reklama

Trnavská radnica navrhuje zvýšiť daň za ubytovanie na 2 eurá za osobu a noc. Je to dvakrát viac ako vo Vysokých Tatrách

AKTUALIZOVANÉ 25. júna o 15:07 hod.:

Poslanci návrh nového VZN o dani za ubytovanie väčšinou hlasov schválili.

Trnava ašpiruje na titul mesta s najvyššou sadzbou dane za ubytovanie na Slovensku. Vyplýva to z návrhu nového Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dani za ubytovanie, ktoré počíta so sadzbou dane vo výške dve eurá za osobu a prenocovanie.

Daň za ubytovanie vyberá v súčasnosti mesto Trnava prostredníctvom VZN o miestnych daniach. Po novom, s predpokladanou účinnosťou od 1. októbra 2019, chce trnavská radnica zaviesť samostatné VZN o dani za ubytovanie.

V návrhu VZN počíta mesto so sadzbou vo výške 2 eurá za osobu a prenocovanie pre všetky ubytovacie zariadenia na celom území mesta.

Mesto navrhuje oslobodiť od dane fyzické osoby, ktoré sú držiteľmi preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľmi preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom a osoby do 15 rokov veku.

Zľavu vo výške 50 percent chce mesto priznať študentom do 26 rokov veku, v prípade, „ak sa sústavne pripravujú na budúce povolanie formou denného štúdia na školách na území mesta Trnava“.

Ilustračné foto

V súčasnosti platia hotely, motely, penzióny či apartmánové domy v Trnave daň za ubytovanie vo výške 0,66 eura za osobu a prenocovanie.

Trnavské ubytovacie zariadenia špecifikované vo VZN ako napríklad turistická ubytovňa, rodinný dom, byt v bytovom alebo v rodinnom dome platia daň 0,33 eura.

Nový návrh VZN o dani za ubytovanie typ zariadenia nešpecifikuje, hovorí len o „všetkých ubytovacích zariadeniach na celom území mesta v súlade s platnou legislatívou“.

V dôvodovej správe materiálu, ktorý doručili poslancom mestského zastupiteľstva, jeho tvorcovia z mestského úradu konštatujú, že vydať samostatné VZN o dani za obytovanie navrhuje mesto „pre lepšiu orientáciu daňovníkov a z dôvodu, že je možné počas roka u dani za ubytovanie určiť a zmeniť sadzby dane, oslobodenie a zníženie od dane“.

K navrhnutej sadzbe dane vo výške 2 eurá sa dôvodová správa nevyjadruje.

V roku 2018 dosiahol príjem mesta Trnava za prenocovania 111-tisíc eur.

Koľko platia inde

Navrhnutá výška dane v Trnave by bola zrejme najvyššou na území Slovenska.

Napríklad vo Vysokých Tatrách platia turisti 1 euro za osobu a noc; v Poprade 0,70 eura; v Piešťanoch a Košiciach 1,50 €; v Bratislave 1,70 €; v Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici 1 euro, v Nitre 0,70; v Prešove 0,66 €.

Pre ilustráciu v Prahe predstavuje miestny poplatok z ubytovacej kapacity 6 Kč (0,23 €) za každé využité lôžko a deň, rovnako šesť korún je poplatok v Českom Krumlove či kúpeľnom meste Karlovy Vary.

Návrh VZN bol 12. júna 2019 prerokovaný na zasadnutí Finančnej komisie, ktorá odporúča Mestskému zastupiteľstvu návrh VZN schváliť.

Poslanci majú podľa zverejneného predbežného programu rokovať o návrhu VZN v utorok 25. júna.

Ulož ako PDF
Napísal 19. júna 2019 11:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská radnica navrhuje zvýšiť daň za ubytovanie na 2 eurá za osobu a noc. Je to dvakrát viac ako vo Vysokých Tatrách”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.