reklama

Trnavčanom sa od 1. januára 2020 zvýšia poplatky za komunálny odpad

Trnavčanom od 1. januára 2020 po štyroch rokov narastú náklady za komunálny odpad. Poslanci mestského zastupiteľstva v utorok 22. októbra schválili návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Mesto Trnava naposledy zvýšilo poplatky za odvoz a zhodnotenie odpadu 1. januára 2015. K aktuálnemu navýšeniu prichádza podľa dôvodovej správy predloženého materiálu, pre rastúce rozdiely medzi príjmami a výdavkami za odpady.

Predkladatelia materiálu vypočítali, že ak by poplatky zostali aj v budúcom roku na súčasnej úrovni, výdavky za zber a spracovanie komunálneho odpadu v Trnave by prevýšili príjmy až o takmer 380-tisíc eur.

Ilustračné foto

Od roku 2020 podľa schváleného VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady zaplatí obyvateľ mesta v bytovom dome poplatok 23,73 eura ročne, čo je o 2,82 eura viac ako doteraz. Štvorčlennej rodine v bytovom dome tak narastú náklady za odpad o 11,30 eura.

Obyvatelia v rodinných domoch zaplatia ročnú sadzbu 29,20 eura. Pri štvorčlennej domácnosti z rodinného domu príde k nárastu z 89,61 eura (súčasných 22,40 eur osoba/rok) na 116,80 eura, čo je o 27 eur ročne.

Poberatelia starobných dôchodkov budú platiť jednotnú sadzbu 0,04 eura za deň, teda necelých 15 eur ročne.

Osoby v hmotnej núdzi či zdravotne ťažko postihnutnuté osoby si budú môcť uplatniť zníženie poplatkov o 60 percent.

Nové VZN už nepočíta s úľavami pre zdravotnícke zariadenia, stredné školy v pôsobnosti župy či súkromné školy. Tieto organizácie zaplatia rovnakú sadzbu ako podnikateľské subjekty.

Od roku 2020 budú mať zvýhodnené poplatky iba organizácie (školy, školské zariadenia a pod.) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trnava.

Za odpad si od 1. januára priplatia aj podnikateľské subjekty. Tu sa ceny líšia od frekvencie zberu a veľkosti zbernej nádoby.

Napríklad za 120 – litrovú nádobu pri zvoze raz za týždeň zaplatí firma či organizácia ročne 243 eur, čo je o 12 eur viac.

Za kontajner s objemom 240 litrov a týždenným zvozom bude ročný poplatok takmer 487 eur, o 35 eur viac ako doteraz.

Po zavedení nových sadzieb za odpady počíta mesto v budúcom roku s navýšením príjmov oproti roku 2019 o najmenej 340-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 22. októbra 2019 14:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavčanom sa od 1. januára 2020 zvýšia poplatky za komunálny odpad”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.