reklama

Samosprávny kraj zrejme našiel kupcu chátrajúceho kaštieľa vo Voderadoch

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zrejme po dlhých rokoch našiel kupcu nevyužívaného kaštieľa vo Voderadoch. Záujemca ponúka 80 percent sumy stanovenej znaleckým posudkom. Objekt je zaradený medzi prebytočným majetkom.

Samosprávny kraj si môže vylepšiť rozpočet o 1,9 milióna eur. Presne toľko ponúka bratislavská spoločnosť Bohdal za kaštieľ vo Voderadoch a priľahlé pozemky vo verejnej súťaži.

Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou a kraj ho ponúka na predaj neúspešne už viac ako štyri roky. Podmienky súťaže sú nastavené tak, že nie je stanovená minimálna východisková cena, ale sumu navrhne samotný záujemca. O predaji za záujemcom navrhnutú sumu rozhodnú poslanci zastupiteľstva TTSK.

Znalec ohodnotil cenu kaštieľa vo Voderadoch na takmer 2,5 milióna eur. Súčasťou kaštieľa je aj veľký park s rozlohou 102-tisíc metrov štvorcových.

kastiel-voderady
Kaštieľ vo Voderadoch je národnou kultúrnou pamiatkou

Doterajší záujemcovia ponúkali za pôvodne neskorobarakový kaštieľ, ktorý bol v rokoch 1860-1870 grófom Františkom Zichym prestavaný na spôsob ranoempírových stavieb, ani nie polovicu hodnoty určenej znalcom.

Aktuálna ponuka tak predčila všetky ostatné, komisia pre vyhodnocovanie ponúk odporúča poslancom predaj schváliť. Najbližšie rokovanie sa uskutoční 20. júla.

“Kritériom na vyhodnotenie ponúk je najvyššia ponúknutá cena za celý objekt, prípadne jednotlivú nehnuteľnosť alebo jej časť, pričom vyhlasovateľ pri posudzovaní predložených návrhov bude prihliadať aj na navrhovaný účel využitia nehnuteľností,” určuje samosprávny kraj v podmienkach súťaže.

Kaštieľ je najstaršou budovou vo Voderadoch a dodnes sa presne nevie, kedy bol postavený.

Maďarská župná monografia z roku 1903 píše, že kaštieľ vo Voderadoch patril podľa dávnych tradícií templárom. Podľa historika Ovídia Fausta sa kedysi vo Voderadoch nachádzal templársky hrad, uvádzajú historické pramene.

Od druhej polovice 50. rokov 20. storočia sídlilo v kaštieli Riaditeľstvo štátnych majetkov, ďalšie desaťročia až do roku 2006 slúžil ako sídlo učilišťa.

V súčasnosti je objekt nevyužívaný a chátra.

Ulož ako PDF
Napísal 18. júla 2016 11:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.