reklama

Počas prázdnin bolo v okrese Trnava 84 požiarov. Hasiči chránili vegetáciu, budovy aj skládky odpadov

Počas šiestich prázdninových týždňov uskutočnili hasiči Okresného riaditeľstva HaZZ v Trnave celkom 84 zásahov pri požiaroch.

Zvýšený počet požiarov evidujú hasiči na území celého Trnavského kraja od začiatku júla. Týka sa to najmä požiarov stromov, strniska, suchej trávy a krovinatého porastu.

„Vplyv na vznik požiarov tohto druhu malo teplé a suché počasie, ale vo viacerých prípadoch bola príčinou vzniku požiarov ľudská nedbalosť alebo úmyselné konanie,“ skonštatovala hovorkyňa KR HaZZ v Trnave Júlia Kedrová.

hasici-pole-1

Ilustračné foto: KR HaZZ Trnava

V Trnavskom kraji horeli stromy, krovinaté porasty a iná vegetácia 116-krát, v 43 prípadoch zasahovali hasiči pri požiaroch budov a objektov, 35-krát pri požiaroch skládok odpadov, požiarov pri žatve bolo tridsaťštyri.

„Vzhľadom na obdobie evidujeme každoročný nárast požiarov pri žatve, požiarov strniska a suchej trávy, ktorých bolo 22 a požiarov obilia. Najčastejšou príčinou vzniku týchto požiarov bola technická porucha na pracovnom mechanizme a tiež nedbalosť,“ doplnila.

Celkovo hasiči v Trnavskom kraji zasahovali v období od 3. júla do 16. augusta 2015 pri 306 požiaroch.

Na ich zdolanie bolo nasadených 1185 hasičov a 504 kusov hasičskej techniky. V štatistike nie sú zahrnuté sily a prostriedky zasahujúcich dobrovoľných hasičských zborov, ale výlučne len sily a prostriedky HaZZ.

Z hľadiska technickej a materiálnej náročnosti zdolávania požiarov považujú hasiči za vaľmi obtiažne požiare skládok odpadov. Ako uviedla J. Kedrová, pod niektoré z nich sa podpísalo teplé počasie (príčina samovznietenie), ale v prípade malých nelegálnych skládok odpadov je príčinou vzniku požiaru najmä ľudská nedbalosť alebo úmyselné konanie.

„Dlhodobo evidujeme vysoký počet požiarov kontajnerov na odpad. V tomto období sme zaevidovali 24 prípadov. Príčinou vzniku požiarov je najmä úmyselné konanie a nedbalosť ľudí,“ pripomenula.

Materiálne škody pri požiaroch od začiatku júla do polovice augusta 2015 spôsobili predpokladané škoda na majetku za 1,7 milióna eur. Celková suma uchránených hodnôt dosiahla 3,3 milióna eur.

Štatistiky požiarov vypracovali Tomáš Bílik a Júlia Kedrová.

has-stat1

has-stat2

Ulož ako PDF
Napísal 20. augusta 2015 13:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.