reklama

Laická aj odborná verejnosť sa môže zapájať do nového projektu Mestské zásahy Trnava

zasahy-logo

Mestské zásahy sú na Slovensku už pomerne zavedeným formátom, mnohí ich určite poznáte z iných miest. Ich cieľom je vylepšenie verejného priestoru mesta po funkčnej a estetickej stránke. Nejde pritom len o pomenovanie jeho nevyužitých, či slabých miest, ale rovno o navrhnutie rôznorodých riešení – takzvaných zásahov. Možnosť zapojiť sa má celá verejnosť.

Mestské zásahy sa po prvýkrát uskutočnili pred siedmimi rokmi v Bratislave z iniciatívy architektov Matúša Valla a Olivera Sadovského. Odvtedy prebehli vo viacerých slovenských a českých mestách. Ukázalo sa, že je to výborná možnosť, ako zapojiť širšiu odbornú i laickú verejnosť do riešenia problémov miest a diskutovať o nich.

„Cieľom Mestských zásahov Trnava 2016 je nájsť v meste problematické alebo nevyužité miesta a kreatívne do nich zasiahnuť. Dôležité je, že zásah môže mať rôznu formu – od umeleckých inštalácii, úpravy zelene, či tvorby nových zelených plôch až po zložitejšie architektonické koncepty. Nie je to len o hľadaní problémov mesta, ale aj o odkrývaní jeho nevyužitého potenciálu,“ priblížil Michal Klembara z nezávislej kultúrnej organizácie Publikum.sk, ktorá je jedným zo spoluorganizátorov projektu.

Mestské zásahy Trnava 2016 vznikajú podľa jeho slov v úzkej spolupráci s mestom Trnava, ktoré má silný záujem vybrané návrhy zrealizovať.

„Z toho dôvodu sme zostavili panel odborníkov, ktorý všetky prijate návrhy posúdi a odporučí mestu konkrétne zásahy na realizáciu. Nejde však o súťaž, len o snahu pozrieť sa na jednotlivé zásahy a verejný priestor mesta z viacerých pohľadov a realizovať to najvhodnejšie,“ skonštatoval Klembara.

zasahy-tt-cover

Verejnosť bude mať dve priame možnosti ako sa zapojiť. Pridaním podnetu alebo pridaním projektu.

Projekt je konkrétny návrh zásahu do verejného priestoru, ktorý môže mať rôznu podobu. Vždy je však potrebné pripraviť krátky opis, pridať fotografiu miesta, kde chcete zásah realizovať a jeho jednoduchú vizualizáciu, kresbu, či zákres do fotografie.

Podnet je priestorom pre každého na to, aby upozornil na miesta vo verejnom priestore Trnavy, o ktorých si myslí, že by potrebovali zásah. Podnety budú následne slúžiť ako inšpirácia pre architektov či iných odborníkov pri príprave ich zásahov. Pri návrhu zásahu bude uvedený aj autor podnetu.

Uzávierka prijímania podnetov a zásahov bude 5. apríla 2016.

Výstupom zásahov budú aj publikácia a výstava, ktorá prebehne počas júna 2016 v Synagóge – centre súčasného umenia.

„Som veľmi zvedavý na návrhy, ktoré odborná, ale aj širšia verejnosť prinesie. Očakávam, že vďaka projektu dôjde k lepšiemu zmapovaniu takpovediac šedých zón vo verejnom priestore, očakávam zaujímavé návrhy a námety, ktoré môžu obohatiť našu predstavu, o čom by verejný priestor mohol byť. Verím, že sa nájde aj niekoľko serióznych a realizovateľných návrhov, kde vidím veľký priestor pre ich podporu v rozpočte,“ vyjadril sa k pripravovanému projektu Mestské zásahy Trnava primátor Peter Bročka.

Všetky podrobnosti o Mestských zásahoch nájdete na:
trnava.zasahy.sk
www.facebook.com/MestskeZasahyTT

Mestské zásahy Trnava 2016 organizujú Publikum.sk, Mesto Trnava, združenie ÚzemnéPlány.sk, Galéria Jána Koniarka v spolupráci s ďalšími partnerskými organizáciami a jednotlivcami.

Ulož ako PDF
Napísal 16. decembra 2015 11:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.