reklama

Plastové tašky sú ekologickou záťažou. Slováci ich spotrebujú dvakrát viac ako je priemer EÚ

Spotreba plastových tašiek v posledných obdobiach narástla do enormných čísel. Ročne skončí v odpade 8 miliárd týchto tašiek, pričom ich rozklad trvá desiatky až stovky rokov. Na Slováka pripadá ročne spotreba až 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EU je len okolo 200 tašiek na obyvateľa.

Riešenia sa preto chopilo aj Ministerstvo životného prostredia SR. Predložilo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o odpadoch. Tašky chce spoplatniť, vniesť poriadok do ich označovania a viesť o nich evidenciu, a tak znížiť ich spotrebu, ktorá predstavuje významný environmentálny problém. 

Prečo sú nebezpečné?

Plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrónov  (ľahké plastové tašky), ktoré predstavujú väčšinu celkového množstva plastových tašiek spotrebúvaných v EÚ, sa opätovne nepoužívajú.

Rýchlejšie sa teda stávajú odpadom a častejšie sa odhadzujú do odpadu vzhľadom na ich ľahkú hmotnosť. Ich odhadzovanie vedie k znečisťovaniu životného prostredia a zhoršuje rozšírený problém s odpadom vo vodných tokoch, ktorý ohrozuje vodné ekosystémy na celom svete.

„Plast sa vyrába chemickým procesom z ropy, uhlia alebo zemného plynu. Bežní ľudia si myslia, že tzv. igelitky a mikroténové vrecká sú pre človeka neškodné. Problém ale nastáva pri pôsobení tepla na plast, kedy sa uvoľňujú škodlivé látky ako bisfenol. Preto by ste v letnom období nemali vystavovať plastové obaly prílišnému slnečnému žiareniu,“ uviedla riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK Silvia Nosálová.

igelitky

Ilustračné foto: ekolist.cz

Návrh zákona z dielne MŽP SR

Návrh zákona zavádza nové definície ako plast, plastové tašky, ľahké plastové tašky, veľmi ľahké plastové tašky a oxo-degradovateľné plastové tašky.

Podľa návrhu ten, kto pri predaji výrobkov spotrebiteľovi poskytuje ľahké plastové tašky k nákupu, je povinný zabezpečiť aby: +ahké plastové tašky boli poskytované za úhradu, pričom je povinný o tejto skutočnosti vhodným spôsobom informovať spotrebiteľov, aby poskytované ľahké plastové tašky boli ľahko identifikovateľné, napr. čiarovým kódom, aby pri predaji výrobkov spotrebiteľovi boli poskytované aj iné druhy tašiek alebo tašky na opakované použitie a bola vedená a uchovávaná evidencia o poskytovaní ľahkých plastových tašiek a ohlasovať údaje z evidencie ministerstvu. 

V súčasnosti prebieha medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu zákona.

Navrhované nadobudnutie účinnosti návrhu zákona je 1. marec 2017.

Predpokladaný termín predloženia na rokovanie Vlády SR je december 2016.

Ulož ako PDF
Napísal 27. júla 2016 8:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.