reklama

Trnavčania budú mať opäť možnosť zrealizovať prostredníctvom participatívneho rozpočtu svoje nápady na zlepšenie života v meste

Mesto Trnava už po piatykrát poskytne Trnavčanom finančné prostriedky z participatívneho rozpočtu na zrealizovanie ich projektov. Nápady ako zlepšiť životné prostredie, skrášliť okolie bydliska, spestriť mozaiku kultúrnospoločenských podujatí, pomôcť deťom i dospelým, ktorí sú na pomoc iných odkázaní, riešiť problematiku psov a mačiek bez domova a mnohé iné zaujímavé podnety na zlepšenie života v meste môžu občania predstaviť na prvom tohtoročnom verejnom stretnutí, ktoré sa uskutoční v stredu 12. februára 2020 o 17.30 h na trnavskej radnici v zasadacej sále mestského zastupiteľstva.

„Pozývame všetkých, ktorí vedia, čo nám v meste chýba a chcú priložiť ruku k dielu. Vítaní sú nielen jednotlivci, ale aj občianske združenia a zástupcovia materských či základných škôl. Na prvom tohtoročnom stretnutí sa účastníci oboznámia s možnosťami a pravidlami participatívneho rozpočtu a predstavia aj svoje nápady, idey a projekty, ktorým sa neskôr budeme venovať a hľadať možnosti, ako ich zrealizovať,“ povedala koordinátorka Participatívneho rozpočtu pre Trnavu Ivana Vidová.

Na realizáciu jednotlivých občianskych projektov môžu ich autori žiadať maximálne päťtisíc eur.

Ilustračné foto: Mesto Trnava

Súbežne so spustením piateho ročníka Participatívneho rozpočtu pre Trnavu sa začne v tomto roku realizácia víťazných návrhov z minulého roku, keď verejnosť v hlasovaní najviac zaujali MESttSKÉ FČELY, Ekošatník a Automaty na dukát.

Vďaka peniazom z participatívneho rozpočtu bude zriadená mestská včelnica s možnosťou edukácie pre deti zo základných škôl, rozšíri sa ekošatník aj o oblečenie pre dospelých a Trnavská arcidiecézna charita prispeje k riešeniu situácie žobrajúcich ľudí osadením výdajných automatov na dukát.

Peniaze z participatívneho rozpočtu pomôžu v tomto roku aj deťom s Downovým syndrómom nákupom športových potrieb na pravidelné korčuľovanie.

Zelenú dostal aj projekt revitalizácie ihriska a pieskoviska v Trnavskom materskom centre. Na mestskej tržnici sa budú môcť návštevníci dozvedieť viac o ekologickejšej forme nakupovania, otvorí sa diskusia o vybudovaní nájomného bývania v našom meste.

S využitím rôznych inovatívnych metód sa pripravujú zážitkové vzdelávacie workshopy pre deti a montessori herničky určené aj pre seniorov.

Deti zo znevýhodnených rodín sa priučia ručným prácam a denné centrá pre seniorov budú vybavené počítačovou technikou. Vďaka projektu združenia umelcov BonArt v meste vznikne Trnavský umelecký klub a plánuje sa aj zriadenie komunitného centra na Prednádraží.

„Záber projektov z minulého roku bol skutočne pestrý. Tematicky sa dotýkali kultúry, sociálneho života i verejného priestoru. Veríme, že aj tento rok Trnavčania ponúknu originálne nápady, ktoré zaujmú verejnosť a budú pre mesto prínosom,“ dodala Ivana Vidová. O tom, ktoré sa v ďalšom roku zrealizujú, bude verejnosť hlasovať na jeseň.

Povedomie o participatívnom rozpočte na Slovensku pomaly rastie. Okrem Trnavy úspešne funguje aj v bratislavskom Novom Meste, Hlohovci či Liptovskom Mikuláši.

Tento rok by medzi mestá, v ktorých budú mať aktívni občania šancu realizovať svoje nápady, mali pribudnúť aj Nové Zámky a Žilina.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 7. februára 2020 7:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.