reklama

Od januára sa Trnavčanom zvýšia poplatky za odpady, mesačne zaplatia na osobu o 30 centov viac

Mesto Trnava po troch rokoch mierne zvýši obyvateľom poplatky za odvoz a likvidáciu odpadu. Návrh Všeobecne záväzného nariadenia o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady s upravenými poplatkami schválili na decembrovom zasadnutí poslanci mestského zastupiteľstva.výšen

Navýšenie poplatkov s účinnosťou od 1. januára 2023 bude predstavovať v porovnaní so súčasnou sadzbou 1 cent za osobu a deň, teda asi 30 centov mesačne. Trnavčania zaplatia za komunálny odpad 0,09 eura za osobu a deň, namiesto doterajších 0,08 eura.

V prípade osôb nad 62 rokov s nárokom na zľavu 50% z poplatku príde k zvýšeniu o 15 centov na mesiac, osoby s preukazom ZŤP majú nárok na zľavu 60% a mesačné navýšenie pre nich bude predstavovať 12 centov za osobu.

V roku 2022 mala Trnava druhé najnižšie poplatky za odpady pre fyzické osoby medzi krajskými mestami po Žiline, spolu s Prešovom boli iba tri krajské samosprávy s ročnými poplatkami pod hranicou 30 eur ročne. Ako avizoval počas zastupiteľstva primátor Peter Bročka, niektoré slovenské mestá budú nútené pristúpiť k nepomerne väčšiemu zdražovaniu ako Trnava.


Skládka odpadov na Zavarskej ulici

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Podľa zistení poslanca Andreja Farkaša, ktoré zverejnil počas diskusie, v roku 2023 budú poplatky v Trnave jednoznačne najnižšie medzi krajskými mestami.

Trnavčania budú platiť 32,85 eura za osobu a rok, v Žiline to bude 36,50 eura, v Trenčíne 37,37 eura za osobu ročne. Poplatky v ďalších krajských mestách budú v rozsahu od 42 do takmer 65 eur.

„Od roku 2020 sa v Trnave tento poplatok nezvyšoval, hoci sa zvýšil objem poskytovaných služieb a zaviedol sa ekonomicky náročný zber kuchynského odpadu. Na zvyšovanie nákladov mesta, ktoré by podľa Zákona o odpadoch mali byť vykryté príjmami, má však vplyv aj zvyšovanie cien energií, pohonných hmôt a mzdových nákladov v tejto oblasti. Aj z tohto dôvodu je napokon nutné poplatky navýšiť,“ vysvetlila trnavská randica.

Pri predpokladaných príjmoch mesta v roku 2023 po zvýšení poplatku za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu z 0,08 eura na 0,09 eura na osobu a deň by mal schodok, ktorý bude samospráva musieť vyrovnať, dosiahnuť sumu 19 000 eur.

Týmto spôsobom sa mesto priblíži k súladu so znením spomenutého zákona o odpadoch. Nie je však zatiaľ jasné, do akej miery ešte ovplyvní náklady mesta zvyšovanie cien energií.

Predpokladané výdavky mesta na nakladanie s komunálnym odpadom v roku 2023 majú predstavovať 4,038 milióna eur, príjmy sú predpokladné vo výške 4,019 milióna eur.

Radnica pripomína, že mesto Trnava má dlhodobo dobré odpadové hospodárstvo s najnižšími poplatkami medzi krajskými mestami.

Prispieva k tomu aj kompostáreň, ktorá začala pracovať už v roku 1999 po otvorení novej skládky odpadu na Zavarskej ceste.

„Ekonomicky aj ekologicky významným opatrením bolo tiež zavedenie separovaného zberu odpadu, ktorý mesto v roku 2017 rozšírilo aj na zber odpadu zo záhrad rodinných domov a v roku 2021 na zber kuchynského odpadu z domácností. Už počas minulého roku sa ho vyzbieralo 838,40 ton a za prvý polrok tohto roku 451 ton. K zlepšeniu celkovej situácie s odpadom prispievajú aj polopodzemné kontajnery, ktoré samospráva postupne inštaluje na všetkých mestských sídliskách,“ pripomenula mestská samospráva.

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2022 14:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.