reklama

Szidi Tobias si vás podmaní. S kapelou predstaví v Trnave nový album Jolanka

Ak patríte k ľuďom, ktorí nepovažujú hudbu len za čas vypĺňajúcu a nič nehovoriacu kulisu, ale ste fanúšikmi originálnej a plnokrvnej hudby, v tom lepšom prípade spojenej s inteligentnými textovými reflexiami, koniec mája vám ponúka príležitosť zažiť neopakovateľný koncertný zážitok.

Szidi Tobias, vynikajúca a uznávaná slovenská divadelná a filmová herečka, členka Divadla Astorka Korzo ’90, známa aj za našimi hranicami napríklad svojou spoluprácou s autorským tandemom Petr Hapka – Michal Horáček, pre svojich fanúšikov pripravila koncertné turné, v rámci ktorého navštívi šesť slovenských miest. Nevynechá ani Trnavu.

Na májových koncertoch predstaví živú verziu svojho zatiaľ posledného, šiesteho albumu Jolanka, vydaného v decembri minulého roka v produkcii slovenského vydavateľstva Pavián Records.

Hneď po jeho uvedení bolo zrejmé, že ide o jeden z najzaujímavejších a najoriginálnejších česko-slovenských albumov uplynulého roka. Tak ako sa už v prípade Szidi stalo zvykom, ide o album plné osobitých a originálnych piesní, intímnych osobných spovedí a výpovedí o živote samom, jeho vnímaní a prežívaní.

szidi

Autorské podanie Szidi Tobias, neopakovateľný precítený hlasový prejav, odzbrojujúca úprimnosť, neodolateľný šarm a spevácke majstrovstvo – to všetko dáva každej zo skladieb punc výnimočnosti.

„Cédečko očarí spojením slovenskej a maďarskej melodiky so zvukomalebnými ohlasmi šansónu, balkánskeho folklóru, klezmeru a odrobiniek tradičného džezu. Suma sumárum: metaforický výsledok pozorného načúvania hovorí, že je to celé tak, ako keby výsledný útvar skomponoval Gabriel García Márquez s Fridou Kahlo v réžii mladého Emira Kusturicu. A to nie je maličkosť, to je CD roka!“

Autorsky sa na albume (už po šiestykrát) podieľal osvedčený tandem Milan Vyskočáni (hudba a produkcia) a Peter Lipovský (texty). Jedným textom prispel Milan Lasica a po prvýkrát si jednu pieseň otextovala aj samotná speváčka (pieseň Édesanyám venovaná mame).

„Chcela som urobiť bláznivý album s trúbami, cimbalom a husľami, taký, aby z neho išiel temperament a radosť. Môj muž Peter Lipovský s Milanom Vyskočánim mi také piesne napísali. Už sa neviem dočkať, čo na ne povedia naši ľudia,” osvetľuje pozadie vzniku albumu speváčka Szidi Tobias.

Piesne na albume sú naspievané v slovenčine, češtine a maďarčine a podľa slov Petra Lipovského, dvorného textára a životného partnera Szidi, ide zatiaľ o jej najosobnejší album.

Bol nahrávaný v komornom rodinnom prostredí štúdia českého hudobníka Davida Kollera, o mix a mastering sa postaral Michal Pekárek. Hudobne sa na ňom podieľalo cez dvadsať vynikajúcich muzikantov, za všetkých spomeňme Marcela Buntaja, Martina Gašpara, Milana Osadského, Marcela Comendanta či Stana Palúcha.

Koncertnú verziu nového albumu Szidi Tobias Jolanka si môžete vypočuť v Kine Hviezda v Trnave už 25. mája 2015.

Nenechajte si ujsť príležitosť osobne vidieť, počuť a prežiť túto Szidinu hudobnú oslavu života v podaní skvelých muzikantov (sprievodná skupina v zložení M.Buntaj, M.Gašpar, M.Osadský, M.Vyskočáni, R.Šimurka, A.Gal).

Pretože, citujúc jednu z recenzií V Lidových novinách: „Szidi si na albu JOLANKA obléká písně jako šaty ze šatníku. V každé dokáže byt jiná a do každé si doplní nějakou „cetku“, drobnost, cingrlátko, něco, co najde, nebo má po ruce. Szidi miluje příběhy obyčejných lidí a to je z jejich písní cítit. Vybírá si texty, které působí velmi osobně, ale najdeme se v nich všichni. Zpěvačka má na tomto albu několik tváří. Dokáže byt něžná i provokující, bláznivá i pokorná, ze všeho nejvíc však upřímná. Dokáže podat barvité písničkové obrazy ze všedního života s takovou sugestivitou a prožitkem, že se v nich sami najdete.“

Vstupenky na uvedené koncerty sú v predaji v miestach konania koncertu alebo na www.ticketportal.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 17. mája 2015 9:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.