reklama

Trnavčanom sa od 1. januára 2020 zvýšia poplatky za komunálny odpad

Trnavčanom od 1. januára 2020 po štyroch rokov narastú náklady za komunálny odpad. Poslanci mestského zastupiteľstva v utorok 22. októbra schválili návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Mesto Trnava naposledy zvýšilo poplatky za odvoz a zhodnotenie odpadu 1. januára 2015. K aktuálnemu navýšeniu prichádza podľa dôvodovej správy predloženého materiálu, pre rastúce rozdiely medzi príjmami a výdavkami za odpady.

Predkladatelia materiálu vypočítali, že ak by poplatky zostali aj v budúcom roku na súčasnej úrovni, výdavky za zber a spracovanie komunálneho odpadu v Trnave by prevýšili príjmy až o takmer 380-tisíc eur.

Ilustračné foto

Od roku 2020 podľa schváleného VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady zaplatí obyvateľ mesta v bytovom dome poplatok 23,73 eura ročne, čo je o 2,82 eura viac ako doteraz. Štvorčlennej rodine v bytovom dome tak narastú náklady za odpad o 11,30 eura.

Obyvatelia v rodinných domoch zaplatia ročnú sadzbu 29,20 eura. Pri štvorčlennej domácnosti z rodinného domu príde k nárastu z 89,61 eura (súčasných 22,40 eur osoba/rok) na 116,80 eura, čo je o 27 eur ročne.

Poberatelia starobných dôchodkov budú platiť jednotnú sadzbu 0,04 eura za deň, teda necelých 15 eur ročne.

Osoby v hmotnej núdzi či zdravotne ťažko postihnutnuté osoby si budú môcť uplatniť zníženie poplatkov o 60 percent.

Nové VZN už nepočíta s úľavami pre zdravotnícke zariadenia, stredné školy v pôsobnosti župy či súkromné školy. Tieto organizácie zaplatia rovnakú sadzbu ako podnikateľské subjekty.

Od roku 2020 budú mať zvýhodnené poplatky iba organizácie (školy, školské zariadenia a pod.) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trnava.

Za odpad si od 1. januára priplatia aj podnikateľské subjekty. Tu sa ceny líšia od frekvencie zberu a veľkosti zbernej nádoby.

Napríklad za 120 – litrovú nádobu pri zvoze raz za týždeň zaplatí firma či organizácia ročne 243 eur, čo je o 12 eur viac.

Za kontajner s objemom 240 litrov a týždenným zvozom bude ročný poplatok takmer 487 eur, o 35 eur viac ako doteraz.

Po zavedení nových sadzieb za odpady počíta mesto v budúcom roku s navýšením príjmov oproti roku 2019 o najmenej 340-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 22. októbra 2019 14:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavčanom sa od 1. januára 2020 zvýšia poplatky za komunálny odpad”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.