.

60 hektárov pri letisku

TTSK opäť ponúka na predaj aj pozemky s rozlohou 589-tisíc metrov štvorcových pri letisku medzi Bolerázom a Bohdanovcami.

Pozemky v súčasnosti slúžia ako zatrávnená vzletová a pristávacia dráha Letiska Štefana Baniča pri Bolerázi – Klčovanoch. Nenachádzajú sa na nich žiadne objekty ani spevnené plochy.

“Trnavský samosprávny kraj plochu nevyužíva, preto ju ponúkol do prenájmu, no žiaden zo subjektov o ňu nemal záujem. Vzhľadom na vysoké zaťaženie daňami z nehnuteľností sa Zastupiteľstvo TTSK rozhodlo ponúknuť pozemok na odpredaj formou obchodnej verejnej súťaže,” priblížil stanovisko k dôvodom predaja hovorca TTSK Patrik Velšic.

Doterajšie rokovania o prenájme či predaji pozemkov podľa Velšica neviedli k dohode, kraj sa preto pokúša pozemky predať. V súčasnosti z nich nemá žiadne príjmy, ale na druhej strane platí obciam vysoké dane.

V prípade, ak by sa našiel záujemca a pozemky by od kraja získal, zostane budúcnosť lietania v okolí Trnavy neistá.

Predseda Aeroklubu Trnava Elígius Mikula potvrdil rokovania so zástupcami úradu aj predsedom TTSK Tiborom Mikušom v snahe situáciu riešiť. Aeroklub má záujem o prenájom pozemkov, prípadne aj ich odkúpenie.

Problémom sú financie a najmä skutočnosť, že pozemky sú v katastri kvalifikované ako zastavané plochy a nádvoria. A to zvyšuje ich hodnotu.

Aeroklub má záujem na dohode, žiadal preto už aj v minulosti samosprávny kraj o prekvalifikovanie pozemkov. K tomu však dodnes neprišlo.

letisko-bol2
Trnavský aeroklub má vo svojom vlastníctve len budovy letiska, pozemky, ktoré slúžia ako pristávacia a vzletová dráha, patria kraju

Foto: Aeroklub Trnava / ms

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2015 9:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kraj opäť hľadá kupcov kaštieľa vo Voderadoch aj pozemkov na letisku pri Bolerázi”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.