reklama

V uplynulom týždni zomreli na cestách Trnavského kraja traja ľudia

Uplynulý týždeň považuje polícia Trnavského kraja za mimoriadne tragický, pretože došlo k trom dopravným nehodám, pri ktorých zahynuli traja ľudia. Chceli by sme preto vyzvať vodičov, aby včas prispôsobili svoju jazdu zmeneným poveternostným podmienkam.

Pri nehode dvoch BMW v okrese Galanta vodička dostala šmyk po prejazde pravotočivou zákrutou. Mladá žena zomrela. “Dôležité je uvedomiť si, že auto sa dostane do šmyku zväčša tým, že vodič neprispôsobí rýchlosť jazdy stavu a povrchu vozovky a svojim schopnostiam,” upozorňuje hovorkyňa KR PZ v Trnave Martina Kredatusová.

V jesennom období zohráva počasie významnú úlohu v cestnej premávke. Mokré cesty, napadané lístie, znečistený povrch vozovky, voda stojaca vo vyjazdených koľajach. To všetko sú faktory, ktoré vodič musí mať pri jazde na zreteli.

Znížená viditeľnosť za dažďa, mrholenia, či hmly, to všetko robí jazdu náročnejšou, nebezpečnejšou a vyžaduje zručnejšieho vodiča.

“Preto polícia vyzýva vodičov, aby na cestách spomalili. Cesta nie je miesto vhodné na ponáhľanie, tu niekoľkonásobne viac platí, pomaly ďalej zájdeš,” pripomína starú múdrosť.

nehoda-r1
Policajná snímka z tragickej nehody neďaleko Serede, pri ktorej zahynul 52-ročný vodič Dacie z Rakúska

Pri ďalšej dopravnej nehode zomrel v okrese Hlohovec chodec. Chodec sa pravdepodobne pohyboval v strede cesty, v tmavom oblečení a bez jediného reflexného prvku. Zrazili ho dve autá.

“Každý chodec si musí uvedomiť, že je riadnym účastníkom cestnej premávky. Tmavo oblečeného, neosvetleného chodca, nemá vodič auta šancu vidieť. Ak sa chce chodec pohybovať po ceste, tak musí ísť po ľavej krajnici alebo čo najbližšie po ľavom okraji cesty. Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Použitie reflexných prvkov platí aj pre cyklistov, ktorí sa za zníženej viditeľnosti pohybujú po krajnici,” zdôrazňuje Kredatusová opakajúc základné parametre bezpečného správania sa na cestách.

Ďalšia tragická nehoda sa stala na rýchlostnej ceste, ktorá z policajných analýz vychádza ako relatívne bezpečná komunikácia. Avšak, aj tu si vodiči musia uvedomiť, že dodržiavať rýchlosť musí byť samozrejmosťou. Nemalo by to byť o tom, či ma namerajú policajti, ale o tom, aby som sa bezpečne dostal do cieľa a neublížil pri tom sebe alebo ostatným.

O tom, že mnohí vodiči sadajú za volant pod vplyvom alkoholu, svedčí počet, ktorý polícia odhalila. V minulom týždni ich bolo 45, z toho vodičov motorových vozidiel bolo 15 a cyklistov s alkoholom 30. Vodič Škody Felícia nafúkal v Hlohovci v obedných hodinách až 3,19 promile.

Napriek tomu, že počet dopravných nehôd štatisticky poklesol v uplynulom týždni o 6, na 21, ich následky boli o to tragickejšie. Polícia preto apeluje na vodičov motorových vozidiel, aby rýchlosť jazdy prispôsobili poveternostným podmienkam a cyklistov a chodcov vyzývame, aby používali reflexné prvky. Prispieť k bezpečnosti môže každý účastník cestnej premávky, a to zodpovedným prístupom, dodržiavaním elementárnych pravidiel a v neposlednom rade ohľaduplnosťou.

Ulož ako PDF
Napísal 20. októbra 2015 16:49. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0.


INZERCIA

1 komentár pre “V uplynulom týždni zomreli na cestách Trnavského kraja traja ľudia”

  1. 1
    Vodiči says:

    užite si rýchlosť až do konca takto

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.