reklama

Požiarov vlani pribudlo, hasiči absolvovali aj viac výjazdov

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Trnave (KR HaZZ) hodnotilo rok 2015. O štatistických ukazovateľoch informovali na tlačovej besede vedúci predstavitelia na čele s riaditeľom Vojtechom Valkovičom.

Hasiči v Trnavskom kraji absolvovali v roku 2015 celkom 3184 zásahov.

Najviac výjazdov bolo k požiarom – 1316 a k dopravným nehodám vyrážili spolu 878-krát.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpol počet zásahov o 270. Počet výjazdov k požiarom, vrátane požiarov bez zásahu, sa zvýšil v porovnaní s predošlým rokom o 340, pri výjazdoch k technickým zásahom bol zaznemenaný pokles o 158 prípadov. „Pripisujeme to menšiemu počtu udalostí, ktoré zapríčinilo počasie ako sú snehové kalamity, veterné smršte, povodne a podobne,“ konštatoval krajský riaditeľ Vojtech Valkovič.

Na druhej strane počet výjazdov k dopravným nehodám sa vlani v porovnaní s rokom 2014 zvýšil o 108 prípadov.

hasici-tb
Predstavitelia KR HaZZ počas tlačovej besedy

Najväčší počet výjazdov k požiarom na území Trnavského kraja bol v roku 2015 zaznamenaný pri požiaroch vonkajšieho prostredia (696), pri požiaroch budov (308) a pri dopravných prostriedkoch cestnej dopravy (159). Oproti predchádzajúcemu roku došlo k nárastu počtu požiarov budov o 55 % a nárastu počtu požiarov dopravných prostriedkov o 44 %, priblížila hovorkyňa KR HaZZ v Trnave Júlia Kedrová.

KR HaZZ v Trnave evidovalo k 31. januáru 2016 celkom 343 príslušníkov v pracovnom pomere, z nich je 311 mužov. Tabuľkové stavy sú podľa Valkoviča naplnené na takmer 100 percent.

„Takmer denne k nám prichádzajú žiadosti o prijatie do zamestania. Počas minulého roka bolo z 90 žiadostí zamietnutých 70, jedenásti uchádzači zostali v našej databáze, s deviatimi ľuďmi pracujeme a absolvujú potrebné procedúry, na základe ktorých ich po úspešnom absolvovaní môžeme zaradiť do služobného pomeru,“ priblížil Vojtech Valkovič.

Priemerný vek hasičov sa v porovnaní s minulosťou podstatne znížil. Dnes dosahuje podľa Valkoviča asi 25-35 rokov.

V roku 2015 prijalo podľa informácií vedúceho oddelenia operačného riadenia Martina Krajčoviča operačné stredisko KR HaZZ celkom 10 042 hovorov na tiesňovú linku 150.

Dvadsaťštyri operačných dôstojníkov sa zároveň podieľa aj na prijatiach hovorov z tiesňového volania na číslo 112.

Ak informoval vedúci oddelenia požiarnej prevencie Róbert Simeonov, v roku 2015 uskutočnili príslušníci oddelení požiarnej prevencie okresných riaditeľstiev HaZZ v Trnavskom kraji spolu 711 protipožiarnych kontrol v právnických osobách a fyzických osobách – podnikateľoch, pri ktorých zistili 4568 nedostatkov.

Inšpektori uložili 27 pokút právnickým osobám a fyzickým osobám podnikateľom v celkovej výške 19 465 eur. Uložených bolo aj 36 blokových pokút fyzickým osobám za porušenie predpisov na úseku ochrany pred požiarmi v celkovej sume 685 eur.

V súčasnosti je v kraji zrekonštruovaných 10 z 11 hasičských staníc, poslednou v pôvodnom stave zostáva trnavská na Rybníkovej ulici.

„Očakávame, že dôjde k potrebnej rekonštrukcii hasičskej stanice v Trnave, ale v hre je aj sťahovanie na iné miesto. Rokujeme s predstaviteľmi trnavskej radnice a primátorom. Ak by prišla ponuka na nejakú vhodnú nehnuteľnosť, Prezídium bude uvažovať aj o tejto alternatíve. V súčasnosti, aj s ohľadom na blížiace sa parlamentné voľby, nevieme však povedať nič blžšie,“ ozrejmil šéf KR HaZZ v Trnave Vojtech Valkovič.

Ulož ako PDF
Napísal 16. februára 2016 12:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.