reklama

Mestské zásahy ponúkajú možnosť ukázať nápady ako zmeniť a zlepšiť svoje okolie

Niekedy stačí málo, aby sa zmenilo veľa. To je jeden z princípov, na ktorých stoja Mestské zásahy. Ich cieľom je zhromaždiť zaujímavé nápady na to, ako by mohol vyzerať a fungovať verejný priestor. Môže ísť o riešenia aktuálnych problémov vo verejnom priestore alebo o dotvorenie tých miest, ktoré dnes ostávajú nevyužité.

Mestské zásahy už prebehli vo viacerých mestách na Slovensku a v Českej republike. Trnava má oproti mnohým týmto mestám jednu nezanedbateľnú výhodu. Na tomto projekte sa tu podieľa samotná samospráva, ktorá má veľký záujem navrhnuté zásahy realizovať. To sa inde podarilo len v niekoľkých prípadoch.

Odborná i široká verejnosť sa do Mestských zásahov Trnava môže zapojiť dvoma spôsobmi.

zasahy-poster

Prvým je pridanie PODNETU na nefunkčné alebo nevyužité miesto vo verejnom priestore, ktorý bude slúžiť ako inšpirácia ostatným. Netreba si však podnety zamieňať s populárnou službou Odkaz pre starostu. V tomto prípade má ísť o vylepšenia verejného priestoru, nie opravy mestskej infraštruktúry, či mobiliáru.

Druhým spôsobom je pridanie PROJEKTU, ktorý reprezentuje už konkrétny návrh zásahu do verejného priestoru. Vypracovanie takéhoto projektu vôbec nemusí byť komplikované a časovo náročné. Stačí pridať slovný opis zásahu, fotografiu miesta, kde sa má projekt realizovať a jednoduchú vizualizáciu zásahu, prípadne kresbu, zákres do fotografie a podobne.

Organizátori projektu, ktorými sú Mesto Trnava a občianske združenia Publikum.sk a ÚzemnéPlány.sk, veria, že v našom meste je množstvo ľudí, ktorí chcú pomôcť svojmu okoliu a vedia ako na to.

Podnety a projekty môžete cez webovú stránku trnava.zasahy.sk pridávať až do 5. apríla. Ak však máte dobrý nápad už teraz, neváhajte, nech vás niekto nepredbehne.

Všetky prijaté projekty budú uverejnené v publikácii a vystavené v Synagóge – centre súčasného umenia počas mesiaca jún. Zároveň s prípravou publikácie a výstavy sa budú jednotlivým projektom venovať aj zástupcovia mesta v spolupráci s prizvanými odborníkmi. Cieľom ich snaženia sa bude vybrať tie návrhy, ktoré by mohli byť zrealizované už v najbližších rokoch.

Všetky podrobnosti o Mestských zásahoch nájdete na adresách:
trnava.zasahy.sk
www.facebook.com/MestskeZasahyTT

Ulož ako PDF
Napísal 1. februára 2016 9:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mestské zásahy ponúkajú možnosť ukázať nápady ako zmeniť a zlepšiť svoje okolie”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.