reklama

O 20-tisíc eurách rozhodnú sami ľudia, ich kvalitné projekty a nápady. Mesto štartuje projekt Participatívneho rozpočtu

Časť zo svojho rozpočtu vo výške 20-tisíc eur dá mesto Trnava v tomto roku do rúk verejnosti. O použití peňazí budú rozhodovať samotní ľudia, bez potreby hlasovania poslancov zastupiteľstva či primátora. Trnavská samospráva je len šiestou na Slovensku, ktorá spúšťa projekt Participatívny rozpočet.

Participatívny rozpočet (PR) je nástroj, ktorý umožňuje občanom priamo sa zapojiť do rozhodovacieho procesu o prerozdeľovaní financií z rozpočtu mesta. Umožňuje im diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Obyvatelia samosprávy sa tak môžu aktívne angažovať v plánovaní, vytváraní, realizácii a kontrole verejných služieb a fungovania samosprávy.

Na počiatku procesu sú návrhy a podnety zo strany verejnosti. Prostredníctvom rôznych mechanizmov PR sa postupne spracujú na projekty, z ktorých vzíde niekoľko víťazných a tie budú následne zrealizované.

Suma 20 000 eur môže byť použitá na rôzne typy projektov, ktoré sú v kompetencii mesta, ponúkajú novú, inovatívnu alebo zlepšujú nejakú službu, ktorá nefunguje ideálne. Peniaze je možné poskytnúť aj na menšie projekty, ktoré zlepšujú a skvalitňujú verejné priestory a život komunity v meste.

pr-tt-press
Projekt predstavili na tlačovej besede primátor Peter Bročka a predseda OZ Utópia Peter Nedoroščík

Do procesu sa môže zapojiť každý obyvateľ mesta starší ako 15 rokov. Prvé verejné stretnutie sa uskutoční už v utorok 23. februára o 17. hodine v konferenčnej sále trnavskej radnice (udalosť je aj na Facebooku).

Cieľom stretnutia je informovať verejnosť o možnostiach, ktoré Participatívny rozpočet prináša, predstaviť jednotlivé plánované kroky a prediskutovať prvé občianske podnety, ktoré odznejú.

Vítaný je každý, koho projekt Participatívneho rozpočtu zaujal, má zaujímavý nápad alebo myšlienku z oblasti kultúry, športu či všeobecne verejného života.

Podľa slov Petra Nedoroščíka z OZ Utópia, ktoré sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej spoluúčasti na správe verejných vecí, a aktívne spolupracuje s viacerými slovenskými samosprávami, projekt Participatívneho rozpočtu funguje v Ružomberku, Banskej Bystrici, Bratislave a v bratislavských mestských častiach Mlynská dolina a Nové mesto.

„Najďalej sme v bratislavskom Novom meste, kde aktívne pracujú tímy ľudí a z rozpočtu je vyhradených na projekty PR 250-tisíc eur. Participatívny rozpočet považujeme za najefektívnejší spôsob redistribúcie verejných zdrojov,“ skonštatoval Nedoroščík.

Záujem na postupnom navyšovaní sumy peňazí, o použití ktorých budú rozhodovať sami obyvatelia mesta, má aj primátor Bročka.

„Na začiatku chceme od ľudí získať informácie, nápady, myšlienky, aj ich energiu. Spoločne potom môžeme pracovať na tom, aby kvalitné nápady boli aj zrealizované,“ poznamenal. Mesto poskytne rôzne formy pomoci od finančnej cez materiálnu, technickú až po personálnu.

„Za ideálny stav považujem ten, kedy bude dosť projektov, aby sme prostriedky bez problémov vyčerpali a tým inšpirovali poslancov, aby do budúcnosti sumu ešte navýšili. Nemám konkrétne ideálne číslo. Pre mňa bude ideálom stav, keď budem vidieť v miestnosti ľudí, ktorí chcú mestu pomôcť a mesto im nebude podkladať pod nohy polená a nevytvárať prekážky,“ priblížil svoju predstavu o fungovaní projektu Peter Bročka.

V rámci plánovacieho procesu môže spolupracovať verejnosť aj rôzne expertné skupiny, kde sa dejú workshopy, prezentácie, plánovanie verejných priestorov.

„Model Participatívneho rozpočtu počíta s troma základnými procesmi – prvým sú občianske projekty, ktoré sú väčšinou nízkonákladové a realizáciu majú na starosti ľudia so samosprávou. Druhou časťou je zadanie – relatívne vysokonákladové investičné projekty, ktoré realizuje samotné mesto na podnet ľudí, ktorí sa tiež môžu zapojiť. Treťou časťou, ktorá sa netýka priamo financií, sú tzv. priority. Zbierajú sa prostredníctvom dotazníkov, na verejných fórach a stretnutiach, spracovávajú sa a majú odporúčací charakter, aby mohli ovplyvniť mestský rozpočet a predkladajú sa ako výsledok participatívnych procesov poslancom pred schvaľovaním rozpočtu,“ vysvetlil Peter Nedoroščík.

Veľa ďalších informácií získate aj na oficiálnej stránke projektu pr.trnava.sk.

partic-rozp-tt

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2016 7:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “O 20-tisíc eurách rozhodnú sami ľudia, ich kvalitné projekty a nápady. Mesto štartuje projekt Participatívneho rozpočtu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.