reklama

Vedecké objekty MTF STU vykuruje najväčšia inštalácia plynových tepelných čerpadiel v Európe

Pracovisko Materiálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity (MTF STU) so sídlom v Trnave sa stalo miestom najväčšej inštalácie plynových tepelných čerpadiel v Európe.

Slovenská technická univerzita patrí medzi najlepšie univerzity na Slovensku. Za svoje renomé vďačí nielen úspešným absolventom, ale i modernému vedeckému pracovisku Materiálovotechnologickej fakulty so sídlom v Trnave.

Okrem toho, že v Malom Ríme je prvý univerzitný výskumný park na Slovensku, táto škola sa môže pochváliť aj najväčšou inštaláciou plynových tepelných čerpadiel, ktoré predstavujú efektívny a moderný spôsob vykurovania aj chladenia budov.

Do prostredia vedeckého pracoviska boli nainštalované japonské čerpadlá Aisin od trnavskej technologickej spoločnosti ESM Yzamer.

aisin-stu
Zástupcovia MTF STU, spoločností Aisin Europe a ESM Yzamer na prehliadke inštalácie čerpadiel

„Plynové tepelné čerpadlo predstavuje obnoviteľný zdroj tepla a chladu. Ako primárny prostriedok na získavanie tepla využíva vonkajší vzduch. Vďaka tomu sa dokáže vrátiť počiatočná cena tepelného čerpadla za pomerne krátky čas, a to aj pri aktuálnych cenách energií,“ hovorí Matúš Izakovič, vedúci oddelenia integrácie technológií spoločnosti ESM YZAMER.

„Spolupráca s Yzamerom je dlhodobá na rôznych iných objektoch, ktoré máme v Trnave, a to konkrétne päť objektov. ESM Yzamer nainštaloval najmodernejšiu technológiu v oblasti tepelnej a chladiacej techniky, a to bolo pre nás hlavným mementom. Okrem toho, že bude chladiť a ohrievať laboratóriá, kancelárie, učebne, dajú sa plynové tepelné čerpadlá využiť aj na chladenie niektorých technologických zariadení. To je pre nás plus: multivyužitie týchto zariadení,“ vyjadril spokojnosť dekan Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave Jozef Peterka.

Najväčšie v Európe

Inštalácia plynových tepelných čerpadiel je nenáročná. Nie je potrebná kotolňa ani zemné práce, vrty či zemné kolektory. Aj napriek tomu je trnavská inštalácia japonských plynových tepelných čerpadiel jedinečná, nakoľko ide o tú najväčšiu v Európe.

„Na strechách dvoch budov sa nachádza spolu 17 plynových čerpadiel Aisin Toyota. Naše služby prevádzky zdrojov tepla, technického zabezpečenia a výroby tepla využíva veľké množstvo klientov. Výber referencií poukazuje na široké spektrum zákazníkov, ktorým poskytujeme prvotriednu technológiu a systém na prevádzku zdrojov tepla a jeho výrobu. Dnes sa medzi našich spokojných zákazníkov pridala i Slovenská technická univerzita,“ povedal Izakovič.

Inštaláciu japonských čerpadiel si obzrela aj delegácia z krajiny vychádzajúceho slnka. Najväčšiu inštaláciu v Európe videl na vlastné oči export manager AISIN JAPAN C Kadan a dokonca i viceprezident spoločnosti AISIN EUROPE Yosimitsu Yamada.

„V Japonsku sa plynové tepelné čerpadlá bežne využívajú na vykurovanie, chladenie a výrobu teplej vody. Teší nás, že tento systém sa postupne udomácňuje aj v Európe. Neskrývame nesmiernu radosť a nadšenie, ktoré máme z inštalácie v Trnave,“ povedal viceprezident AISIN EUROPE Yosimitsu Yamada.

aisin-stu2

aisin-stu4
Inštalácie na streche a v strojovni

Spokojnosť na oboch stranách

Vykurovanie a chladenie prostredníctvom tepelných čerpadiel je ideálne riešenie na zabezpečenie dokonalého technologického komfortu. Čerpadlá sú spoľahlivé a majú nízke prevádzkové náklady.

„Celoročné úspory dosahujú 30 – 50 % v porovnaní s elektrickými tepelnými čerpadlami a ostatnými tepelnými zdrojmi, pretože plynové tepelné čerpadlo na svoj pohon spaľuje zemný alebo skvapalnený plyn. Cena za 1 kW paliva sa pritom medzi plynom a elektrickou energiou z dlhodobého hľadiska udržiava v pomere jedna ku štyrom v prospech plynu,“ porovnáva náklady M. Izakovič.

Systém vykurovania prostredníctvom plynových tepelných čerpadiel predstavuje jedinečne výhodné riešenie na nízkoteplotné vykurovanie. V praxi ide o podlahové, stropné, stenové či štandardné radiátorové vykurovanie.

aisin-stu1
Hostia sa zoznámili aj s plánmi ďalšieho rozvoja univerzity

Ulož ako PDF
Napísal 25. septembra 2015 10:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vedecké objekty MTF STU vykuruje najväčšia inštalácia plynových tepelných čerpadiel v Európe”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.