reklama

Michal Lošonský oslávi 90-ku prezentáciou knihy Listy aj pre Teba

Klub priateľov Trnavy v spolupráci s Krajskou odbočkou Spolku slovenských spisovateľov v Trnave pozývajú na prezentáciu knihy Michala Lošonského Listy aj pre Teba.

Podujatie sa uskutoční v sobotu 2. mája o 18. hodine v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika v Trnave pri príležitosti 90. narodenín autora.

Hudobným hosťom večera je skupina Brisk, moderuje Pavol Tomašovič.

Vstup je voľný.

loso-t

Publicista, novinár a režisér Michal Lošonský sa narodil 28. apríla 1925 v Malých Brestovanoch, v rodine poštmajstra ako deviate dieťa. Neskôr žili v Modre a aj v Trnave. Študoval na Gymnáziu Jána Hollého v Trnave, kde sa formoval jeho pohľad na svet.

Už ako študent sa angažoval v Trnavskom divadle, čo mu zazlievali niektorí profesori biskupského gymnázia. Preto musel školu zmeniť a odísť do Trenčína, kde zmaturoval na miestnom gymnáziu.

V roku 1946 odišiel do Prahy študovať filmovú réžiu na Akadémiu múzických umení a zároveň estetiku a dejiny umenia na Karlovu univerzitu. Spolu s inými Slovákmi tu oživoval pražskú ochotnícku scénu slovenskými hrami pod patronátom Živeny.

Neskôr sa pripojil aj k pražskému spolku slovenských akademikov Detvan. O dva roky bol M. Lošonský nútený prerušiť štúdium ako politicky nepreverený poslucháč. Dostal sa do konfliktu s režimom a po „víťaznom februári“ nadviazal kontakty s kresťansky a demokraticky orientovaným hnutím.

V júni 1949 emigroval do zahraničia. V štúdiu pokračoval na univerzite v rakúskom Innsbrucku. Spolu s inými emigrantmi organizoval svojpomocnú službu pre obete stalinizmu a pomáhal dostať sa za hranice prenasledovaným ľuďom.

Spolupracoval s hnutím Biela légia a keď začala vysielať rozhlasová stanica Slobodná Európa v Mníchove, zamestnal sa tam v roku 1953 ako režisér, neskôr ako redaktor. Poslucháčom je známy pod pseudonymom Michal Želiar.

Je autorom mnohých rozhlasových seriálov, rozhlasových pásiem a zároveň píše verše, úvahy i fejtóny do exilových časopisov. Patrí medzi zakladajúcich členov Klubu priateľov Trnavy v roku 2000 a je pravidelným hosťom Trnavských dní, stretnutí rodákov v Trnave.

S manželkou Vierkou (rod. Suchou) majú tri deti: Michala, Juraja a Zuzanu. Žijú v Tirolsku.

„Podistým som nepoznal seba, keď som ako splašený kôň opustil vlasť. Je to protirečivé, ale stálo to aj za to. Vonku som spoznal cenu seba i cenu domova“.

Ulož ako PDF
Napísal 26. apríla 2015 22:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.