reklama

Trnavskí lekári upozorňujú na vážne narušenie chodu nemocnice, vedenie tvrdí opak a hovorí o politickom boji

Lekárske odborové združenie (LOZ) pri Fakultnej nemocnici Trnava so znepokojením vníma prístup vedenia nemocnice v Trnave, ako aj ministra zdravotníctva, k aktuálnej situácii. Trnavskí lekári apelujú vo vyhlásení, ktoré poskytli TASR na ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) a vládu SR, aby v čo najkratšom čase začali znovu rokovania s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek a prehodnotili už schválenú novelu zákona, ktorej prijatie vyvolalo terajší krízový stav v slovenských nemocniciach.

Podľa LOZ sú sestry pre lekárov najbližšími spolupracovníkmi, súhra lekárov a sestier je kľúčová pri poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Ich nedostatkom na oddeleniach dochádza k vážnemu narušeniu chodu nemocníc.

„Je zarážajúci laxný prístup vedenia nemocnice a ministerstva zdravotníctva, ktoré namiesto snahy o rokovanie a dohodu situáciu bagatelizuje. Po našich skúsenostiach s ‚plánom B‘ bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika spred piatich rokov, ktorý neexistoval a bol len výmyslom pre upokojenie verejnosti, si uvedomujeme vážnosť situácie v našej aj v ostatných dotknutých nemocniciach. Dôrazne varujeme všetkých vedúcich pracovníkov jednotlivých nemocníc, ako aj ministerstvo zdravotníctva, pred takýmto ľahkovážnym prístupom k riešeniu situácie,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení, ktoré podpísal predseda LOZ vo FN Trnava Patrik Princ a dvaja členovia výboru.

Lekári upozorňujú, že je nereálne, aby sa v najbližšom období bez množstva sestier, ktorým beží výpovedná lehota, zaručila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov. Zdôraznili, že zdravotnú starostlivosť nezabezpečujú budovy a prístroje, ale predovšetkým vyškolený, rokmi skúsený a vzdelaný personál na všetkých úrovniach.

nemocnica-tt

Vyjadrenie, ktoré médiám poskytol predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v Trnave Patrik Princ a v ktorom konštatuje, že vedenie Fakultnej nemocnice Trnava pristupuje k situácii s výpoveďami sestier laxne a nemá plán zabezpečenia zdravotnej starostlivosti po uplynutí výpovednej doby sestier, nekorešponduje s reálnou situáciou a nereprezentuje názor lekárov a vedenia Fakultnej nemocnice Trnava, reaguje na vyhlásenie LOZ trnavská nemocnica prostredníctvom hovorcu Matúša Stračiaka.

„Vedenie nemocnice každodenne aktualizuje informácie a prispôsobuje plán tak, aby bola aj od 1. februára 2016 zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť aj v prípade, ak by už ani jedna sestra nestiahla výpoveď,“ uviedol Stračiak.

„LOZ v Trnave dáva takéto vyjadrenie bez toho, aby sa aspoň raz jeho zástupcovia snažili v spolupráci s vedením Fakultnej nemocnice Trnava zistiť, ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť. O konkrétnom pláne zabezpečenia zdravotnej starostlivosti sa predseda LOZ Princ ani iní zástupcovia LOZ u vedenia Fakultnej nemocnice Trnava nikdy neinformovali, preto ho nijakým spôsobom nemajú kompetenciu posudzovať.
Z daných vyjadrení predsedu LOZ Trnava vyplýva, že LOZ bolo zatiahnuté do politického boja a je pravdepodobné, že tieto vyjadrenia sú politicky koordinované a využívajú sa na zastrašovanie a dezinformovanie pacientov. Tieto vyjadrenia tiež nereprezentujú všeobecný názor lekárov Fakultnej nemocnice Trnava, ale ide o aktivitu jednotlivcov, ktorí sa pod vyhlásenie podpísali.
Zástupcovia LOZ Trnava mali u vedenia Fakultnej nemocnice Trnava vždy možnosť otvorenej komunikácie, čo v rámci témy ani jedinýkrát nevyužili. Vedenie nemocnice aktívne komunikuje so sestrami a neustále tiež s vedúcimi pracovníkmi jednotlivých kliník a oddelení,“
uvádza sa v reakcii vedenia FN Trnava na vyhlásenie LOZ.

Nemocnica k stanovisku pripojila aj vyjadrenia primárov a prednostov Fakultnej nemocnice Trnava

MUDr. Silvia Hojerová, primárka Internej kliniky FN Trnava:
„Napriek tomu, že som členkou LOZ Trnava, nie som informovaná o tom, že by sa odborová organizácia zaoberala novovzniknutou situáciou ohľadom výpovednej doby sestier, ale práve naopak, v polupráci s vedením FN Trnava ako primár Internej kliniky sme opakovane sedeli a riešili vzniknutú situáciu s tým, že je vypracovaný program, aby bola zachovaná zdravotná starostlivosť v plnom rozsahu a bez zmeny kvality doteraz poskytovaných zdravotných služieb. Nám všetkým ide v prvom rade o to, aby boli pacienti maximálne spokojní a nepocítili zmeny na základe vzniknutej situácie.“

MUDr. Georgi Krastev, PhD., primár Neurologického oddelenia FN Trnava:
„V rámci komunikácie s primármi našej a ostatných nemocníc v blízkom okolí vytvárame riešenia vzniknutej situácie tak, aby ju pacient v čo najmenšej miere pocítil a najmä tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti. S vedením nemocnice aktívne komunikujeme.“

MUDr. Igor Keher, primár Chirurgickej kliniky a námestník pre LPS pre chirurgické odbory FN Trnava:
„Situáciu riešime priebežne podľa počtu výpovedí na jednotlivých oddeleniach, ktorých sa to týka a zdravotnú starostlivosť vieme vo všetkých chirurgických odboroch zabezpečiť aj po 1. februári 2016. Som prekvapený a zarazený vyjadrením predsedu LOZ Trnava.“

MUDr. Ján Ušák, PhD., MSc., námestník riaditeľa pre LPS pre nechirurgické odbory FN Trnava:
„Denne sa informujeme u primárov o situácii na ich oddeleniach a klinikách a nemáme žiadne informácie o akýchkoľvek obmedzeniach pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v nechirurgických odboroch.“

MUDr. Jarmila Železkovová, PhD., primárka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny FN Trnava:
„Tiež som členkou LOZ Trnava a o tejto aktivite odborovej organizácie nie som informovaná. Naopak, intenzívne komunikujem k vzniknutej situácii s vedením Fakultnej nemocnice Trnava tak, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť aj v prípade, že by došlo k avizovanému odchodu sestier a najmä tak, aby pacienti dostali adekvátnu starostlivosť.

Ulož ako PDF
Napísal 18. januára 2016 22:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavskí lekári upozorňujú na vážne narušenie chodu nemocnice, vedenie tvrdí opak a hovorí o politickom boji”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.